TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Wykorzystanie RAM

Wykorzystanie RAM
« dnia: 03 Grudzień 2009, 14:58:38 »
Nie wiem czy dobrze wybrałem dział, w razie co proszę o przeniesienie.

Przejdę od razu do rzeczy. Jestem 'szczęśliwym' użytkownikiem Windows Seven wersji 64bitowej ponieważ słyszałem że 32 nie obsługuje 4gb RAM, a tyle właśnie posiada mój sprzęt. Wszedłem więc w 'Mój komputer' i wyświetla tam że widzi 4GB ram ale dostępne jest tylko 2.49GB. No i tu pada moje pytanie, czy w wersji 32 bitowej było by więcej dostępnego, lub czy można zrobić coś na wersji 64 żeby dostępnej pamięci RAM było więcej ?
Z góry dzięki za pomoc.

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień 2009, 00:36:44 »
jak mocno jesteś pewien, że jest to wersja x64?

Jeżeli nie jest to zmniejszona pamięć o np współdzieloną z kartą grafiki bądź aktualnie dostępną (czyli, że system i inne ciaparajstwa chodzące w tle zabierają nam reszte) to nie mam pojęcia dlaczego masz taki problem

Sprawdź czy aby na pewno masz x64 - po raz drugi dla pewności






jako nowość na waszym forum chciałbym się przywitać ze wszystkimi :)

firefighter1

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2009, 10:32:36 »
no i jaki procek albo socket masz?  bo nie każdy sprzęt obsługuje x64.

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2009, 15:43:06 »
Sprawdziłem po raz drugi

firefighter1

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudzień 2009, 10:58:33 »
no fakt, a spróbuj wytropic w menadzerze zadań, w zaawansoanych lub jakoś tak sie to nazywa, otwiera się okno i tam pokazuje wykresy od CPU, RAM i HDD, pokazuje tam też graficznie zajetość pamięci oraz rozkłada na czynniki pierwsze każdy proces. Spradz tam jak jest wykorzystywana Twoja pamięć.

znalazłem temat gdzie jest screen tego http://www.windows7.pl/forum/index.php/topic,3876.0.html :monitor zasobów!
przejrzyj tam dokładnie

i jeszcze jedno: ile masz kości, czy są jednakowe?
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2009, 13:59:50 wysłana przez firefighter1 »

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2009, 12:12:37 »


To teraz mi na 32bitowej wersji czyta więcej ramu niż tobie.
A czy czasem nie zależy to też od taktowania procesora i pamięci ram ?

firefighter1

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudzień 2009, 14:07:18 »
Aby system Windows korzystał z 4 GB pamięci na komputerze, w którym są zainstalowane 4 GB pamięci, komputer ten musi spełniać następujące wymagania:
Zestaw układów musi obsługiwać przestrzeń adresową przynajmniej 8 GB. Taką możliwość oferują między innymi następujące układy:
Intel 975X
Intel P965
Intel 955X w gnieździe Socket 775
Zestawy układów obsługujące procesory firmy AMD korzystające z gniazda Socket F, Socket 940, Socket 939 lub Socket AM2. Do tych zestawów układów należy dowolna kombinacja procesora i gniazda AMD, w której kontroler pamięci znajduje się w procesorze.
Procesor musi obsługiwać zestaw instrukcji x64. Ten zestaw instrukcji obsługują procesory AMD64 i Intel EM64T.
System BIOS musi obsługiwać funkcję ponownego mapowania pamięci. Funkcja ponownego mapowania pamięci umożliwia ponowne zmapowanie segmentu pamięci systemowej, który został wcześniej zastąpiony przez przestrzeń konfiguracji interfejsu PCI, powyżej linii adresów 4 GB. Ta funkcja musi zostać włączona w programie konfiguracyjnym systemu BIOS na komputerze. Instrukcji dotyczących włączania tej funkcji należy poszukać w dokumentacji komputera. W wielu komputerach przeznaczonych dla użytkowników domowych funkcja ponownego mapowania pamięci nie jest obsługiwana. W dokumentacji oraz programie konfiguracyjnym systemu BIOS standardowa terminologia tej funkcji nie jest używana. Należy zatem przeczytać opisy różnych ustawień konfiguracyjnych systemu BIOS, które są dostępne, aby określić, czy którekolwiek z nich umożliwia włączenie funkcji ponownego mapowania pamięci.
64-bitowa wersja systemu Windows musi być używana.
 
Jeśli ilość pamięci RAM fizycznie zainstalowana na komputerze jest równa przestrzeni adresowej obsługiwanej przez zestaw układów, całkowita ilość pamięci systemowej dostępna dla systemu operacyjnego jest zawsze mniejsza niż zainstalowana ilość pamięci RAM. Załóżmy na przykład, że jest komputer z zestawem układów Intel 975X, który obsługuje przestrzeń adresową 8 GB. Jeśli na tym komputerze jest zainstalowane 8 GB pamięci RAM, ilość pamięci systemowej dostępnej dla systemu operacyjnego zostanie zmniejszona przez wymagania konfiguracyjne interfejsu PCI. W tej sytuacji pamięć systemowa dostępna dla systemu operacyjnego jest zmniejszana przez wymagania konfiguracyjne interfejsu PCI o ilość od około 200 MB do około 1 GB. Stopień zmniejszenia zależy od konfiguracji.

Czyli dodatkowe pytanie ile obsługuje RAM twoja płyta?
a tu w praktyce zmiejszenie ram na poczet sprzetu dołączonego
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2009, 14:34:34 wysłana przez firefighter1 »

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudzień 2009, 14:55:19 »
i jeszcze jedno: ile masz kości, czy są jednakowe?

odp. 1 nie, kości nie są jednakowe
odp. 2 nie wiem ile moja płyta obsługuje ram

a ten post co sie tak rozpisałeś, to możesz krócej i po ludzku ? :D

screen z mojego monitora zasobów


po zmianie systemu na 32 bitowy może sie ta sytuacja poprawić ?
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2009, 14:57:37 wysłana przez SlevinKelevra »

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudzień 2009, 18:44:16 »
a tak to wygląda po zmianie systemu na 32 bitowy:




Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Grudzień 2009, 22:49:37 »
widzisz, wszyscy pisali że nie pomoże, zresztą ja też to wiedziałem. Wyłącz w biosie niepotrzebne urządzenia (karta sieciowa, jak nie korzystasz z lana, karta dzwiekowa jak masz zewnetrzna, kontroler ide jak nie korzystasz itp itd) i zmniejsz bufor dodatkowy dla vga. A wogle jaką masz kartę graficzną? Podaj dokładną specyfikację kompa i płytę główną.

firefighter1

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Grudzień 2009, 15:23:47 »
chodzi o to, że twoja płyta obsługuje np.:2Gb RAM więc jeśli wstawisz 2 GB to i tak zobaczy mniej bo potrzebuje zarezerwować odpowiednie ilości pamięci dla poszczególnych urządzeń. Np.: jeśli masz gafikę z 512 ram to 2gb-512mb= 1536 MB. I tak dla każdego urządzenia, złącza PCI, USB etc.(to co na screene ode mnie)
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2009, 15:26:44 wysłana przez firefighter1 »

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudzień 2009, 15:37:54 »
w takim razie 512mb ucieka przez kartę -tego jestem pewien...

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Grudzień 2009, 15:40:45 »
Wyłącz w biosie niepotrzebne urządzenia (karta sieciowa, jak nie korzystasz z lana, karta dzwiekowa jak masz zewnetrzna, kontroler ide jak nie korzystasz itp itd) i zmniejsz bufor dodatkowy dla vga.
zebym ja wiedzial jak to zrobic :D

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Grudzień 2009, 15:54:50 »
Płyta główna
Producent                    Gigabyte Technology Co., Ltd.
Model                              945GCM-S2L
North Bridge            Intel i945G Nr rewizji A2
South Bridge            Intel 82801GB (ICH7/R) Nr rewizji A2
Procesor                    Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2200 @ 2.20GHz
Podstawka procesora         Socket 775 LGA   
Gniazda systemowe         2 PCI
Maksymalna pojemność         2048 MBytes
Maksymalny rozmiar modułu pamięci   1024 MBytes
Gniazda pamięci            2

Offline B4rt

Odp: Wykorzystanie RAM
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Grudzień 2009, 11:42:26 »