TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

czym się różni windows 7 od xp?

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Czerwiec 2009, 15:17:21 »
Ze wszystkim masz rację. Co do konta admina to jest aktywne od razu, ale to jakby nie było konto admina bo jest to uac i na dodatek wiele katalogów i plików systemowych nie jest do edycji nawet przez admina. Ludzie psioczą również na to UAC ale nie wiedzą nawet jakie to przydatne narzędzie. Dla niektórych to jest o jedno kliknięcie za dużo i po prostu wyłączają. Vista i seven to przyszłościowe systemy, a xp niedługo będzie przeżytkiem i podzieli los windowsa 98. Stale rozwijający się rynek komputerowy jest zbyt szybki na xp. Coraz więcej ramu, coraz wiecej rdzeni w procesorach....xp ma zbyt skutecznych mechanizmy dzielenia zadań na poszczególne rdzenie. Za to vista i seven są w tych zadaniach dużo efektywniejsze. Im szybszy sprzęt tym zauważymy większą wyższość visty/7 nad xp.

Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Czerwiec 2009, 15:17:30 »
Ja tam przy Viscie dzieliłem dysk na partycje - na system, programy, gry, dane. Teraz uznaje to za zbedne - Partycja systemowa i tak się mało fragmentuje a defragmentacja , kiedy ją robie, trwa krotko. teraz mam partycje systemową 70GB gdzie mam system, programy, muzykę, folder "User". Na osobnej mam gry, filmy, torrent. Ogolnie po zainstalowaniu świeżo systemu i przeniesieniu plikow z poprzedniego systemu (moje dokumenty, seve'y gier itp) to mam wolne 30GB. W sam raz aby defragmentator w razie potreby miał pole do manewru.

Konkludując ja tam nie widze potrzeby minimalizowania wilelkości partycji systemowej bo i tak zadnych to korzysci nie przynosi większych. Dla mnie optymalną wielkością jest 70GB :P
Windows 7 b.7100 64-bit
ASUS P5E-VM DO, E5200 2,5Ghz@3,42Ghz, 2048DDR2 800Mhz@933Mhz, ASUS HD4850
ST3500320AS x2 RAID0 Matrix
GATEWAY 2485W 24" + SAMSUNG LE40A856 40" :D

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Czerwiec 2009, 15:20:43 »
Ja mam dysk 250 gb i podzieliłem go na 35 gb na system i resztę na programy, gry, pliki. Po prostu mam poczucie pozornego porządku :P

Offline rynio

  • ***
  • 176
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Czerwiec 2009, 15:25:15 »
run3 stąd moje pytanie, gdyż Ja nie uznaję visty, dlatego pytałem się o różnice między xp a win 7. Przecież wiadomo, że nie wszystko co nowe jest lepsze, to tak jak win 98 i win millenium, wiadomo, który lepszy..., a mimo to milenium jest nowszy.

Jeżeli vista były by dobrym systemem, to nvidia by wypuściła wsparcie na nforce3 dla visty, a tak to nawet jej nie mogłem zainstalować na swoim komputerze, ale sprawdzałem za to na innym, mimo tego mając szybkiego kompa nie przesiadłem się na to 'pseudo coś'.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 15:27:40 wysłana przez rynio »

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Czerwiec 2009, 15:50:08 »
Jeśli mam być szczery. Zróbcie kiedyś test na kimś kto wyzywa i jest przeciw viście, a nawet nie widział 1 screena. Zainstalujcie vistę i dajcie mu aby się pobawił. Mogę się założyć o sześciopak lecha, że będzie pytał co to za cudowny system i że chce go mieć. Tak naprawdę będzie. A jak pokazecie sevena zamiast visty to na pierwszy rzut oka nie zauważy szybkości w reakcji np. na kliknięcia czy uruchamiania painta. Zrobicie w konia i potem uświadomicie jaki to zły system jest z visty a jaki rewolucyjny jest seven. Seven jest super systemem, na sterydach. Podobnie vista, lecz nieco wolniejsza :P :P

Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Czerwiec 2009, 16:00:09 »
Nforce 3 to dziadek za przeproszeniem. Niewatpliwie już z twoim komputerem 7 jest koniecznością, jesli nie chcesz visty - ja mam viste i nie narzekam, o wiele lepiej chodzi od XP, chociaż fakt - mogła by szybciej bootować, jednak jest wydajniejsza. Włącz sobie taskmgr.exe w xp i viście i 7, włącz pakowanie dużego pliku, WMP i Firefoxa i popatrz jak na tych systemach są obciązane jądra. Vista/7 lepiej zabija procesy gdzie to w xp trwa długo, czasami jest niemozliwe a czasami pociaga za soba lawine błędow innych procesów. Nie wspomne tutaj o adresowaniu pamięci które wystepuje w V/7 a nie ma w xp przy czym możemy zamontować więcej ramu, jak i samo zarządzanie ramem - V/7 inteligentnie wrzuca do pamięci to czego używasz, ma się rozumieć, że po zainstalowaniu wrzuca biblioteki i składniki standardowe, jednak wmiare użytkowania wrzuca to czego często używasz - ja po miesiacu zauważyłm, że VS, FF i parę innych app włącza się szybciej. Przy czym ni należy mówić ze V/7 zajmuje ram przez co przy zwalnianiu spada wydajność - obecnie kości są tak szybkie, że jedynie sposób zarządzania decyduje o wydajnosci. Dla przykladu - moja vista na starcie zjada 1.6GB, natomiast włączyłem 2 maszyny wirtualne i każdej przydzieliłem 2GB ramu i ogólne zużycie wyniosło 94% - a mam zaledwie 3gb - widać jak vista przekombinowała. UAC jest świetnym cudem swiata, nigdy go nie wyłączałem, przy czym problem długiego akceptowania plików instalacyjnych minął przy nowej instalce( notabene preinstalki charakteryzują się niską wydajnością - z winy producentów sprzętu i ich  smieci ) .Fenomenalna ergonomia pracy z pulpitem gdzie to jednym ruchem powiększach, zmniejszasz do 50% ekranu okno. Mała fragmentacja, niska podatnosc na wirusy, DX 10,11 , X86_64 i w wersji serwer właściwe x64. Nie wiem co chcesz jeszcze wiedzieć, ale faktycznie XP umarł już, teraz pozostaje po nim pamięc na starych nie nadających się do niczego kompach, jak 98 i jego nieoficjalne SP. XP będzie funkcjonował, jednak w branży zamkniętej jak np. 3.11 który jest w wiekszości supermarketów, w bankach i bankomatach, któy króluje także na magazynach( chociaż już mniej ).Xp dla desktopu jest czymś takim jak dla audiofila słuchanie z kaset magnetofonowych, nawet jak są z powłoką żelaza( vide twoje "optymalizacje").


Edt

Jeśli mam być szczery. Zróbcie kiedyś test na kimś kto wyzywa i jest przeciw viście, a nawet nie widział 1 screena. Zainstalujcie vistę i dajcie mu aby się pobawił. Mogę się założyć o sześciopak lecha, że będzie pytał co to za cudowny system i że chce go mieć. Tak naprawdę będzie. A jak pokazecie sevena zamiast visty to na pierwszy rzut oka nie zauważy szybkości w reakcji np. na kliknięcia czy uruchamiania painta. Zrobicie w konia i potem uświadomicie jaki to zły system jest z visty a jaki rewolucyjny jest seven. Seven jest super systemem, na sterydach. Podobnie vista, lecz nieco wolniejsza :P :P

http://www.microsoft.com/windows/mojave-experiment/
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 16:02:20 wysłana przez lukas_gab »

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Czerwiec 2009, 16:06:51 »
Tak na serio to ludzie przywiązali sie do xp, w końcu 8 lat na rynku robi swoje. Vista ma udział systemów na poziomie 22% czyli bardzo podobnie, o ile nie lepiej niż xp w podobnym okresie po premierze. Gdyby vista była 8 lat na rynku to by też miała 80-90 % udziału. Vista jest systemem lepszym, stabilniejszym, bezpieczniejszym, uniwersalnym, przyszłościowym i xp nie ma racji bytu w erze sevena i visty. Microsoft zrobił świetny krok porzucając rozwoj jeszcze longhorna i resetując prace. Zła sława visty nie powstała jako tako przez nią samą tylko przez pseudoinformatyków, wszelkiej maści "znawców" nie wiedząc jakim dobrym systemem jest vista

ps. dzieki za film. Pamiętałem że kiedyś było o czymś takiem ale opisałem własnymi słowami :P
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 16:37:05 wysłana przez hubert1 »

Offline run3

Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Czerwiec 2009, 18:27:33 »
Dobra wypowiem swoje zdanie o Vista Xp i Windows 7.


Po pierwsze .


System Windows XP był przełomem ze względu na obsługę systemu plików NTFS, szyfrowanie 128 bit oraz narzędzia programistyczne jak i lepsze bezpieczeństwo sieciowe .Co nie znaczy że był pozbawiony wad. Ale jak na system przełomowy był naprawdę dobry ,mimo ze używam w dużej mierze Linux ,Windows Xp był jest dobrym systemem ,co nie znaczy ze mam mu pokłony dawać.


Nieszczęsna Vista.

Windows Vista jak dla mnie jest systemem dla masochistów .Kompletny brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony producentów.(mówię o rzeczywistym wsparciu a nie na siłę napisaniu paru sterowników).Beznadziejne luki w systemie ,które pozwalają na prostacki przejęcie całkowicie władzy na systemem. Dopiero service pack upodobnił ten twór do systemu operacyjnego ale jak dla mnie było juz za późno. Po za tym jeżeli mam płacić za system to za coś co będzie działać a nie wymuszać działania. To system ma słuchać mnie a nie ja systemu. Może dla przeciętnego  obywatela to był dobry system ale ja nawet nie mogłem odpalić programu dosowego z emulatorem .Więc prószę bardzo ,jeżeli komuś ten system chodzi stabilnie ma szczęście ci lub tak wykorzystuje moce obliczeniowe swojego komputera. Po za tym w kompilację bawię się w Linuxie i że jest to system niezbędny do mojej pracy mogę i chce poświęcać czas na zabawę z nim a Windows dlaczego ja mam go kompilować ..Microsoft wypuszcza na rynek systemy jak ja to nazywam łopatologiczne ,gdzie użytkownik klika i wszystko działa, zaś w Linuxie niestety trzeba się znać bo bezpieczeństwo oraz stabilność a nie najważniejsza i to użytkownik zawsze decyduje co system robi a nie system decyduje co użytkownik ma zrobić. Takie drobne różnice.


 I wreszcie Windows 7.


Windows 7 To pierwszy system z rodziny Microsoft gdzie naprawdę zostało porządnie napisane. Wiadomo że będą jakieś problemy z niektórymi aplikacja ,lecz w krótkim czasie zostanie to zastąpione nowszymi wersjami które będą dziać stabilnie i miło .
Ponadto pierwszy raz mam 64 bitowy system w którym mogę zrobić co zechce przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa. Windows 7 oferuje nawet 1024 szyfrowanie ,ale  to nie wszystko Zwiększone bezpieczeństwo sieciowe oraz optymalizacja p[racy sprzętowej przy wykorzystywaniu rzeczywistych wartości sprzętowych pozwalają sadzić że  jest to produkt naprawdę dopracowany.

Szybkości działania na wielu aplikacjach równocześnie jest  bardzo duża i Xp naprawdę się chowa ale nie wymagajmy od systemu z przed 8 lat ,że będzie działać jak należy na sprzęci e do którego nie był przystosowany.

Zaś wymieniać wszystkich funkcji usprawniających system pozostawię gazetką ,które następne dwa lata będą radziły jak poprawić system :):):)
Windows 7 też za 8 lat będzie przeżytkiem i być może z sentymentem powspominamy jak to się na nim pracowało.

Dlatego doceniam prace Microsoft ,i wreszcie im się udało ,choć jak mówię nie ma systemu idealnego .


Na drugi raz jak zechciałbyś prowadzić dyskusje nt. Visty i Linuksa proszę o założenie osobnego tematu bo to nie na temat co napisałeś i proszę o zadbanie o poziom dyskusji.

lukas_gab

« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 18:43:18 wysłana przez lukas_gab »

Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Czerwiec 2009, 18:41:35 »
No szlag mnie trafi ludzie... Co Wy chcecie od tej Visty. I dlaczego ja takich problemów z nią nie miałem?  ::)

To co napisał kolega wyżej wyżej, to jedynie skutek nieumiejętnego administrowania. Dobrze ze napisales o "znaniu się na linuksie" na viście też należy się znać, a jest tak skonstruowana, żeby była bezpieczna i zwykły user nic nie popsuł, a dobry admin zna system uprawnien i zależności i pracuje wydajnie, nie wspominając o najlepszej platformie skyrpotej - vide PS - która przewyższa bash który jest chwałą linuksa. Proszę bardzo to temat o xp a 7. Powyższe porównanie miało dac jedynie do myslenia obu stronom, każdy kolejny post nie na temat będzie kasowany, a post który będzie podżegał do wojny linuks vs windows, lub jak ktoś będzie próbował udowodnic ze linuks czy windows jest lepszy zostanie w mojej pamięci a jego autor będzie mógł skorzystać z zorganizowanych przeze mnie wakacji. Nie chcemy tutaj żadnych flame war a tym bardziej osobników pokroju goth....

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Czerwiec 2009, 18:52:16 »
No szlag mnie trafi ludzie... Co Wy chcecie od tej Visty. I dlaczego ja takich problemów z nią nie miałem?  ::)

To co napisał kolega wyżej wyżej, to jedynie skutek nieumiejętnego administrowania. Dobrze ze napisales o "znaniu się na linuksie" na viście też należy się znać, a jest tak skonstruowana, żeby była bezpieczna i zwykły user nic nie popsuł, a dobry admin zna system uprawnien i zależności i pracuje wydajnie, nie wspominając o najlepszej platformie skyrpotej - vide PS - która przewyższa bash który jest chwałą linuksa. Proszę bardzo to temat o xp a 7. Powyższe porównanie miało dac jedynie do myslenia obu stronom, każdy kolejny post nie na temat będzie kasowany, a post który będzie podżegał do wojny linuks vs windows, lub jak ktoś będzie próbował udowodnic ze linuks czy windows jest lepszy zostanie w mojej pamięci a jego autor będzie mógł skorzystać z zorganizowanych przeze mnie wakacji. Nie chcemy tutaj żadnych flame war a tym bardziej osobników pokroju goth....
Ja ani do linuxa ani do windowsa osobiście nic nie mam. Windows jak i linux ma swoje zalety i wady. Pomimo wielu różnic nie rozumiem ludzi którzy kłócą się i informują jaki to windows/linux jest super extra. Myślę, że to jest bez sensu bo to jakby porównywać ati i nvidie, intela i amd, 4870 i gtx260, quadro i firegl. Każdy ma swoje dobre i złe strony. Windows jest dla mnie systemem na codzień z powodu przyzwyczajenia i tego, że gdy dostałem mój pierwszy komputer nie wiedziałem co to linux. Linuxa używam jako system do odzyskiwania plików w razie awarii albo jako system do zwykłej zabawy i przetestowania. Linux jest naturalną konkurencją ale bezsensowne jest toczenie wojny który lepszy.

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Czerwiec 2009, 19:03:51 »
Co do Visty to jak miałem Viste jakąś tam 32bit to po kilku tygodniach jak dla mnie to była porażka...
Jednak gdy przeskoczyłem na wersje Ultimate 64bit i zrobiłem wszelkie uaktualnienia to śmigała aż miło... :)
Nie chciało mi się już do XP wracać :)
A co do różnic miedzy XP a 7 to ja nie widzę żadnych... żaden z tych systemów nie wypierze za Ciebie, nie posprząta, nie ugotuje Ci obiadu, nie wyprowadzi psa... o zrobieniu loda już nie wspomnę... :) To tylko OS a reszta to kwestia gustu i indywidualnych upodobań  :)
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 19:08:42 wysłana przez sebian »
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Czerwiec 2009, 20:06:10 »
Do nowszych komputerów (2006 i nowsze) polecam sevena ale jednak do starszych xp. Seven lepiej wykorzysta możliwości nowoczesnego sprzętu, a w starsze komputery "spowolnia" system i nie pozwolą rozwinąć mu pełni możliwości. Podobnie było w czasach premiery xp. Ludzie mieli wybór. Xp do nowych, 98 do starszych.

Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Czerwiec 2009, 22:23:54 »
Dobra wypowiem swoje zdanie o Vista Xp i Windows 7.

System Windows XP był przełomem ze względu na obsługę systemu plików NTFS, szyfrowanie 128 bit oraz narzędzia programistyczne jak i lepsze bezpieczeństwo sieciowe .Co nie znaczy że był pozbawiony wad. Ale jak na system przełomowy był naprawdę dobry ,mimo ze używam w dużej mierze Linux ,Windows Xp był jest dobrym systemem ,co nie znaczy ze mam mu pokłony dawać.


Nieszczęsna Vista.

Windows Vista jak dla mnie jest systemem dla masochistów .Kompletny brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony producentów.(mówię o rzeczywistym wsparciu a nie na siłę napisaniu paru sterowników).Beznadziejne luki w systemie ,które pozwalają na prostacki przejęcie całkowicie władzy na systemem. Dopiero service pack upodobnił ten twór do systemu operacyjnego ale jak dla mnie było juz za późno. Po za tym jeżeli mam płacić za system to za coś co będzie działać a nie wymuszać działania. To system ma słuchać mnie a nie ja systemu. Może dla przeciętnego  obywatela to był dobry system ale ja nawet nie mogłem odpalić programu dosowego z emulatorem .Więc prószę bardzo ,jeżeli komuś ten system chodzi stabilnie ma szczęście ci lub tak wykorzystuje moce obliczeniowe swojego komputera. Po za tym w kompilację bawię się w Linuxie i że jest to system niezbędny do mojej pracy mogę i chce poświęcać czas na zabawę z nim a Windows dlaczego ja mam go kompilować ..Microsoft wypuszcza na rynek systemy jak ja to nazywam łopatologiczne ,gdzie użytkownik klika i wszystko działa, zaś w Linuxie niestety trzeba się znać bo bezpieczeństwo oraz stabilność a nie najważniejsza i to użytkownik zawsze decyduje co system robi a nie system decyduje co użytkownik ma zrobić. Takie drobne różnice.

Na drugi raz jak zechciałbyś prowadzić dyskusje nt. Visty i Linuksa proszę o założenie osobnego tematu bo to nie na temat co napisałeś i proszę o zadbanie o poziom dyskusji.

lukas_gab



Widzisz zapominasz o jednej rzeczy przy xp-ku. Na początku jak tylko xp został wydany też nie było 100% wparcia sterownikow dla starszych urządzeń które działały na win98 i Me owszem mozna było kombinować ze sterami od w2k ale to nie zawsze działo tak jak należy. Co do bezpieczeństwa to właśnie xp był najbardziej dziurawym systemem. Jakby tak policzyć wszystkie poprawki do niego nie licząc SP1 i 3 bo to zbiór poprawek. To okazało by się ze tych poprawek było wiecej niż w przypadku visty. Nie licząc sp2 który bardzo ingerował w zabezpieczenia systemu i dodawał centrum bezpieczeństwa. Tak więc nie porównuj proszę Visty do XP bo to są dwa zupełnie inne systemy.  
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, 22:28:10 wysłana przez McVein »
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Tom

  • *****
  • 589
  • ;)
Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Czerwiec 2009, 22:32:57 »
Nadal odbiegacie od tematu. Nie ma co porównywać XP do Visty i koniec. Mamy porównywać XP do 7 ;) W sumie, to i tak nie ma sensu, ja bym temat zamknął. :D
MSI Wind U100  |  W7 RTM Home Premium

Odp: czym się różni windows 7 od xp?
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Czerwiec 2009, 18:56:40 »
Jezeli chcecie sie dowiedziec cos na temat roznic w windows 7 to odsylam was do artykulu magazynu Next.07.09. Jest tam ciekawy opis dla tych ktorzy chca sie zaposnac z nowymi funkcjami i zmianami. Chetni ktorzy chca przeczytac ten artykul zapraszam do mnie na pw jak rowniez na bloga zaraz wkleje link.