TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Blu-Ray do lamusa!

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Blu-Ray do lamusa!
« dnia: 12 Październik 2008, 18:51:42 »
Cytuj
Blu-ray do lamusa - już niedługo 1000 GB na płycie GE!
 
Łukasz Bigo
11 października 2008 13:36

Naukowcy z General Electric (GE) Global Research pracują nad nową wersją nośników optycznych. Dzięki zapisowi holograficznemu na płycie wielkości krążka CD i DVD uda się umieścić nawet do 1000 GB danych - to 2,5 raza więcej niż na prototypowych nośnikach Blu-ray i 20 razy więcej niż na nośnikach BD dostępnych na rynku!

O nośnikach holograficznych słyszymy nie od dziś. Kpiliśmy już nawet z firmy InPhase, że od wielu lat zapowiada, iż "najdalej za pół roku" wprowadzi na masowy rynek płyty pozwalające na przechowanie kilkuset gigabajtów danych - na razie nic takiego się nie udało.

Inżynierowie z GE odgrażają się jednak, że - wbrew temu, co uparcie wmawia ludziom Sony - czas nośników optycznych wcale się nie skończył.

Badacze pracują nad napędami odczytującymi nośniki holograficzne, które będą jednocześnie kompatybilne wstecz z płytami DVD i CD.

Pierwsza wersja nośników General Electric ma pomieścić 300 GB danych. Na kolejnych ma się dać upchnąć nawet 1000 GB (!) informacji. Najważniejszy dla użytkownika powinien być jednak fakt, że GE koncentruje się na rynku masowym - zdaniem przedstawicieli korporacji, przeciętny użytkownik będzie w stanie kupić napęd holograficzny już za 3-4 lata!

Najpojemniejsze dostępne obecnie płyty Blu-ray mieszczą ok. 50 GB danych.


http://www.pcworld.pl/news/169741/Blu.ray.do.lamusa.juz.niedlugo.1000.GB.na.plycie.GE.html


Tylko na co komu takie wielkie nośniki? Lepiej się opłaca kupić zewn. dysk o tej pojemności, ponieważ ma o wiele lepszą przędkość zapisu i odczytu. A co wy o tym sądzicie?
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline Mercor

  • *****
  • 557
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2008, 21:54:19 »
o nowych nośnikach, zwłaszcza optycznych to gadało się już od dawna...ale zobaczcie że blu-ray niby miał być takim szałem a jakoś rynek na jego punkcie rynek nie zwariował...jak dla mnie era nośników optycznych już chyba mija, zwłaszcza za sprawą 16 gigowych kart pamięci lub 100gb dysków SSH ( czy jak im tam ) - w sumie to też takie karty pamięci...szybsze, wygodniejsze, trwalsze...osobiście wole karty niż płyty :)

Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Październik 2008, 12:28:37 »
Ale przy większym nośniku (w wielowarstwowym patrzymy na 1 warstwę) można odczytywać z szybszą prędkością przy tej samej ilości obrotów.teoretycznie przy 4 razy większej pojemności, i tej samej szybkości obrotów otrzymujemy 2 razy szybszy nośnik. No i cena: karta pamięci lub Pen Drive 4GB kosztuje kilkadziesiąt złotych, a płyta DVD lekko ponad złotówkę. Czekamy na obniżenie cen. Płyty są mało awaryjne, chyba że ktoś o to nie dba (jak ja). Flash jest pod tym względem lepszy.

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Październik 2008, 15:14:19 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_holograficzny

Warto przeczytać ile lat ma ten pomysł.;)
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Październik 2008, 19:13:56 »
Pamięci Flash wygrywają :) DVD jak na razie rządzi :) Nawet te większe DVD nie przyjęły się tak dobrze.

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik 2008, 19:38:24 »
Dlatego że płyty DVD DL kosztują ok. 6 zł więc każdy trzeźwo myślący kupi 2 płyty po 1 zł niż 1 po 6 zł.
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline MP

Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2008, 12:31:26 »
Dla mnie również pamięci Flash królują. Praktycznie nie używam już płyt CD/DVD - mój napęd w laptopie od miesięcy nie smakował nośnika  :) Odnośnie Blu-Ray to faktycznie format ten nie zwojował rynku ale podobnie jak HD DVD. Chyba problem w tym, że jednocześnie promowano dwa formaty i ludzie nie przekonali się do żadnego z nich. Z własnego doświadczenia powiem, że film na Blu-Ray + dobry telewizor LCD + konsola PS3 = rewelacja  ;D

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Październik 2008, 19:39:04 »
Dwoma wielkimi wadami flashów jest na razie mała wielkość i spora cena (8 GB od kingstona kosztuje ok 100zł).
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Październik 2008, 21:26:15 »
Dwoma wielkimi wadami flashów jest na razie mała wielkość i spora cena (8 GB od kingstona kosztuje ok 100zł).

Ale ile będzie służyła taka pamięć :)

Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Październik 2008, 18:13:28 »
Ale flaszki bardzo szybko tanieją. Dwa lata temu 1 GB kosztował 100 zł

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Październik 2008, 18:49:16 »
Ale flaszki bardzo szybko tanieją. Dwa lata temu 1 GB kosztował 100 zł

To kolejna przewaga :)

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Październik 2008, 19:04:22 »
Poczekamy.... zobaczymy.... Na razie BR sobie nie radzi, więc nie wróże narazie zbytniej przyszłości płytom GE.
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Październik 2008, 19:05:36 »
Jak producenci pamięci Flash popracują nad szybkością zapisu i odczytu to chyba nic ich nie wykończy :D

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Październik 2008, 19:09:56 »
Może kiedyś się upowszechnią dyski zewnętrzne i każdy bedzie nosił np. 2,5 TB w kieszeni, wszystko się może zdarzyć...
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Blu-Ray do lamusa!
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Październik 2008, 19:16:06 »
Ale szybkość kopiowania musiałaby być duża przy takim dysku :)