TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki

Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« dnia: 05 Luty 2009, 16:08:57 »

Znakomita skądinąd przeglądarka internetowa Mozilla Firefox oprócz swojej już legendarnej stabilności posiada kilka mankamentów. Do najbardziej uciążliwych należy jej prędkość reakcji na nasze działania (zapytania) oraz szybkość z jaką strona zostanie wyświetlona. Jak się okazuje to wcale nie jest wina samego silnika przeglądarki, tylko domyślnych jej ustawień.

Zapewne twórcy doszli do wniosku, że użytkownik końcowy (internauta) i tak posiada łącze o ograniczonej przepustowości i nie jest wcale zdolny wykorzystać mocy jaką niesie ze sobą potęga Firefoxa.

Dlatego my dzisiaj zajmiemy się tzw. Tweakowaniem, czyli podkręceniem wydajności naszego FF. Nie muszę chyba przypominać wszystkim, że wszystkie czynności robimy na własne ryzyko. Ja przetestowałem omawiane zabiegi na FF2, FF3.0.5, oraz 3.1 beta2. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków działania, a prędkość znacznie wzrosła.

A zatem jeżeli już jesteś zdecydowany to zaczynamy.

Otwórz swoją przeglądarkę i w miejsce adresu wpisz: about:config.

W tej chwili FF ostrzeże Cię, że wszelkie modyfikację mogą przynieść opłakany skutek. Ale Ty przecież wiesz co robisz, więc kliknij przycisk: Zachowam ostrożność, obiecuję!

 

Zostałeś przeniesiony do „panelu” ustawień systemowych FF.
Teraz wypada uprzedzić, że kliknięcie podwójne (dwuklik) na  opcję wpis (pasek poziomy) spowoduje zmianę wartości danej opcji.

Dlatego też działaj ostrożnie. Jeżeli nie masz czasu to daruj sobie i zacznij to robić w spokoju jak znajdziesz chwilę czasu.

 

Autouzupełnianie naszych wpisów w pasku adresu.

   1. Klikamy prawym klawiszem myszy i z menu wybieramy Dodaj ustawienie typu - Wartość logiczna.
      W otwartym okienku wpisujemy browser.urlbar.autocomplete.enabled i klikamy OK
      Teraz otworzy nam się kolejne okienko, gdzie ustawiamy (wybieramy) wartość true
   2. Ponownie klikamy prawym przyciskiem myszki poza obszar wpisów. Dodajemy nową wartość logiczną. Wpisujemy browser.urlbar.autoFill
      Jemu również nadajemy wartość true

W ten oto sposób ustawiliśmy sobie autouzupełnianie wpisów w pasku adresu przeglądarki.

Przyspieszenie otwierania stron internetowych

   1. Wyszukujemy wpis o nazwie network.http.pipelining i nadajemy mu wartość true (zmiana wartości wpisu następuje po podwójnym kliknięciu na danej nazwie).
   2. Wyszukujemy wpis o nazwie network.http.pipelining.maxrequests, tym razem po podwójnym kliknięciu otworzy nam się okienko, gdzie wpisujemy wartość 256
   3. Wyszukujemy wpis o nazwie network.http.proxy.pipelining i zmieniamy jego wartość na true
   4. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnej części pola nasze przeglądarki i dodajemy: Dodaj ustawienia typu -> Liczba całkowita (Integer)
      Wpisujemy nazwę nglayout.initialpaint.delay i ustawiamy jej wartość na 0 (zero).

 

I to już wszystko. Teraz wystarczy zamknąć naszą przeglądarkę Firefox, a następnie ponownie ją uruchomić.

Pamiętaj, że wszelkie „podkręcania” są przeznaczone dla świadomych użytkowników. Oprócz płynących z podkręcania tego zalet są i zagrożenia, np. strony będą się szybciej otwierać, ale wyskakujące reklamy również będą się szybciej ładować. Dlatego tez przemyśl to co robisz.
Użytkownikom Firefoxa polecam program Add Block Plus, ale to już omówię w zupełnie innym artykule.
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2009, 16:16:44 wysłana przez popuri11 »

Offline Mercor

  • *****
  • 557
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Luty 2009, 16:12:09 »
Ciekawy tekst, jak ktos sprobuje to napiszcie czy dziala, ale z 1 rzecza sie nie zgodze :

"legendarnej stabilności" - wywalila mi sie 3-4 razy w przeciagu pol godziny na Ubuntu 8.10...czy to jest ta legendarna stabilnosc ?   :-[

Offline umcs

  • ***
  • 229
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Luty 2009, 16:22:50 »
Mi tylko się wysypuje kiedy coś sam namieszam tak to chodzi dobrze.
Do przyśpieszania polecam rozszerzenie "Fasterfox" lub programik "Firetune". Zmieniają domyślne ustawienia w about:config i nie trzeba się samemu grzebać w tym, chyba, że ktoś lubi ale na to samo wychodzi.

A jeśli komuś nie instaluję się dodatki z powodu niekompatybilności lubi nie dostarczaja bezpiecznych aktualizacji to:

    * Otworzyć about:config.
    * Kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu. Następnie z menu kontekstowego wybrać opcję: Nowy > Wartość logiczna (Boolean).

    * Musimy ustawić nazwę nowego klucza extensions.checkCompatibility i nadać mu wartość false.

Aby móc zainstalować dodatki pochodzące z niezabezpieczonych serwerów w najnowszej wersji beta należy:

    * Utworzyć kolejny klucz ustawień extensions.checkUpdateSecurity i nadać mu wartość false.
    * Po wszystkim należy zrestartować przeglądarkę.

Uczyłem się indyjskich tradycji, szukałem wyciszenia, ćwiczyłem jogę, uczyłem się "Kamasutry", spróbowałem herbatę "Lipton" i zdecydowałem dalej PIĆ WÓDKĘ.

Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Luty 2009, 11:02:09 »

Offline gregor_y

  • *****
  • 1313
  • Ten użytkownik jest zabanowany na zawsze
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Luty 2009, 11:15:12 »
fajny dodatek do Firefox https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/8879

No jeden obrazek wygląda jak flip 3d z Visty hm Firefox bedzie miał problemy jesli M$ zacznie wysyłac prawników... :)

Offline umcs

  • ***
  • 229
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Luty 2009, 19:24:28 »
Dla mnie i tak takie efekty bardziej kojarzą się z Linuksem, przecież ta ściana okien jest z Linuksa.  Fajny dodatek to firefoxa to Glasser, robi z całego Firefoxa Aero.
Uczyłem się indyjskich tradycji, szukałem wyciszenia, ćwiczyłem jogę, uczyłem się "Kamasutry", spróbowałem herbatę "Lipton" i zdecydowałem dalej PIĆ WÓDKĘ.

Offline gregor_y

  • *****
  • 1313
  • Ten użytkownik jest zabanowany na zawsze
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Luty 2009, 19:28:04 »
Fajny dodatek to firefoxa to Glasser, robi z całego Firefoxa Aero.

WOW...musze zobaczyc...

Offline umcs

  • ***
  • 229
Uczyłem się indyjskich tradycji, szukałem wyciszenia, ćwiczyłem jogę, uczyłem się "Kamasutry", spróbowałem herbatę "Lipton" i zdecydowałem dalej PIĆ WÓDKĘ.

Offline gregor_y

  • *****
  • 1313
  • Ten użytkownik jest zabanowany na zawsze
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Luty 2009, 19:33:07 »
Myslałem że cos lepszego... :(

Offline umcs

  • ***
  • 229
Odp: Firefox - Przyśpieszanie działania przeglądarki
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Luty 2009, 19:37:34 »
Dla mnie się podoba...
Tu nowszy (beta):
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?p=3343435

(hehe, już sporo "bet" mam poinstalowanych na kompie).
Uczyłem się indyjskich tradycji, szukałem wyciszenia, ćwiczyłem jogę, uczyłem się "Kamasutry", spróbowałem herbatę "Lipton" i zdecydowałem dalej PIĆ WÓDKĘ.