TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM

Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« dnia: 01 Sierpień 2011, 18:26:15 »
Witam, mam system Windows 7 Ultimate 32bit oraz zainstalowane 4 GB pamięci RAM z czego dostępne jest 2,98 GB.
Po pierwsze chciałem się dowiedzieć czy to w ogóle oznacza, że 1 GB owej pamięci jest nieużywany (tj. nie dostępny).
Po drugie, jeżeli tak jak po pierwsze to czy istnieje jakiś sposób na to, aby system używał całej zainstalowanej pamięci (4 GB RAM).

Nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż w dużym stopniu przyśpieszy moją pracę.

Z góry dziękuję za pomoc ;)

(Jak już było to przepraszam i proszę o skierowanie do wątku [szukałem, nie znalazłem] ).
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień 2011, 18:28:01 wysłana przez HAZY »

Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Sierpień 2011, 16:44:55 »
Pamięć dostępna jest to pamięć niewykorzystywana w danej chwili przez komputer. Czeka w gotowości do działania. A to 1GB właśnie pracuje. Jeżeli nakażesz systemowi coś zrobić to weźmie sobie wystarczającą ilość z tej pamięci dostępnej, a jak jej braknie to sobie to zapisze na dysku.

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Sierpień 2011, 18:32:11 »
generalnie chyba chodzi tu o roznice w systemie x32(86), a x64 , zainstaluj system w wersji x64 a bedzie system korzystal z 4 GB, system w wersji x32(86) wykorzystuje max 2,98gb

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Sierpień 2011, 18:32:36 »
Pamięć dostępna jest to pamięć niewykorzystywana w danej chwili przez komputer. Czeka w gotowości do działania. A to 1GB właśnie pracuje. Jeżeli nakażesz systemowi coś zrobić to weźmie sobie wystarczającą ilość z tej pamięci dostępnej, a jak jej braknie to sobie to zapisze na dysku.
odpowiadasz baaardzo myląco i nieprecyzyjnie. System 32 bitowy nie obsłuży więcej niż 3-3,5 gb pamięci ram. Reszta zostanie ucięta na rzecz np urządzeń systemowych, karty graficznej.

Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sierpień 2011, 12:25:35 »
Czyli na wersji 32bit mając 4gb i tak nic nie zdziałam aby były one wykorzystywane w pełni, i gdy użycie pamięci wynosi 100% to generalni jest to jakieś 75% ?
PS. Na pewno nie "przejdę" na wersje systemu 64 bitową.

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Sierpień 2011, 18:39:13 »
twoj wybor jaka wersje posiadasz , wersja x64 zawsze posiadała wieksze mozliwosci - nie tylko sprzetowe wykorzystanie, jak sie domyslasz nie tylko pamiec ci sie marnuje.

Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Sierpień 2011, 21:28:34 »
Tak wiem, mówi się, że 64 bity są szybsze od 32.. wiadomo dlaczego :)
Tylko też mają taką wadę, że nie wszystkie programy działają prawidłowo na systemie 64 bitowym lub wcale. Jak będę formatował dysk to pomyślę najwyżej nad wersją 64 bitową :).

Więc to tyle. Temat uważam za zamknięty
Pozdrawiam

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpień 2011, 11:10:35 »
albo zainstaluj patcha pae. Uaktywnia on ten mechanizm w pełnej, serwerowej postaci. Co prawda nie uzyskujesz zalet systemu 64 bitowego ale zyskasz całą fizyczną pamięć

Offline Madzia

  • *****
  • 1220
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Sierpień 2011, 15:09:42 »
Pamięć dostępna jest to pamięć niewykorzystywana w danej chwili przez komputer. Czeka w gotowości do działania. A to 1GB właśnie pracuje. Jeżeli nakażesz systemowi coś zrobić to weźmie sobie wystarczającą ilość z tej pamięci dostępnej, a jak jej braknie to sobie to zapisze na dysku.
odpowiadasz baaardzo myląco i nieprecyzyjnie. System 32 bitowy nie obsłuży więcej niż 3-3,5 gb pamięci ram. Reszta zostanie ucięta na rzecz np urządzeń systemowych, karty graficznej.
Sam odpowiadasz myląco i nieprecyzyjnie. System 32 bitowy obsługuje ram do 4 GB włącznie, a część rezerwuje dla dodatkowych urządzeń i stąd zawsze pokazuje mniej.

Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Sierpień 2011, 21:04:08 »
Zdumienie ogromne ogarnia jak się czyta te teksty. Na tym forum i na innych też jest szczegółowo wyjaśnione jak z ta pamięcią jest. Wystarczy poszukać

Offline igbron

  • ***
  • 166
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Październik 2011, 10:34:20 »
Z instalacją programów w systemie z architekturą x64 nie ma żadnych problemów. Programy pod x86 instalują się w dodatkowo tworzonym folderze na dysku pod nazwą "Pliki programów (x86). Tak że bez obawy można korzystać z systemu 64 bit.

Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Październik 2011, 12:28:23 »
Jeżeli Twój komputer posiada zintegrowaną kartę graficzną, to część pamięci RAM została wykorzystana właśnie dla karty graficznej i nie jest ona wtedy widoczna dla systemu. Być może w Twoim przypadku 1GB został przydzielony właśnie karcie graficznej.

[dopisek]
W takim przypadku instalacja 64-bitowego systemu nie zwiększy dostępnej pamięci
[koniec dopisku]

Wersja 32-bitowa systemu nie potrafi obsłużyć 4GB i więcej RAM-u (widoczne jest tylko 3,5GB). Istnieją różne rozwiązania tego problemu (tj. zaadresowanie całych 4GB), ale wielu kwestionuje prawdziwość tych rozwiązań.

« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2011, 12:32:44 wysłana przez maciek1707 »

Offline alan

  • *
  • 10
  • ~ALAN~
    • Google
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Październik 2011, 11:32:05 »
Wystarczy pobrać SunriseSeven, w nim jest opcja obsługi ramu do 128gb xD
Pozdrawiam

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Październik 2011, 13:17:33 »
Wystarczy pobrać SunriseSeven, w nim jest opcja obsługi ramu do 128gb xD

nie tak do konca wystarczy - u mnie niestety wywala system sunrice seven

Offline igbron

  • ***
  • 166
Odp: Rozszeżenie dostępnej pamięci RAM
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Październik 2011, 23:27:43 »
Podzielam pogląd -kamitona-. SunriseSeven rozwala system i nie polecam korzystania z niego, doświadczyłem to na własnej skórze.