TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Uprawnienia jak w Linuksie.

Uprawnienia jak w Linuksie.
« dnia: 15 Grudzień 2009, 15:39:46 »
Czy można ustawić uprawnienia podobnie jak w Linuksie? Jeśli tak to jak?
Chodzi o to, żeby było przede wszystkim hasło administratora i będąc zalogowanym jako użytkownik i chcąc dokonać jakiejś administracyjnej czynności wyskakiwało okienko z prośbą o podanie hasła.
Oprócz tego oczywiście każdy użytkownik by miał swoje konto z loginem i hasłem, ale tylko jeden użytkownik mógłby mieć możliwość dokonania zmian administracyjnych po podaniu hasła, reszta użytkowników otrzymywałaby komunikat o braku uprawnień.

P.S. Oczywiście jak łatwo się domyślić, nie chodzi o identyczny system uprawnień jak w Linuksie, bo to są dwa zupełnie inne systemy, ale chodzi o to żeby przynajmniej zewnętrzna forma była podobna.

Offline pionner

  • *****
  • 662
  • piąty pancerny ;)
Odp: Uprawnienia jak w Linuksie.
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2009, 19:21:33 »
nadaj jednemu kontu uprawnienia "administrator" a reszcie "użytkownik standardowy"
Start>Panel Sterowania>Konta Użytkowników>Zmień typ swojego konta

Tak jest w Viście, w 7 raczej podobnie ;)

Odp: Uprawnienia jak w Linuksie.
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2009, 20:27:48 »
Jeśli nadam użytkownikowi uprawnienia "administrator" to hasło ustawione dla tego użytkownika będzie jednocześnie hasłem administratora, czy może jest osobne konto i hasło administratora?
Generalnie chciałbym operować na koncie zwykłym, bez uprawnień, jednak mieć możliwość dokonania zmian administracyjnych z tego zwykłego konta, po podaniu hasła. Czy w ogóle jest to możliwe? Czy w ogóle pod względem bezpieczeństwa ustawianie hasła dla administratora ma jakieś znaczenie patrząc od strony zagrożeń zewnętrznych?

P.S. Na razie nie mam Win7 ani Visty więc nie mam jak tego przetestować. A żeby było ciekawiej to dodam, że z Windowsem to miałem do czynienia wiele lat temu w wersji XP. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2009, 21:13:10 wysłana przez Playadianin »

Odp: Uprawnienia jak w Linuksie.
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2009, 22:22:42 »
To ci wytłumaczę po linuksowemu:
Konto "Administrator" (root)jest wyłączone, zablokowane i nie ma hasła. Pod koniec instalacji podajesz Nazwę użytkownika i hasło, to będzie administrator. UAC (User Acount Control) jest systemem, który działa podobnie jak uniksowe konta. Konto które utworzysz po instalacji jest zwykłym kontem, musisz wybierać jakim procesom przydzielisz prawa administracyjne (klikasz prawym, "uruchom jako administrator" lub na stałe we właściwościach). Podczas uruchamiania aplikacji z prawami admina pojawi się ostrzegający komunikat, który prosi o zgodę na uruchomienie aplikacji z danymi prawami, jednak nie ma pola na wpisanie hasła. Jeżeli zalogujesz się na całkiem zwykłego użytkownika i spróbujesz odpalić aplikacje z prawami admina zobaczysz okienko w którym musisz wybrać użytkownika z prawami admina i wpisać hasło.

Pliki systemowe są własnością konta SYSTEM i aby je edytować konieczne jest przejęcie ich na własność (o tym jest dużo informacji w necie, więc się nie będę rozpisywał).

UAC można wyłączyć całkowicie, wtedy system będzie działał podobnie jak XP.

Odp: Uprawnienia jak w Linuksie.
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2009, 00:00:58 »
Okej. Kumam. Dzięki za wyjaśnienie. :)

Odp: Uprawnienia jak w Linuksie.
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Sierpień 2010, 14:22:18 »
Windows to nie Linux i nigdy nim nie będzie :P :P