TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(

Offline McVein

  • ***
  • 209
Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« dnia: 06 Wrzesień 2009, 23:56:37 »
Czytając licencje zaraz przed instalacją windows 7 od deski do deski można się grubo zastanowić nad polityką prywatności MS względem użytkownika systemu windows. Może się okazać ze MS będzie mieć dostęp do naszych danych a my nic z tym zrobić nie możemy.


Więcej tego typu screenow w pliku zip. Radziłbym przeczytać i zastanowić się nad tym co tam jest po zaznaczane na żółto
http://odsiebie.com/pokaz/5342840---ff40.html
Pozdrawiam wszystkich.

Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Wrzesień 2009, 00:24:52 »
W załączonym obrazku nie widze nic dziwnego - informacje standardowe przy aktywacji, to min. marka płyty głównej i model bo często OEMowe produkty są przywiązane do sprzętu , czy chodzby informacje nt. kraju z którego pochodzi komputer co też jest ważne w licencji. Lepiej bym radził poczytać licencje google - nie wiem jak teraz ale jakiś czas temu na google documents wszystko co zapisałeś, informacje, pisma, treści, czy może brudnopisy książki jaką piszesz - należą do firmy google i to firma google ma do tego prawa autorskie i własności, i podobnie z google chrome - cokolwiek się opublikuje np. na blogu przez tą przeglądarke jest własnością google, a przynajmniej tak było, niewspominając jak google chrome inwigiluje to co się robi i co się przegląda w internecie i owe reklamy behawioralne, a słyszałem o takim projekcie gdzie miała być przeglądana zawartość komputera gdzie to po zebraniu informacji, wyswietlane miały być najbardziej dla nas atrakcyjne reklamy na  podst. zebranych informacji. Poczytam jeszcze to co masz w załączniku, ale to co dałes na forum jako miniaturke - nie jest niczym strasznym w porównaniu z googlami. Wsumie niezależność to jedyny plus wolnego oprogramowania jaki popieram, ale cóż, zapewne jesteśmy i tak w wielkim stopniu inwigilowani chociaż o tym nie wiemy więc troche więcej czy mniej różnicy nie robi;p

Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Wrzesień 2009, 00:51:09 »
W załączonym obrazku nie widze nic dziwnego - informacje standardowe przy aktywacji, to min. marka płyty głównej i model bo często OEMowe produkty są przywiązane do sprzętu , czy chodzby informacje nt. kraju z którego pochodzi komputer co też jest ważne w licencji. Lepiej bym radził poczytać licencje google - nie wiem jak teraz ale jakiś czas temu na google documents wszystko co zapisałeś, informacje, pisma, treści, czy może brudnopisy książki jaką piszesz - należą do firmy google i to firma google ma do tego prawa autorskie i własności, i podobnie z google chrome - cokolwiek się opublikuje np. na blogu przez tą przeglądarke jest własnością google, a przynajmniej tak było, niewspominając jak google chrome inwigiluje to co się robi i co się przegląda w internecie i owe reklamy behawioralne, a słyszałem o takim projekcie gdzie miała być przeglądana zawartość komputera gdzie to po zebraniu informacji, wyswietlane miały być najbardziej dla nas atrakcyjne reklamy na  podst. zebranych informacji. Poczytam jeszcze to co masz w załączniku, ale to co dałes na forum jako miniaturke - nie jest niczym strasznym w porównaniu z googlami. Wsumie niezależność to jedyny plus wolnego oprogramowania jaki popieram, ale cóż, zapewne jesteśmy i tak w wielkim stopniu inwigilowani chociaż o tym nie wiemy więc troche więcej czy mniej różnicy nie robi;p

Drogi Lukasie, co do google i google chrome to masz racje. Tylko weź pod uwagę taką drobną rzecz ze google chrome możesz zastąpić np. Operą czy czymś innym i masz problem z głowy bo wtedy nie musisz sie martwić ze jesteś inwigilowany. Natomiast co zrobić gdy w systemie z którego korzystasz są wszyte mechanizmy typu spyware? Biorąc pod uwagę ze pomad 90 procent oprogramowania jest tworzone na windows to nie masz zbyt dużego wyboru jak z niego korzystać i pogodzić się z inwigilacją albo zrezygnować po części z programów z których korzystasz i przejść na linuxa/unixa. Martwi mnie tylko to ze godząc się na warunki licencji daje dostęp MS do swoich danych na dyskach twardych. To tak samo jakby mieszkać w willi za 5.000.000zł ale chcąc tam mieszkać trzeba się pozbyć drzwi bo licencja tego zabrania. Więc jaki jest sens posiadania takiego mieszkania bez drzwi skoro kto będzie chciał to nasz okradnie. Mam nadzieje ze rozumiesz do czego zmierzam? A to co dałem jako miniaturkę to było jako wstęp do reszty.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2009, 00:54:20 wysłana przez McVein »
Pozdrawiam wszystkich.

Offline szpachla

  • ***
  • 113
  • GG.HF
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Wrzesień 2009, 13:28:14 »
Przecież tam pisze: standardowych danych o komputerze a nie danych na dysku twardym, więc nie wiem o co taki szum.
Chyba że przeszkadza ci ze microsoft wie jakiego masz procka czy płytę główną.
Intel Core2Duo E6300 1,86@3.2 GHz
Asus p5k
G.Skill 2X1GB @ 900 MHz
GeForce 8800 GT, core @ 600 MHz
Chieftec GPS-450W


Offline Tom

  • *****
  • 589
  • ;)
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrzesień 2009, 16:18:45 »
Dokladnie, temat do recyklingu, zbędna zmyłka dla ludzi ;)
MSI Wind U100  |  W7 RTM Home Premium

Offline sCooBy^

  • *****
  • 1190
  • GG: 9706662
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrzesień 2009, 17:26:00 »
Nie ma tam nic ciekawego. A po sposobie zaznaczenia fragmentów można wywnioskować stronniczość autora postu, mi to wygląda na manipulowanie przekazem. Bo ja w tej licencji nic nie widzę czego można było by się obawiać...
Zapraszam do grupy "Windows 8 pre-release testers group" na Facebook

Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrzesień 2009, 17:49:41 »
Nie ma tam nic ciekawego. A po sposobie zaznaczenia fragmentów można wywnioskować stronniczość autora postu, mi to wygląda na manipulowanie przekazem. Bo ja w tej licencji nic nie widzę czego można było by się obawiać...

Bo albo żle patrzycie albo nie rozumiecie o co mi chodzi z tym wszystkim.

 Użytkownik decyduje się na przekazanie standardowych informacji o komputerze. Zakres i rodzaj tych informacji nie jest do końca określony. Naruszany jest w pełni mój zakres prywatności - bowiem informacje są przekazywane przez korzystanie z samych usług w internecie. Licencja ogranicza a'priori liczbę zainstalowych procesorów w mojej własnej elektronice komputera. Chcąc używac Linuxa, nie mogę przenieść i zainstalować plików czcionek. Prawnie problematyczne jest utworzenie plików dokumentów np. pdf i wyświetlanie ich pod innym systemem. Również zapis, że zastosowanie systemu w firmie może ją narazić na konsekwencje - zapis licencji mówi, że przykłądowe obrazy i dźwięki można używać tylko w zastosowaniach niekomercyjnych. Jak zrobisz prezentację i je zastosujesz przez nieświadomą pomyłkę - zapłacisz odszkodowanie zapewne.
Przy aktywacji Microsoft otrzyma informację o oprogramowaniu i komputerze. Dziwne, że nie o samym zainstalowanym systemie operacyjnym - ale o ...oprogramowaniu. Po co im mój adres IP, skoro dalej zastrzegają się, że nie będą tych informacji wykorzystywać do kontaktowania się? Mało - dalej jest napisane, że mają prawo je przekazać osobom trzecim.
Działania prowadzące do obejścia aktywacji są niedozwolone. Za lat kilka, gdy system przestanie być wspierany - aktywacja legalna stanie się niemożliwa - a używanie oprogramowania stanie się prawnie zakazane. Brak możliwości aktywacji np. po awarii czy reinstalacji na nowym komputerze - to konieczność i wymuszenie na uzytkowniku konieczności zakupu kolejnej wersji systemu lub jego odpłatnej aktualizacji.
Zastanawiam się też, jakie są kryteria ustalenia złośliwego oprogramowania, czy też nieautoryzowanego oprogramowania? Znajomy przywiózł przykładowo notebooka z Anglii z Vistą - i po kolejnej aktualizacji utracił polskie czcionki i kilka polskich programów - i nie wiedział z jakiej przyczyny. Od kiedy to system operacyjny ma decydować na moim własnym komputerze, czego mogę uzywać a czego nie?

Microsoft zastrzega sobie w dodatku w licencji prawo do aktualizacji funkcji sprawdzania oprogramowania w komputerze - przy tym samym prawie do działania. Ponownie nie są ustalone kryteria "kasowania" nieautoryzowanego oprogramowania na moim własnym dysku. Powiedzmy, że skasują i ważną dokumentację. Wtedy odpowiadają do wartości zapłaconej tylko za system operacyjny - tymczasem wartość mojej pracy może być dużo większa.

Co prawda, w licencji zastrzegają się, że informacje o zainstalowanym oprogramowaniu to tylko klucz produktu, adres IP, i wszelkie nieautoryzowane zmiany w oprogramowaniu, ale określenie nieautoryzowane gwarantuje im szerokie pole do działania

Poza tym, jak można rozumieć zapis w  licencji, gdzie w jednym punkcie podaje się warunek aktywacji jakim jest w praktyce identyfikacja użytkowanika poprzez komputer, oprogramowanie, połączenia z serwerem czasu, a kolejnej linijce sami sobie zaprzeczają, pisząc, że nie wykorzystają tej informacji do identyfikacji Licencjonobiorcy, ani do kontaktowania się z nim.  

Licencja również w kolejnym punkcie podaje, że system posiada mechanizm, przez który Microsoft może "naprawić", "usunąć", "wyłączyć" wszystko to co uzna za stosowne - i wszystko może "sprawdzić". Ten zakres ingerencji firmy w moją prywatność okazuje się być w tym przypadku bardzo szeroki.

Microsoft napisał też w licencji do systemu operacyjnego, że udostępnia własne usługi Internetowe. Następnie zostało napisane, że może je dowolnie zmienić lub zakończyć ich świadczenie. Zapis bardzo wygodny, bowiem zmiana może być przecież taka, która naruszy moje prawo do prywatności - i będą na prawie. Taki zapis w licencji mówi, że mają do tego prawo. Mało: jako uzytkownicy systemu operacyjnego musimy obowiązkowo zgodzić sie na usługi internetowe, podczas których bez powiadomienia nastąpi połączenie z komputerami Microsoft. W trakcie tych połączeń, zostają przekazywane "informacje".

Czyli mamy do czynienia z permanentną inwigilacją - kto, z jakiego miejsca na ziemi, o jakiej godzinie, na jakim komputerze, z adresu IP - przekazujemy o sobie o wiele za dużo, niż ja bym sobie życzył.  

Inwigilacja następuje również poprzez mechanizmy sieciowe. IPV6 w wykonaniu Microsoftu nie budzi w tym momencie mojego zaufania. Usługa Teredo, przesyłająca informacje na serwery Microsoft - dlaczego to ma zapychać moje i innych łącze?

Pojawia się też pytanie, dlaczego aż tak bardzo firmie Microsof zależy na aktualizacji oprogramowania... odpowiedzialnego za obsługę nadajnika/odbiornika podczerwieni? W dodatku Microsoft pobiera informacje o uzytkowniku celem... umożliwienia przysyłania ofert promocyjnych. Bez komentarza.

Użytkownik, który będzie chciał korzystać z usługi Media Center - musi zgodzić się na permanentną inwigilację - a w zamian otrzyma .... oferty promocyjne.

W licencji jest też zapisane, że Microsoft może informacje zebrane z mojego komputera wykorzystać do ... ulepszania swojego oprogramowania. Królika doświadczalnego znaleźli ! Te informacje (nie do końca możemy być pewni ich ograniczonego zakresu) mogą też udostępniać osobom trzecim.

Ciekawe, jak też rozumieć zapis, który mówi, że Licencjonobiorca nie może obchodzić ograniczeń technicznych oprogramowania? Czy to czasem nie oznacza, że gdy pojawi się sprzęt a ja "naprawię" oprogramowanie by chciało na nim działać - to będzie to czynem zabronionym. Mam kupić nowy system? Zapewne tak...

Mało - w świetle zapisów, dostosowanie oprogramowania np. z epoki Windows 95, by chciało działać pod nowym systemem - jest już czynem w licencji zabronionym. Kup nowy program, starego nie wolno już uruchamiać.

Nie wolno używać też oprogramowania do świadczenia komercyjnych usług hostingowych. Ciekawy zapis - ale czy nie oznacza, że W7 nie jest dla tych, co robią komercyjne strony internetowe? Wszak  świadczą komercyjne usługi hostingowe. 
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2009, 18:17:45 wysłana przez McVein »
Pozdrawiam wszystkich.

Offline sCooBy^

  • *****
  • 1190
  • GG: 9706662
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrzesień 2009, 17:54:03 »
Cytuj
Dziwne, że nie o samym zainstalowanym systemie operacyjnym - ale o ...oprogramowaniu.

a.   Oprogramowanie. Oprogramowanie obejmuje oprogramowanie komputerowego systemu operacyjnego, nie obejmuje jednak usług Windows Live. Windows Live to usługa udostępniana przez Microsoft w ramach odrębnej umowy.
Zapraszam do grupy "Windows 8 pre-release testers group" na Facebook

Offline szpachla

  • ***
  • 113
  • GG.HF
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Wrzesień 2009, 18:47:18 »
Wall of text :)

Cytuj
Nie wolno używać też oprogramowania do świadczenia komercyjnych usług hostingowych. Ciekawy zapis - ale czy nie oznacza, że W7 nie jest dla tych, co robią komercyjne strony internetowe? Wszak  świadczą komercyjne usługi hostingowe.

Bzdura. Tworząc stronę nie hostujesz jej. Hostujesz wtedy gdy strona którą stworzyłeś jest dostępna w internecie z komputera na którym jest zainstalowany windows 7.

Do hostowania służy windows 2008 serwer i jego cena jest pewnie wyższa.

Jak nie pasuje ci treść umowy to nie musisz kożystać z tego systemu. Są jednak rozwiązania które wymagały miesięcy pracy programistów microsoftu i ktoś musi za to zapłacić. Płaci użytkownik końcowy bo to dla niego zostały te rozwiązania wdrożone.
Intel Core2Duo E6300 1,86@3.2 GHz
Asus p5k
G.Skill 2X1GB @ 900 MHz
GeForce 8800 GT, core @ 600 MHz
Chieftec GPS-450W


Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Wrzesień 2009, 18:54:25 »
McVein niestety trafiłeś na złe forum. Tutaj są sami fanatycy, jeden koleś płakał przez kilka topiców, że podczas instalacji ma jedno zdanie po angielsku w polskiej wersji  :o I zapomnij o swoim zdaniu bo Cie zbanują pod byle pretekstem.

Co do licencji i sposobu dystrybucji windy to rzeczywiście moim zdaniem nagina mocno normy ale kto się tym zajmie a zresztą obecnie jak sam napisałeś jeśli nie winda to co? (90% oprogramowania...)

Tutaj nikogo specjalnie nie zachwycisz swoimi "nowościami" bo tutaj liczy się kolejny build  ;D jeśli wiesz o czym piszę  ::)

Offline sCooBy^

  • *****
  • 1190
  • GG: 9706662
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Wrzesień 2009, 18:56:47 »
Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie na tym forum. A bany lecą tylko i wyłącznie za łamanie regulaminu który jest jasny i czytelny.

Dodatkowo z mojej strony nie lecą zwykle bany a zakaz pisania postów na 24 czy 48 godzin i to zazwyczaj po upomnieniach.

A teraz powracamy do tematu!
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2009, 18:59:03 wysłana przez sCooBy^ »
Zapraszam do grupy "Windows 8 pre-release testers group" na Facebook

Offline szpachla

  • ***
  • 113
  • GG.HF
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Wrzesień 2009, 18:56:52 »
Jak ktoś nie rozumie podstawowych rzeczy to potem wypisuje takie brednie.
Fragment który zacytowałem mówi sam za siebie.
Intel Core2Duo E6300 1,86@3.2 GHz
Asus p5k
G.Skill 2X1GB @ 900 MHz
GeForce 8800 GT, core @ 600 MHz
Chieftec GPS-450W


Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Wrzesień 2009, 19:31:47 »
McVein niestety trafiłeś na złe forum. Tutaj są sami fanatycy, jeden koleś płakał przez kilka topiców, że podczas instalacji ma jedno zdanie po angielsku w polskiej wersji  :o I zapomnij o swoim zdaniu bo Cie zbanują pod byle pretekstem.

Faktycznie masz racje i cieszę się ze choć jeden człowiek z tego forum mnie rozumie ;)
Pozdrawiam wszystkich.

Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Wrzesień 2009, 19:51:04 »
Pozwolę sobie na mały offtopic.
McVein niestety trafiłeś na złe forum. Tutaj są sami fanatycy, jeden koleś płakał przez kilka topiców, że podczas instalacji ma jedno zdanie po angielsku w polskiej wersji  :o I zapomnij o swoim zdaniu bo Cie zbanują pod byle pretekstem.

Fanatycy ale czego? Języka polskiego? Osobiście również myślałem, że w finalnej wersji będzie to w języku polskim, ale zawiodłem się. Jak również za swoje zdanie ta osoba nie została zbanowana....

Wracając do tematu:

Już pierwsze zakreślenie mówi samo za siebie, są przecież inne systemy z rodziny Windows i nie tylko...

Radzę czytać licencję ze ze zrozumieniem...



Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: Spyware7 Czyli jak MS szpieguje nasze komputery :(
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Wrzesień 2009, 20:02:07 »
Pozwolę sobie na mały offtopic.
McVein niestety trafiłeś na złe forum. Tutaj są sami fanatycy, jeden koleś płakał przez kilka topiców, że podczas instalacji ma jedno zdanie po angielsku w polskiej wersji  :o I zapomnij o swoim zdaniu bo Cie zbanują pod byle pretekstem.

Fanatycy ale czego? Języka polskiego? Osobiście również myślałem, że w finalnej wersji będzie to w języku polskim, ale zawiodłem się. Jak również za swoje zdanie ta osoba nie została zbanowana....

Wracając do tematu:

Już pierwsze zakreślenie mówi samo za siebie, są przecież inne systemy z rodziny Windows i nie tylko...

Radzę czytać licencję ze ze zrozumieniem...




Masz na myśli linux/unix i mac os. Ciekawe spostrzeżenie bo 90% programów jest pisana właśnie pod windows.
Więc jezeli chcemy z nich korzystać to niestety ale musimy siedzieć na szpiegującym Windowsie.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2009, 20:10:43 wysłana przez lukas_gab »
Pozdrawiam wszystkich.