TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Przesuwanie partycji - zagrożenia?

Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« dnia: 27 Luty 2012, 19:49:23 »
Od jakiegoś czasu noszę się z pewnym zamiarem, ale moja wiedza informatyczna jest na tyle duża żeby stwierdzić że coś może pójść nie tak..a zbyt mała by określić czy pójdzie.
Otóż początkowo stworzyłem dwie partycje..właścieir coś w rodzaju trzech: systemową, na dane i programy, oraz pomiędzy wrzuciłem linuksa. Z dzisiejszego punktu widzenia okazało się że kiepsko rozplanowałem podział miejsca, a teraz linuks idzie do wymiany więc mogę trochę posprzątać

Co chcę zrobić - odjąć pustego miejsca z końca partycji systemowej, wraz z miejscem z dawnej linuksowej dodać do partycji danych "od lewej"..i może potem defrag i zwolnić trochę "z prawej" na nowego pingwina.
I tylko obawiam się czy coś mi się nie popsuje przez:
a) adresowanie czegoś w przestrzeni partycji gdy zmieni się początek od którego liczyć adresy (jeśli dobrze myślę to bzdura albo powinno się rozwiązać przy defragu?)
b)obcięcie jakichś danych z partycji systemowej które złośliwie wolały się ulokować "od prawego końca"
c)obcięcie danych z końca partycji danych, bo defrag jednak ich nie przesunie do nowego początku

Bylibyście w stanie rozwiać moje wątpliwości(bo pewnie nazmyślałem, ale jednak się tego obawiam), ew. wskazać co poradzić na te problemy, a może nawet wskazać co jeszcze może nie wyjść?

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Luty 2012, 20:42:27 »
wiekszy problem moze sie pojawic gdy partycje roznia sie 'fizycznie'. najlepiej bedzie jak wrzucisz screena z poziomu Windowsa /panel sterowania/ narzedzia administracyjne/zarzadzanie komputerem/ Zarzadzania dyskami - pisze z pamieci ale mam nadzieje ze znajdziesz

Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2012, 23:22:00 »
Nie dokońca pojmuję co rozumiesz przez różnice "fizyczne" - wszystkie partycje są na jednym fizycznym dysku
ps. piszesz z pamięci starszych windowsów :)
zrzutu niestety nie mogę teraz załączyć - ciągle wyskakuje błąd o zapełnieniu katalogu załączników na forum
może uda się przez url:

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Luty 2012, 10:36:08 »
bardzo ladnie to wyglada,nie widze problemow z przepartycjowaniem,o ile nie popelnisz zadnego bledu.
Kiedys mialem podobna sytuacje gdzie rezygnowalem z ubuntu i mint tez na oddzielnych partycjach-jednak po sformatowaniu tych 2 partycji nie moglem przydzielic ich tak jak chcialem,i gdzies popelnilem blad tracac 400gb danych. Odzyskalem utracona partycje jedynie testdiskiem i radze przed cala operacja zaopatrzec sie w taki ratunkowy pendrive oraz co najwazniejsze zaznajomic sie z ta aplikacja tak na wszelki wypadek.

Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Luty 2012, 19:59:41 »
no i rozwaliłem sobie GRUBa xD niestety był na wierzchu a jego detale na jednej z usuniętych partycji
jakieś rady jak odrestaurować na wierzch windows loadera? narzędzia do naprawy systemu z płytki instalacyjnej nie wydają się widzieć problemu
..chociaż jeszcze nie próbowałem z linii komend zwykłego bootrec /fixmbr
trochę się waham bo w jednym miejscu piszą o tym i /fixboot oddzielnie, a gdzie indziej żeby użyć obydwu

edyt: fixmbr wystarczył, ciekawe..pewnie fixbootem bym się załatwił?

pozostała kwestia..jak dodać teraz puste miejsce do partycji z danymi "od lewej" - obecnie zarządzanie dyskami wyszarza opcję rozszerzenia jej, najwraźniej potrafi tylko "od prawej"?
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2012, 20:53:12 wysłana przez Drakoni »

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Luty 2012, 21:16:25 »
tak w naszym rozumowaniu od prawej,hmm ,w piatek bede w domu i dopiero bede mogl ci polecic do tego odpowiedni program - w tej kolejnosci jak chcesz to teraz poprzedzielac ja nie robilbym tego narzedziem systemowym.
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2012, 21:17:56 wysłana przez kamiton »

Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Marzec 2012, 19:51:37 »
właśnie spróbowałem to zrobić przy pomocy EASEUS partition managera (tyle że starego bo chyba v5) - stwierdził że na partycji jest jakiś błąd i zostawił ją w spokoju :/ później jednak jak próbowałem dojść do tego jaki to błąd to żadnych nie wykrywa, tylko jak próbuje przy tym coś zmieniać

wygląda na to że jednak czekam na inne pomysły

może powinienem najpierw zformatować tą wolną przestrzeń na ntfs i potem z powrotem ją zwolnić przed przydzieleniem?
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2012, 19:55:51 wysłana przez Drakoni »

Offline tomeh

  • ***
  • 191
    • ToTemat
Odp: Przesuwanie partycji - zagrożenia?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwiec 2013, 13:39:59 »
Osobiście nie polecam robienie tego czegoś bez reinstalacji systemu - często potem są poważne problemy w działaniu aplikacji.
Serwis totemat.pl. Artykuły na różne tematy.