TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Nowy system plików w Windows 8?

Nowy system plików w Windows 8?
« dnia: 01 Czerwiec 2011, 18:05:35 »
Cytuj
W najnowszych kompilacjach systemu Windows 8 natrafiono na ślady nowego sytemu plików.

Tym, co zwróciło uwagę testerów jest sterownik o nazwie "NT Protogon FS driver". Wygląda więc na to, że w Windows 8 pojawi się nowy system plików o kodowej nazwie Protogon. Nie ma obecnie na jego temat oficjalnych informacji. Nie wiadomo, czy Protogon miałby być całkiem nowym systemem plików czy też jedynie podsystemem NTFS. Poszlaki wskazują, że ma on charakter bazodanowy, można się w nim posługiwać tabelami i wierszami a obsługiwane są takie mechanizmy jak kursory czy transakcje. Zapewne jest on oparty o silnik ESE. Prawdopodobnie Protogon mógłby emulować NTFS, co zapewniłoby wsteczną kompatybilność.

Choć NTFS ma wiele ciekawych i nadal nieznanych szerszemu gronu użytkowników funkcji (alternatywne strumienie danych, dowiązania symboliczne, twarde dowiązania, pliki rozrzedzone, montowanie do katalogów), z pewnością nowe funkcje byłyby mile widziane. Warto zauważyć coraz popularniejsze zjawisko odchodzenia od typowego systemu plików, z plikami katalogami, np. w urządzeniach z systemem iOS. Coraz więcej użytkowników będzie oczekiwało podobnego podejścia także od systemu desktopowego. Niektórzy pewnie pamiętają, że Microsoft eksperymentował z nowym systemem plików w początkowej fazie Visty, przed słynnym resetem kodu. Narodził się wtedy system plików WinFS, który też opierał się o koncept bazy danych. Pewne jego elementy z resztą wykorzystano potem w SQL Server.

Jak będzie wyglądał system plików w Windows 8, dowiemy się zapewne z kolejnych buildów. Już teraz natomiast wiemy, że Windows w końcu doczekał się natywnego montowania (a nie tylko wypalania) obrazów ISO.

Źródła:

http://www.dobreprogramy.pl/Nowy-system-plikow-w-Windows-8,Aktualnosc,25300.html

http://www.zdnet.com/blog/microsoft/the-mystery-of-windows-8s-new-protogon-file-system/9567