TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

12 Przykazań optymalizacji by robert79513

12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« dnia: 22 Sierpień 2010, 20:11:27 »
Oferuję wam kilka wskazówek mojego autorstwa w jaki sposób można wyraźnie zwiększyć wydajność systemu Windows 7 (w obojętnie jakiej wersji). Wszystkie te sposoby są zawsze przez mnie stosowane po każdym formatowaniu i nigdy nie miałem problemów z systemem po wprowadzeniu tych modyfikacji.

1. Wyłącz usługi Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player i Bufor
wydruku (jeśli nie korzystasz z drukarki).

2. Wejdź w polecenie Uruchom wpisz msconfig wejdź na zakładkę Rozruch kliknij na Opcje zaawansowane postaw fajki przy Liczba procesorów i Maksymalna pamięć (liczba procesorów = liczba rdzeni na procesorze) ustaw prawidłowo liczbę procesorów, kliknij ok i zastosuj zmiany(jeśli masz więcej niż 2GB ram nie zalecam włączania opcji Maksymalna pamięć bo system możesz mieć później problem z wykryciem większej jej ilości).
3. W polecenie Uruchom wpisz regedit i przejdź do
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management kliknij Edycja wybierz Nowy następnie Wartość DWORD jako nazwę wpisz IoPageLockLimit kliknij Enter żeby zatwierdzić nazwę kliknij wartość 2 razy lewym p myszki w polu System ustaw na Dziesiętny uruchom kalkulator i wykonaj następujące działanie Liczba MB RAM w twoim komputerze - 16 wynik dzielimy przez 1024  (np mamy 1GB RAM wykonujesz działanie 1024-16=1008 a następnie 1008/1024=0,984375 więc w dane wartości wpisujemy 0984375) wynik bez przecinków wklej do Dane wartości i kliknij OK (Utworzenie tego wpisu w rejestrze optymalizuje wykorzystanie pamięci RAM przez Windows. Jeśli ktoś dokupi sobie kolejną kość po utworzeniu tego wpisu to automatycznie musi wykonać ponownie obliczenia).
4. Wyłącz harmonogram zadań w defragmentatorze dysków
5. Wyłącz indeksowanie dysków wchodząc w właściwości każdej partycji i usuwając fajkę z pola Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami (pojawić się tutaj może okno w którym klikamy Ignoruj wszystkie).
6. Zainstaluj najnowsze sterowniki korzystając z programu Driver Genius Pro, jeśli nadal masz jakieś  nieznane urządzenie wyświetlające się w menadżerze urządzeń wiesz co to za urządzenie i jesteś pewny że nie ma do niego sterownika który by działał w Windows 7 kliknij na nie prawym przyciskiem myszki w menadżerze urządzeń i wybierz wyłącz (to także ma wpływ na wydajność systemu)
7. Zainstaluj programy TuneUp 2010 i Ccleaner (programy te są niezbędne do zachowania porządku na dysku twardym.
8. Zainstaluj wszystkie programy których, używasz a następnie przeczyść system z plików tymczasowych programami wymienionymi w punkcie powyżej.
9. Po instalacji TuneUp 2010 zatrzymaj usługę TuneUp Theme Extension (ma ona wpływ na wydajność systemu)
10. Zdefragmentuj dysk twardy (do tej operacji polecam program O&O Defrag Pro)
11. Jako program antywirusowy zalecam darmowy program Avira AntiVir Personal
a) Usuwanie pojawiającej się reklamy przy aktualizacji:
- Wejdź w Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Narzędzia administracyjne uruchom Zasady zabezpieczeń lokalnych
- Wybierz z lewej Zasady ograniczeń oprogramowania z menu okna wybierz Akcja następnie Nowe zasady ograniczeń oprogramowania.
- Po prawej zaznacz Reguły dodatkowe  kliknij na to prawym przyciskiem myszki wybierz Nowa reguła ścieżki, w polu Ścieżka wskaż położenie pliku avnotify.exe znajduje się on domyślnie w C:\Program Files\Avira\AntiVir Desktop dla systemów 32-bitowych i C:\Program Files (x86)\Avira\AntiVir Desktop dla systemów 64-bitowych.
- Upewniamy się że w polu Poziom zabezpieczeń wyświetla się Niedozwolone i zatwierdzamy zmiany klikając OK
b) Dodajemy obiekty do listy plików pomijanych przez program w skanowaniu
- Uruchamiamy program wciskamy klawisz F8 na klawiaturze stawiamy fajkę w polu Expert mode
- Rozwijamy po lewej Guard następnie Scan i w końcu Exceptions w polu Processes to be omitted by the Guard wybieramy procesy pomijane przy skanowaniu, a w polu File objects to be omitted by the Guard wybieramy obiekty omijane przy skanowaniu typu foldery i pliki.
12. Dodaj do obiektów omijanych przez skanowanie folder C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore (dzięki temu system nie będzie obciążony przez antywirusa, takie zalecenie znalazłem w jednym z artykułów na stronach Microsoftu, źródła niestety nie potrafię odnaleźć)

To kompendium mojej wiedzy mam nadzieje że wam się podoba i będzie wam pomocne komentarze mile widziane ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2010, 14:23:52 wysłana przez robert79513 »

Offline Madzia

  • *****
  • 1220
Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpień 2010, 22:25:41 »
Co się da, niech doda do Tweak Sunrise.

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpień 2010, 06:47:15 »
robercie mozesz podac dokładne znaczenie  punktu 3 ?

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpień 2010, 06:56:10 »
Utworzenie tego wpisu w rejestrze optymalizuje wykorzystanie pamięci RAM przez Windows. Jeśli ktoś dokupi sobie kolejną kość po utworzeniu tego wpisu to automatycznie musi wykonać ponownie obliczenia. Operacja całkowicie bezpieczna jak i wszystkie inne które opisałem w tych 12 punktach.

Dodałem to do 3 punktu na wszelki wypadek.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2010, 06:59:24 wysłana przez robert79513 »

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Sierpień 2010, 13:43:14 »
Mam pytanie dotyczące punktu 2 zamieszczonych wyżej wskazówek.

Jakiś czas temu (przed przeczytaniem tego wątku) - w ramach "zwiedzania" swojego komputera - zabrnęłam właśnie w okolice narzędzia do konfiguracji systemu i ze zdziwieniem stwierdziłam, że system startuje tylko z jednego procesora.
Postanowiłam to zmienić na własną rękę, ale że nie byłam pewna czy dobrze robię - więc liczbę procesorów przestawiłam - nie od razu na 3 (Phenom III 710), lecz na 2 - na razie na próbę.

Po przeczytaniu wskazówek Roberta wróciłam jednak do msconfig i stwierdziłam niestety, że nie mam już - jak poprzednio - do wyboru 1 - 2 lub 3 procesorów! Opcja 3 procesorów zniknęła z rozwijanego menu, a to właśnie ona powinna być prawidłowo wybrana.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego 3-ci procesor przestał być dostępny w konfiguracji rozruchu ? Oraz jak przywrócić właściwe ustawienia.

« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2010, 13:49:49 wysłana przez vika6 »

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sierpień 2010, 15:20:17 »
To nie trzeci procesor tylko 3 rdzeń. Spróbuj usunąć fajkę przy liczba procesorów zastosuj zmiany uruchom komputer ponownie. Wejdź jeszcze raz w msconfig na nowo postaw fajkę przy liczba procesorów i sprawdź czy nadal jest 2 a nie 3.

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Sierpień 2010, 09:23:30 »
W poradniku można znaleźć cenne wskazówki, ale ta dotycząca startu systemu z wykorzystaniem wszystkich rdzeni jest raczej nieprzydatna. Spotkałem się już w sieci z kilkoma artykułami obalającymi ten trik jako by miał przyspieszyć start windowsa. Jako przykład mogę podać ten link http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/100_porad_i_sztuczek_do_Windows_7_-_czesc_2-2987/strona/9687.html
A tak poza tym to autor tego poradnika http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/100_porad_i_sztuczek_do_Windows_7-3175.html przedstawia 100 sztuczek i porad do windows 7. Niektóre mogą się przydać.

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Wrzesień 2010, 19:10:05 »
artkaw te sposoby do których podałeś link wg mnie za bardzo ingerują w system i mogą stwarzać problemy po ich zastosowaniu. Moje porady są przeze mnie testowane na nie jednym komputerze i problemów nie ma żadnych. Co do zmiany ilości rdzeni przy starcie systemu zostawiam tą sprawę do oceny innym użytkownikom.

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Grudzień 2010, 03:53:20 »
Świetny poradnik  :)  Z chęcią z niego skorzystam .
robert79513 (co do punktu 10) co myślisz o programie do defragmentacji dysku Diskeeper Professional Edition 2010 ?

|nVIDIAnForce520|AMD Athlon64 X2 6000+ 3,0Ghz|nVidia Geforce 8800GT512MB|WD250GB|2GB RAM 800MHZ|

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Grudzień 2010, 11:03:34 »
Nie testowałem być może jest dobry.

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudzień 2010, 12:28:17 »
W poradniku można znaleźć cenne wskazówki, ale ta dotycząca startu systemu z wykorzystaniem wszystkich rdzeni jest raczej nieprzydatna. Spotkałem się już w sieci z kilkoma artykułami obalającymi ten trik jako by miał przyspieszyć start windowsa. Jako przykład mogę podać ten link http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/100_porad_i_sztuczek_do_Windows_7_-_czesc_2-2987/strona/9687.html
A tak poza tym to autor tego poradnika http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/100_porad_i_sztuczek_do_Windows_7-3175.html przedstawia 100 sztuczek i porad do windows 7. Niektóre mogą się przydać.



i prawda jest dokładnie taka iz ten poradnik myli sie co do stosunku 7-mki w wersji x64 ,która to własnie wykortzystuje w tej funkcji wiele procesorów. autor zapomniał dopisac iz jest to tutorial dla systemu x32

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudzień 2010, 14:20:18 »
Poradnik jest dla obu wersji systemu zarówno dla x86 jak i x64. A błędy zdarzają się każdemu opisałem jak ja optymalizuje system i wg mnie na takiej konfiguracji system działa szybciej niż standardowo a za razem te optymalizacje nie mają negatywnego wpływu na wydajność systemu. Jeszcze jedno proszę się nie wypowiadać
 za autora ;)

Offline tomeh

  • ***
  • 191
    • ToTemat
Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Grudzień 2010, 03:11:02 »
Dobrze napisane, jeszcze dodać to aby wywalać zbędne nagromadzone pliki z aktualności i będzie bomba.
Serwis totemat.pl. Artykuły na różne tematy.

Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Grudzień 2010, 06:46:52 »
Chodzi ci chyba o kopie aktualizacji systemowych, usuwa się je za pomocą TuneUp 2010/2011.

Offline tomeh

  • ***
  • 191
    • ToTemat
Odp: 12 Przykazań optymalizacji by robert79513
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudzień 2010, 04:28:50 »
Ja tam zawsze robię to ręcznie. Tak samo chrome ma 2 wersje dla bezpieczeństwa i inne pliki np. gimp - ręcznie co pół roku oczyszczanie.
Serwis totemat.pl. Artykuły na różne tematy.