TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Dziwny problem z GTA IV i nie tylko

Offline Ediss

Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« dnia: 01 Sierpień 2010, 22:13:24 »
Witam, mam bardzo dziwny problem z niektórymi grami (np. gta iv, the sims 2)
Otóż w grudniu 2009 pierwszy raz zainstalowałem gta i wszytko było świetnie.
Może na początek podam potrzebną konfigurację kompa:
grafika - raden hd 5750 1GB
procesor - core i5 4x2,66Ghz
pamięć - 4 GB DDR3
system - Windows 7 32-bit

około kwietnia coś się zaczęło chrzanić. Gra nadal na najwyższych ustawieniach osiągała 40-50FPS (czyli tak jak od początku), ale przy skręcaniu kamera (nie gra!) się ostro przycinała. Zmieniałem detale, z najwyższych do najniższych, instalowałem patche, aktualizowałem sterowniki - nic. FPS może i poszły w górę po patchach, ale kamera bez zmian. Długo zwlekałem z formatem, aż w końcu postanowiłem że sformatuję dysk i zainstaluję wszystko od nowa. Instaluję, wchodzę do gry bez wcześniejszych savów, czyli czysta gra...teoretycznie problemu nie powinno być. A tu proszę - bez zmian! Żadnej poprawy nawet po formacie!

Żebyście dokładniej wiedzieli o co chodzi polecam obejrzeć nagrany przeze mnie filmik we Frapsie:
http://www.youtube.com/watch?v=Ip2S6ZIxefs

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Sierpień 2010, 09:09:41 »
swojego czasu miałem taki sam problem , odkurzyłem radiatory , wyczysciłem wiatraczki , zmieniłem paste na procku , chipsecie ,grafice. oczywiscie nie czysc kurzu odkurzaczem - to najwiekszy błąd.

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Sierpień 2010, 11:22:13 »
No to spróbuję wyczyścić kompa.
Czyli mam rozumieć, żeby na razie wykluczyć to, że karta graficzna jest wadliwa?

PS Dodam, że np. w niektórych grach, takich jak Prison Break w ogóle nie ma żadnych odchyleń. No ale tych gier nie można raczej do siebie porównywać.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2010, 11:24:37 wysłana przez Ediss »

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Sierpień 2010, 11:35:24 »
no raczej nie ma co porownywac - podaj jeszcze jakie sterowniki Ati masz zainstalowane

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Sierpień 2010, 12:01:40 »
To są najnowsze sterowniki od ATI -10.7. Po instalacji tych sterowników nic się nie zmieniło.
Kolega mi poradził wyłączyć AERO - wtedy było jeszcze gorzej..

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Sierpień 2010, 12:04:45 »
sprobuj zainstalowac nizsze - nie te najnowsze - z nimi tez miałem te same problemy

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Sierpień 2010, 12:21:49 »
Spróbuję zainstalować te, które dostałem wraz z zakupem karty.
Wątpię by to pomogło, ale warto spróbować

PS dzięki za zainteresowanie ;-).

Edit: Instalacja poprzednich sterowników nie pomogła.
Edit(2): Zauważyłem, że nawet na filmikach z YT, gdy kamera leci np. szybko na bok a w tle są np. drzewa to widać, że kamera też się przycina. Myślę, że to wina tej pasty, bo bardzo dużo korzystam z kompa i sprzęt osiąga wysokie temperatury.
Da się jakoś sprawdzić czy to jednak wina grafiki? Jakieś testy, czy coś?
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2010, 13:24:39 wysłana przez Ediss »

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Sierpień 2010, 13:50:22 »
heh - dopiero teraz zauważyłem ze masz 7-ke x32 , na takim sprzecie powinienes zainstalowac x64 - to taka informacja dodatkowa

b.t.w do testowania grafiki polecam 3DMark Vantage , ale z tym  radze uwazac, skoro twierdzisz ze mocno sie grzeje to w przypadku wrzucenia takich testow mozesz uwalic karte - jak juz to pilnuj jakie tempy osiaga komp

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Sierpień 2010, 14:11:25 »
Sprawdziłem i również podczas GTA:SA w minimalnym stopniu też widać te "zacięcia".
Chciałem zainstaloawać x64, ale z tego co wiem to starsze gry mają prawo gorzej chodzić. Tym bardziej, że na 32 bitach tez wszystko było ok. Jutro postaram się zrobić ten test ^^.

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Sierpień 2010, 13:27:36 »
Przeczyściłem całego kompa, ale okazało się właśnie że pasta na procesorze i radiatorze jest jak skostniała maść + kurz. A teraz nawet po podłączeniu wiatraka mam temp. 50-60 w procku bo pasta nie przylega. Czekam na pastę no i mam nadzieję, że wszystko będzie okej.

Mój kolega ma średnio 35 stopni w kompie, a ja 47 (dzień wczorajszy). Więc faktycznie bardzo możliwe, że problem zostanie rozwiązany gdy temperatura pójdzie w dół.

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Sierpień 2010, 18:13:39 »
Cały komputer odkurzony, pasta wymieniona. Żadnej poprawy! Sprawdzałem również na TV, jest to samo. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły co to może być i jak to zidentyfikować?

Guest

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Sierpień 2010, 19:29:39 »
Pobierz i zainstaluj najnowszy Direcxt.. ;)

Laptop czy PC??

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Sierpień 2010, 19:52:30 »
PC. Ale z Windowsem 7 chyba się instaluje razem DX11, prawda?
A może zainstalować DX9, bo podobno niektórych składników DX11 nie ma...

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Sierpień 2010, 22:26:57 »
składniki poprzednich czy nizszych dx-ów tzw. biblioteki instalują sie razem podczas instalacji gier o ile takie tego wymagają

Offline Ediss

Odp: Dziwny problem z GTA IV i nie tylko
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Sierpień 2010, 22:29:37 »
Więc co mogę jeszcze zrobić? Ta wada bardzo irytuje.
Jeśli nie macie pomysłów to trudno. Poczekam do Mafii II, jeśli tam ten błąd będzie bardzo denerwujący, znów zacznę się z tym męczyć. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. W sterownikach wszystko ustawiłem na wydajność, w grach detale najniższe i bez zmian. Aż żal patrzeć xd.