TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Problem z TrueCryptem

Problem z TrueCryptem
« dnia: 24 Maj 2010, 19:09:46 »
Witam,

Niedawno kupiłem nowego laptopa z zainstalowanym windows7. Próbowałem zaszyfrować dysk TrueCryptem jednak wystąpił taki błąd:

Cytuj
Program TrueCrypt nie obsługuje szyfrowania dysku systemowego, który został przekształcony w dysk dynamiczny.


Co mam zrobić? Czytałem trochę i zauważyłem, że można zmienić dysk dynamiczny na podstawowy jednak chciałbym wiedzieć z jakimi wiąże się to konsekwencjami?

firefighter1

Odp: Problem z TrueCryptem
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Maj 2010, 11:28:18 »
źródło MS (Terminologia)

Dysk podstawowy

Dysk podstawowy jest dyskiem fizycznym zawierającym partycje główne i/lub partycje rozszerzone wraz z napędami logicznymi używanymi przez system Windows 2000 i wszystkie wersje Windows NT. Dyski podstawowe mogą również zawierać zestawy woluminów lub zestawy paskowe, utworzone przez Windows NT 4.0 lub wcześniejsze wersje. Przy zastosowaniu kompatybilnego formatu plikowego, dyski podstawowe są dostępne dla systemów: MS-DOS, Windows 95, Windows 98 i wszystkim wersjom Windows NT.
System Windows 2000 automatycznie inicjuje dyski jako podstawowe, dlatego problemy związane z partycjami i woluminami można rozwiązać tymi samymi metodami, co w przypadku Windows NT.
Uwaga: FAT32 jest nową cechą Windows 2000. Narzędzia rozwiązywania problemów pochodzące z Windows NT prawdopodobnie nie rozpoznają sektorów startowych FAT32 i mogą spowodować błędy podczas pracy z woluminami sformatowanymi jako FAT32. Jeśli komputer zawiera woluminy FAT32, to należy użyć narzędzia dyskowego przeznaczonego dla systemu Windows 2000, które rozpoznaje ten format.
Nowe lub puste dyski można zainicjować jako podstawowe lub dynamiczne po zakończeniu instalacji sprzętu.
Wolumin podstawowy
Wolumin podstawowy jest woluminem znajdującym się na dysku podstawowym. Do woluminów podstawowych należą partycje główne, napędy logiczne w partycjach rozszerzonych oraz zestawy woluminów lub zestawy paskowe utworzone przez Windows NT 4.0 i wcześniejsze wersje. Nie można tworzyć woluminów podstawowych na dyskach dynamicznych.
Uwaga: Tworzenie nowych zestawów FT (odpornych na błędy), takich jak woluminy lustrzane i woluminy RAID 5 (paskowe z parzystością), jest możliwe tylko na komputerach z systemem Windows 2000 Server. Przed utworzeniem tego typu woluminów dysk musi zostać uaktualniony do dysku dynamicznego. Można jednak użyć komputera z systemem Windows 2000 Professional do utworzenia woluminów lustrzanych i RAID 5 na komputerze zdalnym z systemem Windows 2000 Server.

Dysk dynamiczny

Dysk dynamiczny jest dyskiem fizycznym, który został uaktualniony przez narzędzie Zarządzanie dyskami. Dyski dynamiczne nie zawierają partycji ani napędów logicznych, zawierają tylko woluminy dynamiczne utworzone przez Zarządzanie dyskami. Woluminy dynamiczne są dostępne tylko dla komputerów z systemem Windows 2000.
Uwaga: Dyski uaktualnione z dysku podstawowego do dysku dynamicznego zawierają jeszcze odniesienia do partycji w tabeli partycji znajdującej się w sektorze MBR. Partycje są jednak zaznaczone w MBR jako dynamiczne, co informuje system Windows 2000, że dane o konfiguracji dysku są aktualnie utrzymywane w bazie danych zarządzania dyskami znajdującej się na końcu dysku. Dalsze zmiany dokonane na dysku, takie jak usunięcie lub utworzenie woluminów, nie są zapisywane w tabeli partycji.
Fizyczne dyski dynamiczne są podzielone na woluminy dynamiczne opisane literami napędów.
Uwaga: Woluminy sformatowane jako NTFS mogą być reprezentowane także jako punkty scalania woluminów. Więcej informacji o punktach scalania znajduje się w rozdziale „Systemy plików”.
Dane o konfiguracji dysków przechowywane są w bazie danych zarządzania dyskami umieszczonej w ostatnim 1 MB na dysku. Dyski dynamiczne nie wykorzystują tradycyjnego schematu organizacji dysków opartego na partycjach i woluminach logicznych, dlatego nie są one bezpośrednio dostępne dla systemów MS-DOS, Windows 95, Windows 98 i Windows NT. Systemy te mogą jednak uzyskać dostęp do folderów udostępnionych znajdujących się na dyskach dynamicznych.
Woluminy dynamiczne
Wolumin dynamiczny jest woluminem logicznym utworzonym na dysku dynamicznym przez Zarządzanie dyskami. Woluminy dynamiczne mogą być proste, łączone lub paskowe – Windows 2000 Server wspiera także woluminy typu FT (lustrzane i RAID 5). Nie można tworzyć woluminów dynamicznych na dyskach podstawowych. Woluminy dynamiczne nie są wspierane przez komputery mobilne ani przez nośniki wymienne.
Uwaga: Woluminy dynamiczne, które powstały przez uaktualnienie partycji podstawowych, nie mogą zostać rozszerzone. Dotyczy to szczególnie woluminu systemowego, który zawiera pliki potrzebne do uruchomienia systemu Windows 2000 na określonym sprzęcie, oraz woluminu startowego, który zawiera pliki systemowe Windows 2000 potrzebne podczas uruchamiania. Można rozszerzyć tylko te woluminy, które zostały utworzone po uaktualnieniu dysku do dysku dynamicznego.

zmiana z dynamicznego na podstawowy:
http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc776315(WS.10).aspx

zamiana wiąże się z utratą danych!
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2010, 11:37:10 wysłana przez firefighter1 »

Odp: Problem z TrueCryptem
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Maj 2010, 18:46:12 »
Jest jakaś alternatywa dla TrueCrypta pozwalająca zaszyfrować dysk dynamiczny w podobny sposób jak robi to TrueCrypt?

firefighter1

Odp: Problem z TrueCryptem
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj 2010, 16:41:32 »

Odp: Problem z TrueCryptem
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sierpień 2010, 17:45:00 »
Nie wiem jak będziesz wykorzystywał przestrzeń, którą chcesz zaszyfrować, natomiast zawsze możesz utworzyć zaszyfrowany dysk wirtualny.