TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Windows 7 sam robi overclocking?!

Windows 7 sam robi overclocking?!
« dnia: 27 Styczeń 2010, 10:13:48 »
Witam serdecznie,

od kilku dni jestem użytkownikiem Windows 7 i już pojawił się pierwszy problem. Otóż dziś włączając komputer ten odmówił mi posłuszeństwa - zaczął pikać, potem co sekundę włączał i wyłączał zasilanie. Stwierdziłem, że pewnie coś padło i wyłączyłem go od prądu zupełnie. Po pół godziny spróbowałem ponownie - komputer wystartował lecz zaraz po komunikatach startowych BIOSu otrzymałem ostrzeżenie:

Warning! Overclocking failed.
Press F1 to run setup
Press F2 to restore factory defaults

Niewiele myśląc nacisnąłem F2 i komputer uruchomił się bez problemu. Dodam, że na 100% nie zmieniałem ręcznie żadnych ustawień dotyczących taktowania ani też nie instalowałem żadnej aplikacji służącej do overclockingu. System jest czysty: sam OS + kilka podstawowych programów. Czy to możliwe, że Win 7 sam coś "namieszał" i skończyło się nieudanym overclockingiem? Do tej pory korzystałem z Windows Vista i takie coś jeszcze mi się nie zdarzyło.

Pozdrawiam

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2010, 12:25:02 »
Nie to nie jest możliwe. A co do tego komunikatu o overclockingu to jest tak że niektóre płyty mają taką funkcję że po awarii sprzętu wyskakuje taki komunikat (mam płytę Asusa z tą funkcją) co nie oznacza że ktoś podkręcał sprzęt ;) Na twoim miejscu odkurzył bym chłodzenie sprawdził czy wszystkie wtyczki są dobrze wpięte, jeśli to się powtórzy znaczyć to będzie że jakaś część w komputerze ulega awarii.

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2010, 12:34:51 »
Dzięki za odp. Moje pytanie o Win 7 wzięło się stąd, że problem ten wyskoczył kilka dni po jego instalacji, tak więc myślałem, że ma to jakiś związek. Faktycznie - też mam płytę Asus (P5B bodajże). Ciekawe jest to, że poprzedniego dnia komputer działał normalnie i po zakończeniu pracy po prostu go wyłączyłem (w sposób oczywiście prawidłowy) i nagle nie chciał rano odpalić. Co do sprawności sprzętu raczej nie mam wątpliwości - wszystko pracuje raczej normalnie. Jest jakiś "domowy" sposób by wykryć usterkę? Czy ewentualnie taki problem może powodować np. karta wifi - często notuję problemy z połączeniem do sieci - zazwyczaj "połączono z ograniczonym dostępem" i dopiero za którymś razem z kolei udaje się połączyć prawidłowo. Karta to Sagem XG760N USB - ta od neostrady (natomiast liveboxa nie używam, mam Aster + router wifi).

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2010, 13:13:29 »
Po dłuższym zastanowieniu stwierdzam że chyba płyty główne asusa tak czasami mają ;) Jeśli masz nowy sprzęt to raczej nie powinno być żadnych usterek sprzętowych. A nawet jeśli coś jest nie tak to ciężko to wykryć (np mam 2 dyski 1 sata i 2 ata na sata mam system i czasami jest tak że gdy włączam komputer nie wykrywa mi tego dysku z systemem dopiero za 2 razem dysk załapuje, mam pewność że to nie jest wina zasilania).

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2010, 13:25:14 »
Ten sprzęt ma jakieś półtora roku - góra dwa. To zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy. Pamiętam, że ostatnia rzecz jaką wymieniałem w komputerze była karta graficzna (poprzednia spaliła się gdyż zepsuł się wiatrak - czego nie zauważyłem). Wymieniałem ją jakieś pół roku temu. Czy jest możliwe, że karta graficzna zbyt mocno obciąża zasilacz (przy zakupie pytano mnie czy mój zasilacz podoła) i dopiero dziś ten problem zaczyna wychodzić - po tak długim czasie? Dodam, że komputera do gier nie używam, tak więc raczej karta nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości. I ponownie - czy może to mieć związek z tą problematyczną kartą wifi, o której wspomniałem w poprzednim poście?

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2010, 14:44:37 »
Jaki masz zasilacz i jaką kartę graficzną?

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2010, 14:51:46 »
Sprawdzę wszystko wieczorem i napiszę :)

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2010, 21:06:26 »
Tak jak obiecałem:

karta graficzna: ATI Radeon HD 4670
płyta główna: Asus P5B
procesor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz

co do zasilacza to nie wiem jaki jest - ciężko wyciągnąć u mnie komputer by go otworzyć i sprawdzić. Ale raczej go nie podejrzewam by był za słaby gdyż komputer od czasu zmiany karty aż do wczoraj (minęło jakieś pół roku) działa bez zarzutu. Dziś też nic się nie wydarzyło a robiłem kilka restartów.

EDIT:

Sprawdziłem w biosie (jeśli coś to pomoże, jak na moje oko jest OK):

CPU Temp: 46.5 C
MB Temp: 35 C
CPU Fan Speed: ok. 2100 RPM
VCORE Voltage: 1.280V
3.3V Voltage: 3.312V
5V Voltage: 5.120V
12V Voltage: 12.144V
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2010, 21:20:54 wysłana przez borfor »

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2010, 21:25:50 »
Ja już miałem do czynienia z za słabym zasilaczem i wyszło to właśnie po 6 miesiącach użytkowania. Na jego obudowie powinna być nalepka i tam powinno pisać ile ma watów z tego co twierdzi google 500W to minimum ;)

Odp: Windows 7 sam robi overclocking?!
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Styczeń 2010, 22:11:02 »
Dzięki za pomoc :) Jak znajdę chwilę jutro to sprawdzę ten zasilacz :)