TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7

Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« dnia: 14 Grudzień 2009, 22:44:02 »
Witam. Planuję kupić sobie nowy system Microsoftu. Mam teraz XP, próbowałem kiedyś wersji RC i nawet RTM siódemki, przypadły mi do gustu, ale z racji tego że nie lubię być piratem(ani bawić się na RC i nagle za 4 miesiące ot tak zrezygnować), zdecydowałem się na kupno w najbliższym czasie. I tu mój dylemat, mam kompletny mętlik w głowie. Nie wiem w ogóle jaką wersję wybrać. Pierwszy wybór: Home, Professional czy Ultimate. Myślę że powinna wystarczyć mi Home, ale zaraz pojawia się pytanie, czy potrzebny będzie mi później tryb XP, z którego aktualnie nie mógłbym skorzystać, ponieważ mój procesor nie obsługuje wirtualizacji hardware, ale we wrześniu(lub nawet wcześniej) 2010 będę wymieniał sprzęt, a ten system zostanie na pewno już na najbliższe 3-4 lata. Co prawda istnieje coś takiego jak Windows Anytime Upgrade, ale nie wiem jak będzie wyglądało to cenowo w przypadku siódemki. Drugi dylemat to OEM czy BOX. Nie wiem co z tą "awanturą" o OEM-ach, czy wreszcie będzie można samodzielnie i legalnie je instalować? Tak jak już pisałem, będę wymieniał sprzęt, więc wypadałoby wziąć BOX-a, z drugiej strony tym sposobem na "rzekome spalenie płyty głównej i dzwonienie na infolinię" chyba można przenieść system OEM również legalnie na drugi komputer. BOX jest dwa razy droższy, a dać niecałe 800 złotych za system, to trochę sporawo. Trzecia rzecz to 32 czy 64 bit. W przypadku BOX-a sprawa załatwiona - obie wersje są na płycie i można je zainstalować. Jednak gdybym zdecydował się na OEM-a, wtedy jak się doczytałem trzeba dokonać wyboru. Mój aktualny procesor z tego co wiem obsługuje instrukcje 64-bitowe(kiedyś był taki fajny program co to wyświetlał), ale mam 2GB RAM-u. Jednak po wymianie zapewne będę miał 4 lub więcej, więc wtedy konieczne są 64 bity. A więc czy będę mógł teraz zainstalować wersję 64 bit na moim aktualnym komputerze(Procesor: DualCore Intel Pentium D 805, 2666 MHz, płyta główna: Intel Grand County 2 D102GGC2, 2GB RAM) ? Będzie działała bez problemu?

Ale się rozpisałem... Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline Madzia

  • *****
  • 1220
Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2009, 23:03:09 »
Na wszystkie pytania sam sobie odpowiedziales :D

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2009, 23:05:01 »
Przed takimi problemami jest wielu i faktycznie bez sporej porcji informacji trudno o decyzję. Od początku listopada br. mam windows 7 i to 64 bitowy. I dopiero po jego zainstalowaniu i po pierwszych doświadczeniach w użytkowaniu mogę powiedzieć , że:
1. Praktycznie wszystkie programy instalują się i działają. Tu ciekawostka, że architektura 64 bitowa tworzy emulator WoW64, a w  katalogu systemowym pojawia się obok Program Files  folder  Pliki Programów (x86)  i wszystko lata bez problemu. Myślę, że specjalna obsługa XP w wyższych opcjach win 7 dotyczy chyba jakiś specjalistycznych programów, np. księgowych itp.
2. Przy wersji 64 bitowej pojawia się ostry problem ze sterownikami do urządzeń. Kupowałem teraz drukarkę i nie miałem wielkiego wyboru, decydującym parametrem było czy obsługuje po pierwsze win 7, a po drugie 64 bity. Moja kamera Logitech Quick Cam Pro 4000 niestety nie jest i nie będzie obsługiwana przez win 7 i 64 bity.
Tyle pierwszych uwag. Pozdrawiam i życzę trafnej decyzji.

Offline Bartos

  • ***
  • 148
Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2009, 01:15:53 »
większość sterowników pasuje albo z XP albo z Visty, więc nie ma sie czym martwić
Windows MX RGB......Windows 7HP x64

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2009, 09:57:46 »
Tak, ale "większość" nie jest pocieszeniem dla kogoś, kto ma konkretne urządzenie i okazuje się, że brak odpowiedniego sterownika. Dotyczy to urządzeń starszych, ale i te będące w aktualnej sprzedaży też nie są dostosowane jeszcze do win 7 i 64 bit. Producenci sprzętu nie zdążyli się ustawić na win 7 i zwiększającą się popularność architektury 64 bit.

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2009, 21:46:27 »
A co z OEM\BOX? To pytanie najbardziej mnie zastanawia.

EDIT: Doradca uaktualnienia wskazuje tylko jeden problem sprzętowy, modem internetowy ma status nieznany, reszta hardwaru OK, PowerDVD podobno nie działa. Wziąłem zakładkę 64 bit.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2009, 21:58:34 wysłana przez blazej.30 »

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2009, 21:57:18 »
W wersji BOX jest duża elastyczność:
1. można zmieniać kompy
2. w razie uszkodzenia podstawowych elementów kompa nie ma problemów z ponownym instalowaniem systemu (po naprawie oczywiście)
3. dowolna zmiana z x86 na x64 i odwrotnie
No tak, ale to kosztuje  ;)
Natomiast wersja OEM to przywiązanie do konkretnego kompa o określonej konfiguracji sprzętowej (głównie płyta, procesor....)
Wprawdzie są jakieś sposoby na uelastycznienie OEM ale to zależy od chwilowych tendencji w  Microsoft (Polska).
P.S. Ja mam BOX
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2009, 21:59:28 wysłana przez anmark »

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Grudzień 2009, 22:03:15 »
A nie wiesz czy od BOX-a można odliczyć podatek na firmę, jako oprogramowanie na firmowy komputer, bo to 140 złotych, trochę znaczy.

Odp: Jestem w kropce - wybór wersji Windows 7
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudzień 2009, 22:14:25 »
nie wiem :(