TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Dziwny problem z dyskami

Offline req

Dziwny problem z dyskami
« dnia: 15 Sierpień 2009, 17:20:52 »
Witam.
W końcu udało mi się dostać w swoje łapki elektronikę do uszkodzonego dysku, starego jak internet - Seagate st340016a. Jest on rzecz jasna na ata.
Oczywiście zjarana była elektronika w tym dysku, matryca jest cała i sprawna (dysk działa na innym komputerze, wolno co prawda bo był wcześniej uwalony, masa BS, ale da się przekopiować ustawienia, dane i różne inne rzeczy).

Sprawa wygląda tak. Na komputerze mam 2 dyski. Jeden jest podpięty na Sata1, drugi jest na ATA. Oba działają i używam ich codziennie w takiej konfiguracji. ATA jest jako Master a SATA jest jako slave, bootowanie odbywa się ze slave'a, czyli saty. Gdy podłączam ten wcześniej uszkodzony dysk, to przestaje mi widzieć oba dyski na ATA. Gdy podpinam go w miejsce sprawnego on również nie jest wykrywany. Jednakże pragnę zauważyć, że dysk jest sprawny, widziany jest na innych komputerach. Tutaj nie widać go nawet w BIOSIE. Dysk się kręci, dostaje napięcie, ładnie się grzeje i w ogóle.

Any ideas? :)

Offline run3

Odp: Dziwny problem z dyskami
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2009, 10:39:17 »
Cze

Ok jest tak .Wzalezności od płyty głownej niektóre dyski szczególnie starego typu wymagają konfiguracji zworkowej.Czyli przestawinie  na  Master -slave lub cabel select.Zdarza się że dysk nie działa z jakimś typem płyty i w tedy tylko zamiana zworek pozwala na poprawną pracę.Jest jeszcze jedna  gdyż to jest dysk ATA wykorzytujęcy trasfer ATA 100  i jeżeli masz taśmę  133 to też może rzutować że nie zobaczy.Najpierw sprubój przepiąc na drugie wejście na taśmie a jak nie pomoże to tylko  zworkologia .Ewentualnie podaj model płyty głównej.

Pozdr