TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Bug chkdsk /r

Offline matto

Bug chkdsk /r
« dnia: 06 Sierpień 2009, 22:21:11 »
Jak wynika z informacji docierających z różnych źródeł, sprawdzanie nośnika danych za pomocą komendy chkdsk /r (wyszukiwanie uszkodzonych sektorów i odtwarzanie dających się odczytać plików) w pewnych okolicznościach pochłania tyle pamięci RAM, że system zawiesza się, resetuje albo awaryjnie kończy pracę. W pierwszych testach naszej redakcji nie udało się jak na razie odtworzyć takiego zachowania.

Dokładnie okoliczności występowania tego błędu nie są jasne: z komentarzy można wnioskować, że błąd nie pojawia się za każdym razem, ale jego występowanie jest uzależnione od ilości pamięci operacyjnej, jaką dysponuje komputer oraz stopnia zajęcia nośnika danych. Na ten temat w blogu wypowiedział się już Steven Sinofsky (główny programista Windows). Potwierdza on, że chkdsk z opcją /r wymaga do 50 MB pamięci RAM, tak aby praca odbywała się możliwie jak najszybciej. Programista uspokaja jednak, twierdząc, że nie udało mu się odtworzyć wyłączeń systemu ani tzw. niebieskich ekranów z powodu wadliwej pracy tego narzędzia.

Microsoft prowadzi zaostrzone testy i podejrzewa, że występowanie tego błędu może być związane z przestarzałymi sterownikami albo uszkodzonym sprzętem, co potwierdza jeden z innych komentatorów.

Źródło www.heise-online.pl

Odp: Bug chkdsk /r
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień 2009, 23:01:24 »
Ale tu chodzi o Win7 czy o starsze wersje?
"Frontpage is not and never been WYSIWYG. (...) It was more like WYSIWTF." (userfriendly.org)

:D

Odp: Bug chkdsk /r
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sierpień 2009, 23:05:23 »
Tylko Win7/Server 2k8 R2

Odp: Bug chkdsk /r
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Sierpień 2009, 23:08:45 »
Doswiadczyl ktos juz tego?.Czy to zdarzenie z serii 1 na milion i przy sprzyjajacym biegu zdarzeń?

Odp: Bug chkdsk /r
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpień 2009, 11:53:03 »
Witam, ja doświadczyłem, mój konfig jak się komuś przyda to: A64 winchester, 3 gb ram i 2 dyski twarde seagate barracuda 500 gb i WD 200 gb, ten 500 giga mam podzielony na 16 gb na system c:, i reszta d: , i jak dałem z ciekawości w CMD d: [enter] i wpisałem chkdsk /r, to zaczęło mielić dysk d, i zajętość ramu wzrosła po kilkudziesięciu sekundach do 2,80 gb potem wyskoczył mi komunikat że system ma za mało ramu, wcisnąłem 3 klawisze aby zobaczyć co tak żre ram i zamknąć proces i lipa, czarny ekran się zrobił, bo brakowało ramu na wyswietlenie menedzera zadań, i juz nic nie mogłem zrobic tylko restart... Tak się stało też dlatego bo miałem pamięć wirtualna wyłaczoną bo nie gram w gry, a więc po restarcie na drugim dysku twardym 200 gb ustawiłem swapa zarządzanego przez system, i ponowiłem ten sam eksperyment, no i tym razem znowu zajetość ramu była na poziomie 2,85 gb ale był też swap, toteż monit o braku pamięci nie wystąpił i system zupełnie spoko smigał mieląc dyskiem, i w menedzerze zadań okazało się że w zadeklarowanych mb zajęte było ponad 3300 mb zasobów, hi hi:) a w procesach dllhost.exe zabrał 2,5 gb ramu... Ot, ciekawostka:) Oczywście mój system to 64 bitowy Windows 7 Ultimate 7600.16385 z polskim MUI... Może na innym konfigu nie występuje taki problem >:(

Odp: Bug chkdsk /r
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2009, 02:21:22 »
Wychodzi na to że pamięć wirtualna się zawsze przydaje nawet przy bardzo dużej ilości ramu.

Kilka razy odpalałem chkdsk pod Sevenem ale nie doświadczyłem tego błędu.