TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« dnia: 03 Sierpień 2009, 13:57:36 »
Opcje uaktualnienia to jeden z najczęściej przewijających się tematów dotyczących każdego nowego systemu Windows. Nie inaczej jest w przypadku Windows 7 - wielu użytkowników poprzednich wersji zadaje pytania, czy będą mogli nabyć tańszą wersję Upgrade oraz czy będą mogli przeprowadzić uaktualnienie bez potrzeby formatowania dysku i tzw. "czystej instalacji". W związku z tym, że niedawno temat uaktualnienia zaczął dotyczyć także Europejczyków (anulowana wersja E nie pozwalała na bezpośrednie uaktualnienie) przedstawiamy zwięźle i konkretnie możliwe ścieżki migracji z poprzednich wersji Windows do "Siódemki". Pokazujemy także, do jakich edycji można uaktualnić sam system Windows 7 bez konieczności reinstalacji w ramach programu Anytime Upgrade.

Uaktualnienie

Uaktualnienie to zastąpienie poprzedniej wersji systemu Windows przez nowy Windows 7. W takim znaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni są posiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX (pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP. Użytkownicy starszych systemów, takich jak Windows 2000, Windows Millenium Edition itd. nie mogą skorzystać z uaktualnienia - jeśli chcą używać Windows 7, a ich komputer spełnia wymagania sprzętowe nowego systemu, muszą zakupić jego pełną wersję.

Inna, szerzej stosowana definicja uaktualnienia to proces instalacji nowego systemu na już istniejący, poprzedni system Windows - bez utraty ustawień, programów i dokumentów. Takie uaktualnienie nazywa się często uaktualnieniem "w miejscu" (jego przeciwieństwem jest tzw. "czysta instalacja", czyli instalacja nowego systemu na uprzednio wyczyszczony dysk). Uaktualnienia "w miejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista z Service Packiem 1 lub Service Packiem 2. Posiadacze Windows Vista w wersji RTM (bez Service Packa) muszą zainstalować najnowszy Service Pack, by móc przeprowadzić uaktualnienie. Oznacza to także, że użytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeśli chcą korzystać z Windows 7.

Istnieje kilka ograniczeń i zasad, o których należy pamiętać przed przeprowadzeniem bezpośredniego uaktualnienia "w miejscu":
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architektury systemu (x86 lub x64)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersji językowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietach językowych)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednego typu systemu (np. nie można uaktualnić systemu Windows Vista z odtwarzaczem Windows Media Player do Windows 7 N bez tego odtwarzacza)
  • nie jest dozwolone uaktualnienie z poprzednich kompilacji testowych Windows 7

Poniżej prezentujemy tabelkę z edycjami i dozwolonymi ścieżkami uaktualnienia "w miejscu":

Z Windows Vista (SP1 lub SP2) -> do Windows 7
Home Basic   -> Home Basic, Home Premium, Ultimate
Home Premium   -> Home Premium, Ultimate
Business   -> Professional, Enterprise, Ultimate
Enterprise   -> Enterprise, Ultimate
Ultimate      -> Ultimate

Windows Anytime Upgrade

Windows Anytime Upgrade to program rozpoczęty wraz z debiutem systemu Windows Vista. W przeciwieństwie do tradycyjnego uaktualnienia, Anytime Upgrade kierowany jest do użytkowników już posiadających Windows 7, ale chcących podnieść jego funkcjonalność poprzez uaktualnienie do wyższej edycji - np. z Home Premium do Ultimate. Zaletą uaktualnienia w ramach Anytime Upgrade jest fakt, że do całego procesu wystarczy jedynie nowy klucz produktu - po jego wpisaniu od razu można korzystać z nowych funkcji, nie trzeba reinstalować systemu, nie trzeba czyścić dysku z programów czy dokumentów.

W niektórych krajach klucz uaktualnienia Anytime Upgrade można nabyć w sklepach on-line, przez co cały proces trwa zaledwie kilka minut. Niestety w Polsce klucz będzie można nabyć jedynie w pudełkach - w tradycyjnych sklepach lub sklepach internetowych. Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że dostępne są tylko pewne kombinacje uaktualnień:

Z Windows 7 -> do Windows 7 (Anytime Upgrade)
Home Basic   -> Home Premium, Professional, Ultimate
Home Premium   -> Professional, Ultimate
Professional   -> Ultimate
Starter      -> Home Premium, Professional, Ultimate


Źródło: dobreprogramy.pl
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2010, 17:10:50 wysłana przez Mirahz »
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Sierpień 2009, 14:25:20 »
Czy będę mógł uaktualnić system Windows Vista Business, jeżeli komputer zakupiłem w zeszłym roku pod koniec listopada wraz z zainstalowanym systemem?

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Sierpień 2009, 14:46:14 »
Czy będę mógł uaktualnić system Windows Vista Business, jeżeli komputer zakupiłem w zeszłym roku pod koniec listopada wraz z zainstalowanym systemem?

Zapłacisz i dokonasz upgradu :)

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Sierpień 2009, 17:16:19 »
a ceny takie upa?

Offline michau

  • *****
  • 3974


Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik 2009, 17:14:22 »
Witam, ja mam nieco inne pytanie. Opisana jest instalacja w miejscu. Ja mam natomiast pytanie: czy wykupując upgrade z Visty Home Premium (Sony Vaio) będę mógł przeprowadzić czystą instalację, usuwając Vistę i instalując W7? Nikt dotychczas nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie. W Vobisie gdzie kupowałem laptopa także nie potrafili mi odpowiedzieć. Może Wy coś wiecie? Zdecydowanie wolałbym czystą instalację niż tą w miejscu.
Pozdrawiam

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik 2009, 17:48:02 »
myślę że nie bo to upgradę
choć pewnie gdybyś zdobył normalny nośnik z instalką windows 7 to byś wpisał klucz i po sprawie:)
ale to by było złamanie licencji chyba....
bo upgrade to upgrade
Gigabyte GA-MA69G-S3H/AMD Athlon 64 X2 4200+ 2.2/ Patriot 4gb DDR2/Modecom MC-350ATX 2.0PFC/SEAGATE 3500320AS 500 GB/9600GT Palit SONIC 512MB/iiyama E2208HDS"22"/Windows 7 Home Premium 64bit końcu mam oryginalny system Hehe:D

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik 2009, 19:36:01 »
a jak mam równierz pytanie zwiazane z  Upgrade z Visty do Windy7

posiadam laptopa HP 550 kupionego 14 dni  system jest  Visty Business i chciał  bym zrobić Upgrade do Windowsa7 , lecz  na stronie HP http://h41112.www4.hp.com/promo/win7web/pl/pl/eligmodels.htmljest  wykaz kilku lapków spełniające te wymagania  :( a brak mojego modelu... czy jest jakieś rozwiązanie , może  do Microsoft można złożyć wniosek przysłanie o Upgrade bezpośrednio od nich?  bo gdzieś czytałem że każdy komputer zakupiony w czerwcu do grudnia miał możliwość darmowego Upgradeu do Windows7.

prosze o info :)


Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik 2009, 20:15:28 »
Gdzieś czytałem że to producent laptopa decyduje o tym czy daje możliwośc upgrade czy nie i dla niektórych laptopów daje a dla niektórych nie
jak jemu się podoba.....
Gigabyte GA-MA69G-S3H/AMD Athlon 64 X2 4200+ 2.2/ Patriot 4gb DDR2/Modecom MC-350ATX 2.0PFC/SEAGATE 3500320AS 500 GB/9600GT Palit SONIC 512MB/iiyama E2208HDS"22"/Windows 7 Home Premium 64bit końcu mam oryginalny system Hehe:D

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Październik 2009, 22:18:19 »
to rozumiem ze moge zapomniec o Upgrade HP550 dla mego modelu lapka , szkoda że tak do sprawy podchodzą, a ja myślałem że kazdy model w góre z versja Visty Business bedzie posiadał taką możliwość :(

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Październik 2009, 01:38:43 »
myślę że nie bo to upgradę
choć pewnie gdybyś zdobył normalny nośnik z instalką windows 7 to byś wpisał klucz i po sprawie:)
ale to by było złamanie licencji chyba....
bo upgrade to upgrade

Na szczęście myliłeś się. Pomoc techniczna Sony Vaio napisała, że dostaję nośnik (bez klucza) i mogę bez problemu nim wykonać czystą instalację.

Odp: Dla kogo uaktualnienie do Windows 7?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Październik 2009, 15:11:39 »
Sam nie wiem jak jest z tym upgradem wczoraj widziałem w realu w7 home premium upgrade chyba za 450zł
i czytałem na pudełku że jak ktoś ma XP to musi wykonać czystą instalację.....inaczej się nie da
tak samo jak się nie da z visty 32bit na windows 7 64bit
a jak myślicie jak bym kupił ten upgrade a nie mam poprzedniego systemu
to w razie kontroli było by to legalne czy coś....
bo ten upgrade ma tak samo nalepkę z kluczem itp.
tylko że to jest upgrade
najważniejsza dla mnie cecha że jest to box

Gigabyte GA-MA69G-S3H/AMD Athlon 64 X2 4200+ 2.2/ Patriot 4gb DDR2/Modecom MC-350ATX 2.0PFC/SEAGATE 3500320AS 500 GB/9600GT Palit SONIC 512MB/iiyama E2208HDS"22"/Windows 7 Home Premium 64bit końcu mam oryginalny system Hehe:D