TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

OC Procka i ram

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
OC Procka i ram
« dnia: 23 Lipiec 2009, 20:41:13 »
Pytanie do tych którzy się w to bawią i się orientują, nie chce odpowiedzi w stylu "może to, może tamto, a spróbuj tego".
Pragnę konkretów!

Mianowicie zmieniam ramik (aktualnie mam 2x512 677Mhz) na GoodRam lub Kingstona 4 GB 800Mhz czyli max ile moja płyta gigabyte 945GCM-S2L może obsłuzyć, standardowo 667 Mhz ale z możliwością podkręcenia do 800 Mhz, jednak podkręcenie ram-u wiąże się z tego co zauważyłem z OC procka. Moj procek to Intel Dual Core E2180, nie opiera się przy OC. Obcykałem jeszcze że chcąc mieć przetaktowany ram do 800 Mhz procek musi pracować z częstotliwością 2,40 Ghz na rdzeń (standard to 2.00 Ghz). Pytanie brzmi: Co z chłodzeniem procka czy wersja FAN-na z pudła intela sobie z tym poradzi? Ewentualnie na co DOBREGO zmienić BOX-ową wersje chłodzenia? Wiem że dużo także zależy od pasty termoprzewodzącej także też czekam na podpowiedz.
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipiec 2009, 21:11:35 »
Pytanie do tych którzy się w to bawią i się orientują, nie chce odpowiedzi w stylu "może to, może tamto, a spróbuj tego".
Pragnę konkretów!

Mianowicie zmieniam ramik (aktualnie mam 2x512 677Mhz) na GoodRam lub Kingstona 4 GB 800Mhz czyli max ile moja płyta gigabyte 945GCM-S2L może obsłuzyć, standardowo 667 Mhz ale z możliwością podkręcenia do 800 Mhz, jednak podkręcenie ram-u wiąże się z tego co zauważyłem z OC procka. Moj procek to Intel Dual Core E2180, nie opiera się przy OC. Obcykałem jeszcze że chcąc mieć przetaktowany ram do 800 Mhz procek musi pracować z częstotliwością 2,40 Ghz na rdzeń (standard to 2.00 Ghz). Pytanie brzmi: Co z chłodzeniem procka czy wersja FAN-na z pudła intela sobie z tym poradzi? Ewentualnie na co DOBREGO zmienić BOX-ową wersje chłodzenia? Wiem że dużo także zależy od pasty termoprzewodzącej także też czekam na podpowiedz.
boxowe chlodzenie intela nie radzi sobie nawet przy fabrycznym taktowaniu... temperatura 55-65 st. naprawde nie jest dobra a taka wlasnie mniej wiecej wystepuje przy boxowym.

tak jak mowisz pasta ma bardzo duze znaczenie i dlatego polecam paste Arctic Silver 5 (http://www.komputronik.pl/index.php/product/13836/Podzespoly-PC/Modding-i-akcesoria/Pasta_Arctic_Silver_5_-_3,5g.html) oraz coolera z heat pipe'ami pasujacego do twojej podstawki czyli Socket 775 no i do obudowy (zeby sie tylko zmiescil). tu bedziesz mial naprawde bardzo duzy wybor. poczytaj o takich coolerach na komputroniku i zapoznaj sie z opiniami uzytkownikow a na pewno sobie cos dobierzesz.

nie musisz tam kupowac bo jest drozej, ale wystarczy sie zapoznasz sie z opiniami na ich temat
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipiec 2009, 21:53:08 »
Pytanie do tych którzy się w to bawią i się orientują, nie chce odpowiedzi w stylu "może to, może tamto, a spróbuj tego".
Pragnę konkretów!

Mianowicie zmieniam ramik (aktualnie mam 2x512 677Mhz) na GoodRam lub Kingstona 4 GB 800Mhz czyli max ile moja płyta gigabyte 945GCM-S2L może obsłuzyć, standardowo 667 Mhz ale z możliwością podkręcenia do 800 Mhz, jednak podkręcenie ram-u wiąże się z tego co zauważyłem z OC procka. Moj procek to Intel Dual Core E2180, nie opiera się przy OC. Obcykałem jeszcze że chcąc mieć przetaktowany ram do 800 Mhz procek musi pracować z częstotliwością 2,40 Ghz na rdzeń (standard to 2.00 Ghz). Pytanie brzmi: Co z chłodzeniem procka czy wersja FAN-na z pudła intela sobie z tym poradzi? Ewentualnie na co DOBREGO zmienić BOX-ową wersje chłodzenia? Wiem że dużo także zależy od pasty termoprzewodzącej także też czekam na podpowiedz.
boxowe chlodzenie intela nie radzi sobie nawet przy fabrycznym taktowaniu... temperatura 55-65 st. naprawde nie jest dobra a taka wlasnie mniej wiecej wystepuje przy boxowym.

tak jak mowisz pasta ma bardzo duze znaczenie i dlatego polecam paste Arctic Silver 5 (http://www.komputronik.pl/index.php/product/13836/Podzespoly-PC/Modding-i-akcesoria/Pasta_Arctic_Silver_5_-_3,5g.html) oraz coolera z heat pipe'ami pasujacego do twojej podstawki czyli Socket 775 no i do obudowy (zeby sie tylko zmiescil). tu bedziesz mial naprawde bardzo duzy wybor. poczytaj o takich coolerach na komputroniku i zapoznaj sie z opiniami uzytkownikow a na pewno sobie cos dobierzesz.

nie musisz tam kupowac bo jest drozej, ale wystarczy sie zapoznasz sie z opiniami na ich temat
Bez przesady. Ja mając jakiś czas temu dual core e2160 1.60 ghz podkręciłem go na równe 3 ghz na boxowym chłodzeniu i bez zmiany napięcia oraz standardowej paście. Temp. w spoczynku wachały się pomiędzy 35-45 stopni, a pod obciązeniem dochodziły do 60-65. Myślę że dobre chłodzenie i pasta nie zaszkodzi, ba! pomoże bardzo, ale nie przesadzajmy. Aktualnie mam dual core e5200 2.5 ghz, gdzie standardowy radiator jest jeszcze mniejszy i chodzi stabilnie przy taktowaniu 3.52 ghz i napięciu 1.25 V. Temperaturki przyzwoite: bezczynny 45 stopni, a obciązenie 55, dopiero konwersja plików, wrzucenie max szczegułów w crysisie rozgrzały go do 78 stopni. Nie uważam się za amatora ani za profesjonalnego overclockera, uważam że chłodzenie box jest mało pewne (sam jednak korzystam z fabrycznego zestawu), ale chcąc przekroczyć granicę 3.8 ghz jestem skazany na kupno pasty i chlodzenia. Każdemu polecam kupno innego niż box, ale bez szaleństw i przesady  ;)

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:29:54 »
a nie denerwuje cie to "wycie" wentylatora w obudowie? :P boxowe intela to dla mnie najwiekszy chlam po prostu. takie samo bylo razem z celeronem D336 i takie samo dostalem teraz z Core i7. no smiech na sali...

korzystam z tej pasty ktora polecilem i z coolera Noctua NH-U12P i u mnie teraz temp. w stresie nie przekracza 52 st.! do tego jedyne co slysze z obudowy to naprawde tylko czasami dysk i wiatrak od GPU a pragne poinformowac ze ten moj cooler ma 2 wiatraki i w ogole go nie slychac.

ta pasta i cooler za 100zl+ to podstawa
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:32:49 »
U mnie temperaturki tak wygladaja:


Wiecej niż 55 nie udało mi sie osiągnąć...

« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2009, 22:34:56 wysłana przez sebian »
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:35:05 »
U mnie temperaturki tak wygladaja:




tragedii zadnej nie ma (procz tego uzycia procesora na poziomie 61% :P) ale jesli chcesz podkrecac to naprawde zatroszcz sie o lepsze chlodzenie.
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:44:02 »
tragedii zadnej nie ma (procz tego uzycia procesora na poziomie 61% :P) ale jesli chcesz podkrecac to naprawde zatroszcz sie o lepsze chlodzenie.

On jest własnie podkrecony :D Dlatego dałem screen :P Dać screnny bez OC...?
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:48:17 »
tragedii zadnej nie ma (procz tego uzycia procesora na poziomie 61% :P) ale jesli chcesz podkrecac to naprawde zatroszcz sie o lepsze chlodzenie.

On jest własnie podkrecony :D Dlatego dałem screen :P Dać screnny bez OC...?
aha :P no to w takim razie naprawde nie jest zle. jesli chodzi stabilnie to upgrade chlodzenia niekoniecznie bedzie potrzebny.
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lipiec 2009, 22:54:04 »
chodzi fajnie... :) Widac wzrosty wydajnosci itp :)
No ale przy 1800 obr/min już go troszke słychac :P
Narazie zainwestuje w ta lepszą paste, i zobaczymy jak to bedzie :)

Zaraz dam screen bez OC


Bez OC:

       


Z OC:
               

aaa i wytłumaczcie mi kiedy stosuje sie zwiekszanie napiecia na DIMM, FSB, itp
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2009, 23:22:42 wysłana przez sebian »
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lipiec 2009, 17:28:57 »
a nie denerwuje cie to "wycie" wentylatora w obudowie? :P boxowe intela to dla mnie najwiekszy chlam po prostu. takie samo bylo razem z celeronem D336 i takie samo dostalem teraz z Core i7. no smiech na sali...

korzystam z tej pasty ktora polecilem i z coolera Noctua NH-U12P i u mnie teraz temp. w stresie nie przekracza 52 st.! do tego jedyne co slysze z obudowy to naprawde tylko czasami dysk i wiatrak od GPU a pragne poinformowac ze ten moj cooler ma 2 wiatraki i w ogole go nie slychac.

ta pasta i cooler za 100zl+ to podstawa
U mnie żadnego wycia nie ma. Wentyl ma max obroty ale jest stłumiony wentylem od gpu. W porównaniu do odkurzacza z fx5900 to mój komp jest bezszelestny. Mam geforca 9600gt też kręconego, nie grzeje się, ale słychać go :P Puki co chłodzenia nie potrzebuję bo więcej wyciskać nie planuję, ale chciałbym przekroczyć albo choć dojść do 4 ghz. A na boxie nie bede ryzykowal i męczył swoich nerwów.

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lipiec 2009, 20:02:49 »
Ja narazie zmieniam paste i zobacze jaki bedzie wynik i ewentualnie zmienie chłodzenie. :P
Grafiki raczej narazie podkrecać nie bede bo ciagne na archaicznym Radku x300 PCI-E (moj gf 6600 umarł) a tam chyba nie ma co podkrecać :D
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lipiec 2009, 21:37:22 »
Jeszcze pytanie mam o co chodzi z wartosciami napięć?
Bo zastanawiam sie czy sa takie jak powinny bo rozumiem ze po lewej sa sugerowane a po prawe aktualne wiec?

Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline Sotom

  • *****
  • 1113
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lipiec 2009, 21:39:11 »
Wiec wez miernik do łapki i sprawdz jakie masz.
Instrukcje znajdziesz w necie.
Napieciami z Everesta bym sie nie sugerował.
Jaka zasilka w ogole?

Offline sebian

  • ***
  • 118
  • Be Cool... :P
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Lipiec 2009, 21:45:01 »
zmartwiłeś mnie tym pytaniem.. :P Jeszcze bardziej sie zmartwiłem jak zobaczylem nazwe: TRACER MODEL 4LIVE/400 :D
Czas wydać pieniążki co? :P

Nie sprawde bo nie mam miernika :P
Mój sprzęt: KONSOLA NES + 400 kartridży :D  (chyba tak to się pisze)
ha mam jeszcze dwa pady i pistolet do kaczek.. :D

Offline Sotom

  • *****
  • 1113
Odp: OC Procka i ram
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lipiec 2009, 21:47:50 »
I to jak najszybciej.
A ze sie nie boisz krecic na tym gownie proca to az sie dziwię.
Ryzykujesz spaleniem kompa no ale to w koncu Twoj komp.
Ile mozesz wydac na zasilke?