TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

awaria dysku w RAID 0

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
awaria dysku w RAID 0
« dnia: 19 Lipiec 2009, 10:58:30 »
mysle o przejsciu na 2 dyski pracujace w RAID 0. wiem z czym to sie wiaze ale zastanawia mnie jeszcze jedno. czy prawdopodobienstwo awarii dysku jest wieksze w tej konstrukcji?
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: awaria dysku w RAID 0
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipiec 2009, 13:43:10 »
mysle o przejsciu na 2 dyski pracujace w RAID 0. wiem z czym to sie wiaze ale zastanawia mnie jeszcze jedno. czy prawdopodobienstwo awarii dysku jest wieksze w tej konstrukcji?
Prawdopodobieństwo awarii jest takie samo jak pojedynczego dysku razy 2. Dwa samodzielne dyski to dwa potencjalne składowiska danych które się popsują. Moim zdaniem jeden większy dysk ma mniejsze prawdopodobieństwo awarii niż 2 dyski w raid. Ale konsekwencje w awarii w obu przypadkach są te same-utrata wszystkich danych. Awaryjnośc w raid jest wyższa, ale żywotność dysków ta sama bez zmian. W teorii awaria może wystąpić częściej. W praktyce zaś awaryjność jest ta sama. Kupując 1 duży dysk możemy trafić na zwykły egzemplarz co będzie działał 5 lat, albo felerny, co wysiądzie po pół roku. W raid jest podobnie. Możemy kupić 2 normalne dyski, albo 1 zwykły i 2 felerny. Jednak wydajność i ogólna opłacalność przemawia na korzyść dysków w raid. Niezawodność i awaryjność jest bardzo podobna jak w przypadku jednego samodzielnego twardziela.

Offline Rayearth

  • ****
  • 253
  • NeveR SurrendeR
Odp: awaria dysku w RAID 0
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipiec 2009, 19:07:42 »
ok chodzilo mi o to czy pojedynczy dysk ma wieksze prawdopodobienstwo awarii w RAID 0 niz jakby dzialal samodzielnie ale rozumiem ze nie. po prostu awaria calej macierzy (w postaci awarii jednego z dyskow jest wieksza.
MB: Asus P6T Deluxe @ BIOS 1605, CPU: Intel Core i7 920 @ 2,66GHz, RAM: OCZ 3x2GB DDR3 1600MHz CL7,
GFX: Zotac GeForce GTX280 1GB AMP!, SFX: Creative X-Fi Extreme Gamer, Power: Be-quiet Dark Power P7-PRO 650W

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: awaria dysku w RAID 0
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2009, 19:42:43 »
ok chodzilo mi o to czy pojedynczy dysk ma wieksze prawdopodobienstwo awarii w RAID 0 niz jakby dzialal samodzielnie ale rozumiem ze nie. po prostu awaria calej macierzy (w postaci awarii jednego z dyskow jest wieksza.
Prawdopodobieństwo awarii jest teoretycznie minimalnie większe w raid bo dwa dyski jako tako stwarzają jakby dwa osobne zagrożenia. Jednak w praktyce awarie dysków w raid zdarzają się tak samo często jak pojedynczych dysków.

Odp: awaria dysku w RAID 0
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sierpień 2009, 23:15:22 »
Najlepiej brać dyski ze sklepu i starać się, aby miały te same daty produkcji i w miarę zbliżone numery seryjne.

Ja mam RAID 0 już od paru lat, dwie Baracudy 80GB i chodzą do dzisiaj.