TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« dnia: 09 Czerwiec 2009, 11:24:50 »
Otóż to, ponieważ dźwięk dla mnie jest ważny prawie tak jak wizualne odczucia myślałem nad kupnem osobnej karty dźwiękowej zamiast korzystać z tej zintegrowanej.
Celem jest poprawa jakości dźwięku, być może w przyszłości zakupię jakiś zestaw głośników 3.1 lub 4.1, a nie zabawy z miksowaniem dźwięku itd..
Karta zintegrowana to..  5.1 CH Windows® Vista™ Premium Level HD Audio (ALC662 / VIA® VT1708S Audio Codec)
Mój obecny sprzęt audio to wieloletnia wieża philipsa (ale naprawdę bardzo dobra) z dwoma sporymi głośnikami które stoją na moim biurku :P, podłączona do komputera. No właśnie, czytałem różne opinie, że te zintegrowane obecnie karty dźwiękowe oferują dobrą jakość itd. i takie że to chłam.
Czy jak zamienię dźwięk na np. Creative Labs Sound Blaster Audigy SE OEM czy Creative Labs X-FI mX XTREME AUDIO OEM
odczuję znikomą/niewielką/sporą/znaczną poprawę jakości dźwięku dobiegajacego z głośników?
A może to by miało sens dopier przy wielu głośnikach? Czy może to w ogóle bez sensu? ;)

EDIT: Zmieniłem trochę temat na szerszy bo chyba lepiej żeby było więcej ogólnych tematów niż od groma typu "co do 100 zł" "co do 124zł" ;)

« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2009, 13:34:40 wysłana przez barthd »
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Odp: Karta dźwiękowa do 150 - 170 zł - czy jest sens?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Czerwiec 2009, 11:47:26 »
Poprawa jakości dźwieku to odczucie subiektywne. Gdy do moich Microlabów miast integry podłączyłem X-Fi Xtreme Audio nie odczuwałem wielkiej różnicy, czułem się wręcz rozczarowany... Jakiś czas potem postanowiłem sprawdzić jak głośniki brzmią na integrze... załamałem się, dopiero wtedy poczułem co dała wymiana karty. Ale oczywiście wszystko zależy także od głośników... Jesli wydasz na kartę 170zł, a potem kupisz jakiś tani zestaw 5.1 to wszystko mija się z celem. Podstawowe pytanie do czego zwykle uzywasz komputer... do słuchania muzyki, czy gier. Od tego także dużo zależy, bo i karte można w takim wypadku wybrać inną... nawet głosniki. ;)

Żeby była ścisłość Audigy SE i X-Fi Xtreme Audio to ta sama karta pod inną banderolką ;P Audigy SE da się zmodować do X-Fi Xtreme. Oczywiście będzie spora poprawa w stosunku do integry. :P
Na Twoim miejscu myślałbym jednak o Audigy 2ZS :) Stara ale jara... Do tego głośniki... w zależności od przeznaczenia i jazda ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2009, 11:59:14 wysłana przez Jooseph »

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: Karta dźwiękowa do 150 - 170 zł - czy jest sens?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2009, 12:06:14 »
Zapewne subiektywme, tym bardziej, że ogromny odsetek społeczeństwa komputerowego nie odczuwa różnicy w jakości mp3 320Kbps a 96/128Kbps co dla mnie jest mocno odczuwalne, oczywiste i w ogóle. Tak, też czytałem że to to samo tylko wystarczy oprogramowanie zmienić :P Tą 2ZS chyba już ciężko znaleźć (nie korzystam z allegro :P).
No tak jak mówię - bez jakichś profesjonalnych nawyków (no może prócz kilku ale akurat dla nich nie muszę mieć dobrej karty dźwiękowej ;)) a więc cele czysto rozrywkowe. Słuchanie muzyki, gry komputerowe filmy DVD, jeżeli chodzi o te czynności związane z dźwiękiem ;)

Co do głośników to na razie nie planuje ich zmieniać, tym bardziej nie na szybko, nie na tanie i to nie jest konieczne. Moja dziewczyna kupiła sobie rok temu 5.1 Logitecha jakieś dość drogie i osobiście muszę stwierdzić, że moje stare głośniki z wieżą dają lepszy efekt dźwiękowy, pomimo że to nie dźwięk przestrzenny ;) Generalnie ojciec zaraził mnie takimi audiofilskimi nawykami i raczej się śmiejemy z tych wszystkich plastikowych dodatków do komputerów czy "kina domowego za 400 zł".

Także głośniki na razie by zostały ale podkreślam, jakość dźwięku jak na poziom przykomputerowych głośników jest bardzo dobra a nie mam zamiaru stawiać w pokoju tego co w salnie zafundował sobie ojciec (kultowe fantastyczne drewniane głośniki ze starych czasów kiedy nie stawiano na plastikowy szmelc ;)) :P

P.S. Niektóre gry oferują włączenie trybu EAX. Czy ta funkcja dużo daje w rozrywce? ;>
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2009, 12:08:53 wysłana przez barthd »
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Odp: Karta dźwiękowa do 150 - 170 zł - czy jest sens?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2009, 12:14:42 »
Mało gram, poza tym mam głośniki 2.0 bo stawiam głównie na jakość muzyki, nie na dźwięk przestrzenny dlatego też w sprawie EAX się nie wypowiem. Fakt Audigy 2ZS trudno dostać, ale gdyby sie udało to naprawdę jest czym się cieszyć, bo karta nadal oferuje fantastyczną jakość dźwięku i co najważniejsze nie jest żadny kastratem jak X-Fi Xtreme Audio. Co do wymiany głosników... jeśli obecne Cię zadowalają faktycznie nie am sensu wydawać kasy na nowe... ale należy pamiętać, że jakość nie zawsze zależy od ceny... wystarczy poczytać kilka starych recenzji an temat głośników Microlab Solo7/6/5c :) Sam mam Solo7c i mimo, że musiałem za nie zapłacić 660zł nie żałuje ani jednego wydanego grosza. Głośniki są wspaniałe... ale o co mi chodzi? O to, że gdy pojawiły się na polskim rynku kosztowały 325zł!!! (Tak tak, oczywiście sklepy wywidnowały ceny wprost proporcjonalnie do rosnącego popytu). Czyli nie wiele drożej od szajsowatych plastikowych satelitek od Logitech'a np. X-530/X-540.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2009, 12:18:22 wysłana przez Jooseph »

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: Karta dźwiękowa do 150 - 170 zł - czy jest sens?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2009, 12:29:18 »
No właśnie, jakbym chciał mieć dźwięk przestrzenny i to b. dobrej jakości musiałbym wydać pewnie z 800 zł minimum ;)
Hmm to może alternatywą byłaby właśnie ciągle dostępna http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Creative_Sound_Blaster_Audigy_SE_OEM/pelny,id,23830/
a po przerobieniu - X-FI :)
A co do tego EAX to chyba nie służy poprawie wyłącznie dźwięku przestrzennego :P
no tak czy inaczej, skłaniam się ku Audigy za około 100zł.
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Offline qwer

  • ***
  • 104
Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwiec 2009, 20:00:04 »
szukaj ASUS Xonar jest lepsza od firmy C
ale co do dzwieku to fakt jest taki ze nic ci nieda sama karta bez pozadnych glosnikow
Chcesz kupic kompa/ lapka?? ZGLOS SIE

GG:2889405 Tlen:meserak@o2.pl

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Czerwiec 2009, 20:53:33 »
Głośniki są porządne ;) co do xonar to niestety nie widzę już odpowiednika audigy (wiem że był) a nie będę kupować karty dźwiękowej za 300 zł..
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Offline ViC

Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Czerwiec 2009, 21:53:29 »
Mam audigy SE rozumiem że do X-Fi trzeba za pomocą sterów? Jak to wygląda pod win7 próbował ktoś? ;)


Offline ViC

Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Czerwiec 2009, 22:08:52 »
http://ocforum.pl/showthread.php?t=23010

Z tego co tam jest napisane to chyba na win7 nie da rady...

EDIT: mój błąd, fakt
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2009, 23:27:43 wysłana przez VictoR »

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Czerwiec 2009, 23:17:31 »
http://ocforum.pl/showthread.php?t=23010

Z tego co tam pisze to chyba na win7 nie da rady...

1. jest napisane ;)
2.
Cytuj
Niestety, na windows 7 x86 build 5057 te sterowniki nie dzialaja, co za chwile doprowadzi mnie do rozpaczy - dopiero teraz widzę jak kolosalna jest roznica w jakosci dzwiekow i ilosci szczegolow -.- ktos ma jakies pomysly jak sobie z tym poradzic?

Zauważ że to dosć stary build. Spróbuj, nuż się uda.
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Offline ViC

Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Czerwiec 2009, 23:28:14 »
Przetestuje dam znać... ;)

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Czerwiec 2009, 23:43:43 »
Koniecznie, to będzie przydatna informacja ;)
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Offline McVein

  • ***
  • 209
Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Czerwiec 2009, 22:37:35 »
Co do karty dzwiekowej to i ja sie wypowiem. Ostatnio zmienilem wlasnie Audigy se OEM na X-FI Music Gold. Musze przyzynac ze odczułem różnice sporą na jakości dźwięku na Korzyść właśnie x-fi dodam ze karta jest podłączona z bardzo dobrą i mocną wieżo sony MHC-ZX10 która dysponuje mocą 100watt na kanał plus do tego subwoofer. Zastanawialem sie nad xonarem ale koszty DX/XD były dla mnie zbyt duże a profesjonalistą nie jestem dla porównania x-fi kosztował mnie nie całe 200zł i uważam ze warto było.
Pozdrawiam wszystkich.

Odp: Karta dźwiękowa, jakość dźwięku, sprzęt audio
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Czerwiec 2009, 02:59:19 »
A ja ciągle marzę o Audiotrak HD2 + OpAmp'y ;p To dopiero dźwięk :)