TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Nowy PC?

Offline B4rt

Nowy PC?
« dnia: 23 Lipiec 2009, 11:11:58 »
Witam.
Ostatnio mój komputer troche mnie wkurzył  ;D Mianowicie coraz częściej zaczoł się wieszać, gry działają na nim dość słabo w porównaniu do kompa mojego brata i właśnie tutaj chce zadać moje pytanie dlaczego? Mój komp:
Intel pentium DC E6300 3,1 Ghz (2MB Cache, 1066Mhz FSB)
Ram Kingston 3,5GB 667mhz (3 kości 1gb,2gb,512mb)
HD4670 512mb
Asus P5n-E SLI
Dysk twardy ST3160812A ATA

Komp brata:
Intel pentium DC E5400 2,6 Ghz(2mb cache, 800mhz FSb)
2GB ram 800 mhz
HD4670 512 mb
Asus P5Q jakaś tam napisze później dokładny model
Twardziel też nie wiem ale ma SATA

I dlaczego jak gramy np. w GTA 4 U mnie tnie niemiłośiernie a u brata płynie (są też ściny ale nie tak jak u mnie) proca mam lepszego ramu więcej czy może to dlatego że mam 667 a on 800 mhz?? Napewno karta graf. nie jest ograniczona przez procka poniewaz mój podkręcałem do 3,3 ghz i dalej nic u brata na orginalnym taktowaniu dalej było lepiej, więc może to przez dysk twardy? Mam stary (ponad 4 lata) ATA a on nowy półroczny SATA, więc może w tym tkwi problem? Albo wszystko przez inne mobo chociarz wolałbym żeby nie.No ale cóż komp mnie wkurzył i postanowiłem kupić sobie nówke ( chyba że nie musze bo problem można rozwiązać np. zmianą ramu lub dysku) i chciałbym zadać kilka pytań odnośnie złożonej przezemnie konfiguracji:
Procek Intel E8400
Ram 4 GB 1066 mhz
Graf. GF GTS 250 512mb
Mobo Asus P5Q Premium
Twardziel Seagate 500 GB Barracuda 7200.12 (16MB, Serial ATA II) lub Seagate 750 GB Barracuda 7200.12 (32MB, Serial ATA II)
(nie wiem który lepszy)

I chciałbym wiedzieć czy procek będzie mocno ograniczał karte graficzną ? Czy zasilacz Chieftec 450W Starczy na tę konfiguracje czy też trzeba kupić nowy? I co z chłodzeniem? Kupić nową obudowe (aktualna MOdecom Step 107)? No i moje ostatnie pytanie a raczej prośba do was prosze was o złożenie konfiguracji nowego kompa ;D Przedział cenowy max 3000zł wolałbym procki intela grafa moze byc ati ale wole nvidie. Z góry dziękuje za pomoc!


Edit:
Właśnie w evereście przeczytałem że mam jedną kość ramu 533 mhz wpływa to na wydajność w grach??
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2009, 11:46:55 wysłana przez B4rt »

Offline matys1

  • ****
  • 275
Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipiec 2009, 12:26:07 »
A tak ciezko wyciagnac ta kosc? Zostaw jedna 2gb i sprawdz ewentualnie sprawdz czy dysk ma wlaczone dma tryb 5 w menadzerze urzadzen
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2009, 12:30:14 wysłana przez matys1 »

Offline B4rt

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipiec 2009, 13:21:14 »
Zaraz wyciągne kosci, a jeżeli chodzi o dysk mam aktualnie XP a tam nie ma takiej opcji w menadzerze urządzeń

Offline predi

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipiec 2009, 16:29:15 »
Nie jestem specjalistą ale dysk ATA? Przecież to jest ponad dwa razy wolniejsze od SATAII. SATAII ma przepustowość 300mbs, a najszybszy ATA bodajże 133mbs. Zmień ten dysk jeżeli możesz.

A co do nowego kompa, sam ostatnio sobie składałem i troszkę się tym interesowałem. ;) Jak masz zamiar rozbudowywać kompa to lepiej bierz Phenoma II ze stajni AMD niż jakiegoś Intela ponieważ intelowska podstawka jest na wymarciu.

Do 3000zł na szybko skleciłem Ci taki zestawik bez obudowy na AM3. Orientacyjny, grafę możesz poszukać innego producenta może znajdziesz tańszą i lekko kręconą (jak mówiłem robiłem na szybko i nie sprawdzałem tego zabardzo ;) )

Gigabyte GA-MA770T-UD3P (AMD 770) DDR3, GbLAN, FW, ATX   325,00
AMD Phenom II X4 955 Quad-Core (AM3) 125W   896,00
OCZ DDR3 4GB (2x2GB) PC3-12800 1600MHz Reaper CL7.0 372,00
Gigabyte GF GTX275 896MB DDR3 HDTV/2xDVI PCI-E 930,00
OCZ StealthXStream OCZ600SXS-EU 600W   312,00
Samsung 320GB SATA300 (HD322HJ) Spin Point F1 16MB   174,00
Razem 3009,00zł

Ceny wzięte ze sklepu http://sklepwgk.pl/ są tańsze internetowe sklepy np. esc.pl więc te ceny mogą się w różnych miejscach różnić ale możesz być pewien, że w "fizycznym" slepie zapłacisz więcej (płacisz dodatkowo za wynajem lokalu, magazyn itp itd).

Teraz tak sobie pomyślałem, że ta grafa w tym zestawie to raczej porażka. xD Lepiej wziąść OWIELE tańszą PowerColor Radeon 4870 1GB, która jest troszkę słabsza ale kosztuje 640zł, a reszte przeznaczyć np. na drugi dysk twardy i uruchomić oba w trybie raid (2x szybszy zapis/odczyt ponieważ połowa pliku idzie na jeden dysk, a druga na drugi).
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2009, 16:33:22 wysłana przez predi »

Offline B4rt

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipiec 2009, 19:51:26 »
A jakąs inna płyta główna? Bo z Gigabyte mam dość niemiłą przeszłość, aa zresztą to i tak narazie kasy nie mam więc narazie to raczej przypuszczenia chyba że kupie ten nowy dysk twardy i on pomoże. A ten phenom dobrze się podkręca? i temperatury ?? Czyy będzie mocno grzać czy da rade na BOXowym chłodzeniu razem z grafą ? CZy też trzeba będzie zainwestować w jakieś chłodzenie czy obudowe? I najważniejsze najlepiej byłoby gdyby wszystko działało na moim aktualnym zasilaczu bo to raczej nówka ma ok 3 miesięcy.

Offline predi

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipiec 2009, 20:38:38 »
Zasilacz powinno się kupować mocniejszy, a Ty właśnię możesz zapłacić cenę kupowania na styk niestety... 450W czyli 400W i 450W maxymalne obciążenie to troszkę mało wydaje mi się.

Kilka tematów niżej masz mój temat o tempach w moim nowym kompie. Mniej więcej wygląda to tak, że z zewnątrz jest ciepły, ale temperatury na układach są jak najbardziej dobre(dlatego panikowałem tak xD ). Ja posiadam Phenom II X3 720 i mam na nim 28 stopni. Kręcić nie kręciłem jeszcze ale podobno ładnie idzie, ważne być wybrał model z oznaczeniem BE (black edition) bo one mają odblokowane mnożniki przez co łatwiej się kręcą.

Gdybyś brał Radka 4870 to do niego podobno wystarcza X3 podkręcone do ~3,2ghz (nominalnie ma 2,8GHZ model 720) więc oszczędzisz trochę i będziesz mógł dokupić lepszą/nową budę (polecam Cooler Master Elite- model już mniej ważny bo różnią się głównie wyglądem). Inną ciekawostką jest to, że X3 to tak naprawdę X4 z "uszkodzonym" jednym rdzeniem przez co niektóre serie posiadają na tyle sprawny 4 rdzeń, że da się go odblokować i stabilnie działa. Tego też jeszcze nie próbowałem bo po spisaniu numerów seryjnych z proca zgubiłem ją po złożeniu całości... a troszkę boję się bez jakiejś pewności ryzykować. :P

A płyta główna jest podobno dobra (taką samą kupiłem ale jeszcze jak pisałem nie eksperymentowałem). Producent chwali się wytrzymałością płyty, i dwoma biosami. Inną opcją w tym przedziale cenowym (do 350zł) są ASRock M3A780GXH/128M i MSI 770-C45 (AMD 770) DDR3, GbLAN, ATX. Ta pierwsza jest na różnych forach na przemian polecana z tym Gigabyte, posiada zintegrowaną grafę ale przez to, że to jednak Asrock, który (dla mnie) nie miał najlepszej opini to nie mogłem się do końca przekonać w "świetność" tej płyty mimo pochlebnych opinii. O tym MSI nie wiem nic ale pewnie też daję radę (ten sam chipset co w gigabyte)

Offline B4rt

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipiec 2009, 10:41:42 »
Black Edition to ten bez chłodzenia tak ? A z plyt to wole własnie cos takiego jak MSI lub asus bo asrock to nigdy nie był zbyt dobry a gigabyte no cóż... Gdy ostatnio miałem Gigabite to niedziałała mi pamięć więcej niż 512 MB.Najgorzej jest z tym zasilaczem bo to prawie nówka i juz go wymieniam. Ale jak mówiłem wcześniej to są narazie tylko przypuszczenia, najważniejszy jest narazie ten dysk twardy którego postaram się jaknajszybciej wymienić


Edit:
Do mojego aktualnego kompa jaki dysk będzie najlepszy z 16mb cache czy ten z 32 ??
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2009, 11:11:53 wysłana przez B4rt »

Offline predi

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec 2009, 11:32:31 »
16 wystarczy. A Black Edition to normalna boxowa wersja z chłodzeniem i wszystkim tyle, że procek ma odblokowany mnożnik, dzięki czemu łatwiej jest go podkręcić.

Offline B4rt

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipiec 2009, 12:00:40 »
Ahaa dobra bo niewiem gdzieś kiedyś czytałem że BE to tańsza wersja bez chłodzenia ;D Ale narazie spróbuje coś zrobić z tym dyskiem jak nie wypali no to kupie nowego kompa

Offline predi

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lipiec 2009, 15:16:52 »
Ten dysk niekoniecznie musi pomóc. Masz teraz stary ATA, który jest wolniejszy ale problem może leżeć naprzykład po stronie zawalonego systemu, jakiegoś błędu systemu itp. Jak możesz to najpierw sobie kompa sformatuj. ;)

Offline B4rt

Odp: Nowy PC?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec 2009, 19:19:56 »
Format na początku dodaje FPS ale pózniej znów to samo a zresztą brat miał zawalone całe 500 GB dyksu i np gta 4 działała mu dalej dość płynnie więc albo wszystko stoi za dyskiem albo mam dużego pecha ;D tak czy inaczej wymieniać kompa wkońcu będe musiał więc warto kupić teraz dysk a najwyżej pózniej zmienić kompa w kórym będzie siedzieć