TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)

Offline benek

Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« dnia: 08 Maj 2009, 18:35:38 »
Witam jak wlaczyc PAE w Windowsie 7??

Offline Sotom

  • *****
  • 1113

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj 2009, 18:40:44 »
patrzylem wlasnie i nie moge znalesc jestem slaby z anglika a mam spolszczony system ;/

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj 2009, 18:41:29 »
Uruchom cmd jako admin i wpisz w tam:

BCDEdit /set PAE forceenable
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Maj 2009, 18:51:18 »
dzieki.  w systemie nadal pokazuje 2.99 czy jest jakas mozliwosc zeby sprawdzic czy wykorzystuje juz 4gb np jakims programem?

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maj 2009, 18:52:16 »
Nie wiem, czy sie da coś takiego zrobić, żeby wiedzieć ile wykorzystuje RAMu, wiem natomiast, że to działa. ;-)
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline michau

  • *****
  • 3974
Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2009, 18:53:45 »
Podaj konfigurację sprzętową swoją to wtedy Ci powiemy co jest nie tak :)

Daj Ram i grafe :)

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2009, 18:58:23 »
a gdzie moge sprawdzic ta konfiguracje sorry ale jestem troche nie kumaty prosze o wyrozumialosc;p

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Maj 2009, 19:25:17 »
A, jeszce jedno. Restartowałeś kompa po włączeniu PAE? :D
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2009, 19:28:00 »
tak zrestartowalem i nadal mi pokazuje 2.99 screena masz w tamtym temacie ale wydaje mi sie ze szybciej chodzi teraz

Offline tbgkol

  • *****
  • 2132
  • "Live together, die alone, man."
Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2009, 19:29:31 »
To, się cieszę, ze pomogłem. Screena widziałem. ;)
Odszedłem z powodu chamstwa michaua. ;)

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Maj 2009, 19:38:03 »
no jestem na 100% przekonany ze szybciej chodzi bo posprawdzalem kilka rzeczy wielkie dzieki :)tylko zastanawia mnie to czemu nadal jest napisane ze dostepne jest 2.99 ;/

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Maj 2009, 22:04:15 »
Trochę informacji i wyjaśnienia mitów dotyczących "PAE" i obsługi systemu 32-bit 4GB RAM...

System 32 bitowy nie jest wstanie "zaadresować" takiej dużej pamięci. Maksymalnie do 3GB ... I system 32 bitowy "więcej nie zobaczy", chyba, że płyta główna w BIOS-ie pozwala ustawić tzw. opcję "memory remap feature", wtedy system 32bit zobaczy 4GB ... Ale jest to związane tylko i wyłącznie ze sprzętem i relizowane na poziomie BIOS i samej płyty. I żadne przełączniki tutaj nie pomogą. A tak, pozostaje wymiana na system 64bit ... sam się właśnie skłaniam pomału do takiej operacji i właśnie to uczyniłem instalując Windows 7 RC 64 bit ... bo jakoś tak denerwowało mnie widok 3GB (przy posiadanych 4GB) i brak opcji w BIOS-ie ...

Dwa linki, które rozwiążą tajemnicę czym jest PAE ...

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/winxppro/pl/maintain/sp2mempr.mspx
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx

I powtórzę jeszcze raz ... żadne przełączniki przy systemie 32 bitowym (który obsługuje maksymalnie do 3,25GB) nie pomogą jeśli płyta główna nie obsługuje wspomnianej wcześniej funkcji w BIOS-ie - "memory remap".


- Jak zwykle niewzykle, dokładnie i szczerze...

Offline benek

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2009, 12:51:32 »
Trochę informacji i wyjaśnienia mitów dotyczących "PAE" i obsługi systemu 32-bit 4GB RAM...

System 32 bitowy nie jest wstanie "zaadresować" takiej dużej pamięci. Maksymalnie do 3GB ... I system 32 bitowy "więcej nie zobaczy", chyba, że płyta główna w BIOS-ie pozwala ustawić tzw. opcję "memory remap feature", wtedy system 32bit zobaczy 4GB ... Ale jest to związane tylko i wyłącznie ze sprzętem i relizowane na poziomie BIOS i samej płyty. I żadne przełączniki tutaj nie pomogą. A tak, pozostaje wymiana na system 64bit ... sam się właśnie skłaniam pomału do takiej operacji i właśnie to uczyniłem instalując Windows 7 RC 64 bit ... bo jakoś tak denerwowało mnie widok 3GB (przy posiadanych 4GB) i brak opcji w BIOS-ie ...

Dwa linki, które rozwiążą tajemnicę czym jest PAE ...

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/winxppro/pl/maintain/sp2mempr.mspx
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx

I powtórzę jeszcze raz ... żadne przełączniki przy systemie 32 bitowym (który obsługuje maksymalnie do 3,25GB) nie pomogą jeśli płyta główna nie obsługuje wspomnianej wcześniej funkcji w BIOS-ie - "memory remap".


- Jak zwykle niewzykle, dokładnie i szczerze...



No a ja sie z toba nie zgodze ja jakos wpisalem ta komende i widze roznice chodzi szybciej na 100% i naapewno sobie tego nie wkrecilem ;)

Odp: Włączanie rozszerzenia adresu fizycznego (PAE)
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Maj 2009, 17:44:27 »
Zgadzam się z okifaxem. Kiedyś mocno się zagłębiałem w ten temat i wiem że PAE nie bez powodu jest domyślnie wyłączony. Zysk z jego użycia jest tylko w specyficznych zastosowaniach (to rozszerzenie wywodzi się z dużych systemów serwerowych gdzie ram liczy się w dziesiątkach gigabajtów) a w pozostałych powoduje spadek wydajności i to często całkiem spory.
Niestety a może na szczęście gdyż jest to główny powód popularyzacji 64bit, żadne sztuczki nie zastąpią prawdziwej przestrzenie adresowej.
A tu coś do poczytania: http://support.microsoft.com/kb/294418

Aha. Z protez, skuteczniejsze są funkcje biosu typu "memory remap feature" z których część opiera się na zmienieniu adresów pamięci zarezerwowanych dla sprzętu (stąd te dziwne rozmiary pamięci widzianej przez windows jak 2,5GB czy 2,7GB) do części ramu która jest niedostępna dla systemów 32bit co daje w efekcie więcej pamięci dla systemu. Ale te także często zamiast podnieść wydajność powodują jej spadek a także inne problemy. Gdyby nie to były by domyślnie włączone.
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2009, 21:18:44 wysłana przez Outlander »