TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

(Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
(Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« dnia: 04 Maj 2009, 13:16:30 »
Witam!
Zauważyłem dziwną rzecz.
Zainstalowałem wczoraj Windows 7 x64 RC 7100 oraz polski pakiet językowy (pochodzący od MS, nie od Scooby-ego).
W pewnym momencie - pisząc coś w notatniku - usłyszałem w głośnikach dość głośne piknięcie ("Bip").
Po chwili obserwacji i prób doszedłem do wniosku, że dźwięk ten wywoływany jest przez napisanie słowa "klucze".
Aby się pojawił, muszę napisać ten wyraz szybko (błyskawicznie wstukać kolejne znaki).
Piknięcie pojawia się również przy wpisaniu innych zbitków liter zawierających człon "cze" (pucze, lucze, macze, kocze, itd.) - ale trzeba wpisać to naprawdę szybko.
Nieistotne jakiego programu używam (piknięcie słychać po wpisaniu "klucze" w konsoli, w Operze, w Notatniku, w Tlenie, itd.).
Od razu powiem, że to nie jest żart - mogę nagrać 'dowód' aparatem cyfrowym i wrzucić na YouTube aby zadowolić niedowiarków.
Czy u kogoś z Was powstaje identyczna, zagadkowa sprawa? :)
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Offline orzech

  • ***
  • 199
  • Windows 7 Ultimate PL
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2009, 13:30:37 »
U mnie nie, sprawdzałem. Czekamy na ten filmik ;)
Intel Core Duo T2390 @ 1.86 GHz 1 MB L2 cache | 2GB DDR2 667 MHz | Intel GMA X3100 LCD CrystalBrite. | Windows 7 build 7600 activated.

Offline Czujny

  • *****
  • 764
  • zast. red. prow. Komorkomania.pl
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2009, 13:42:50 »
może jakiś wewnętrzny program wymusza takie pierdoły..? różniaste w laptopach czy do podkręcania wywołujące OSD

czekamy na film :D
Intel E5200| Palit GeForce 9600GSO 768mb DDRIII|2x2GB Kingston|at Windows 8 /// HTC Sensation EX

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2009, 14:56:31 »
U mnie nie, sprawdzałem. Czekamy na ten filmik ;)

Wrzuciłem go na megaupload:
http://www.megaupload.com/?d=TLZNRMZI
To naprawdę nie jest żart - nie dodaje piknięcia żadnym programem do obróbki filmów (słowo :) ).
Może mam szczęście do takich ciekawostek - kilka razy udało mi się wywołać w Wordzie biedronki (mam na dysku gdzieś zrzut ekranu, zaraz postaram się wrzucić na imageshacka).

EDYCJA:
http://img503.imageshack.us/img503/8953/wordukrytybonuszamazane.jpg - to wspomniane biedronki.
Możliwe, że włączyłem nieświadomie jakimś skrótem klawiszowym coś a'la obramowanie (?) - nie zajmowałem się tym nigdy bliżej, zrobiłem tylko kiedyś zrzut ekranu - ale może ktoś spotkał się z taką sytuacją? Z tego co pamiętam, pojawiła mi się też kiedyś jedna wielka biedronka na cały ekran.
Od razu powiem, że tu również nie bawiłem się w bezsensowne dodawanie biedronki w programie graficznym i wysyłanie 'ciekawostek' w sieć - naprawdę pojawiło mi się coś takiego podczas pracy z Wordem.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2009, 15:12:09 wysłana przez Wojtek »
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2009, 15:01:08 »
u mnie takie coś nie występuje :P

Offline orzech

  • ***
  • 199
  • Windows 7 Ultimate PL
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2009, 15:13:49 »
Dobre ;) Ale chyba trochę wkurzające. Spróbuj wyłączyć głośnik systemowy bo to chyba z niego taki dźwięk dobiega nie?
Intel Core Duo T2390 @ 1.86 GHz 1 MB L2 cache | 2GB DDR2 667 MHz | Intel GMA X3100 LCD CrystalBrite. | Windows 7 build 7600 activated.

Offline TrAnc

  • ***
  • 100
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2009, 15:14:38 »
zrob w ustawieniach dzwieku PC Beep na zero lub wycisz i po klopocie

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2009, 15:14:43 »
może jakiś wewnętrzny program wymusza takie pierdoły..? różniaste w laptopach czy do podkręcania wywołujące OSD

czekamy na film :D

Używałem dokładnie wyselekcjonowanych sterowników - w identycznych wersjach jeszcze dwa dni temu działały pod Vistą i nie dawały takiego efektu.
Nie mówię, że nie masz racji - niemniej sytuacja pojawiła się dopiero pod Windows 7.
Nie przeszkadza mi to wcale - raczej ciekawi (nie spotkałem się wcześniej z taką 'funkcjonalnością') :P
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Offline Sephiroth

  • ***
  • 148
  • ну погоди!
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maj 2009, 15:24:11 »
A teraz zanućmy wszyscy motyw muzyczny z Archiwum X. :D
| Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83 GHz | ASUS P5E-VM DO | 6GB RAM DDR2 800MHz CL5 | ASUS nVIDIA GeForce 9800GTX+ 512MB | HDD Samsung 750GB SATA II 32MB 7200 obr/min | Zasilacz Fortron 500W | Samsung SyncMaster T200HD |

Nothing is true. Everything is permitted.

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Maj 2009, 15:28:37 »
Dobre ;) Ale chyba trochę wkurzające. Spróbuj wyłączyć głośnik systemowy bo to chyba z niego taki dźwięk dobiega nie?

Jestem prawie pewien, że dobiega z głośników.
Dźwięk jest raczej zbyt mocny i zbyt mało 'piskliwy', aby był to głośnik systemowy.
Zresztą, wyłączyłem go w rejestrze i po restarcie dalej to samo ... :)
Przejrzałem C:\Windows\Media i plik "Windows Information Bar.wav" daje dość podobny odgłos (chociaż nie identyczny).

DODANE:
A teraz zanućmy wszyscy motyw muzyczny z Archiwum X. :D

Ty się śmiejesz, a sprawa jest dramatycznie poważna :P ( ;) )
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2009, 15:30:44 wysłana przez Wojtek »
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lipiec 2009, 14:02:48 »
3 miesiące minęły i sprawa rozwiązana. Tadaaaaam :P

Więc ... opisywany na początku 'problem' nie jest związany z instalowaniem przeze mnie specyficznych sterowników (sprawdziłem to świeżo po reinstalacji Windows 7), a z pewną 'funkcjonalnością' Windows (rzecz dotyczy nie tylko ThinkPadów T61p, chociaż zacytowane przeze mnie wątki dotyczą właśnie komputerów Lenovo).

W teorii piknięcie ma poinformować użytkownika, że nacisnął równocześnie kilka położonych blisko siebie klawiszy - a więc zrobił literówkę. Zdarza się to tylko wtedy, gdy ktoś pisze naprawdę szybko. Uroczo ...
Nie spodziewałem się szczerze mówiąc, że sprawa wygląda w taki sposób i gdyby nie odnalezienie odpowiedniego wątku w necie (a z informacjami w nim zawartymi znalezienie kolejnych o tej samej tematyce), sam nie wpadłbym nigdy na to - nie pomyślałbym, że przyczyną jest 'zabezpieczenie przeciwliterówkowe'.

W Menadżerze Urządzeń, po włączeniu pokazywania ukrytych urządzeń (w menu Widok), należy odnaleźć "Sterowniki niezgodne z Plug and Play" -> "Beep" i zatrzymać usługę. Prawdopodobnie wyłącza to całkowicie głośnik systemowy - ale daje też upragnioną ciszę :P

http://www.intelliot.com/blog/2006/12/thinkpad-keyboard-beeps-fixed/
http://www.howtogeek.com/howto/windows/turn-off-the-annoying-windows-xp-system-beeps/
http://howtogetitworking.com/2008/02/26/how-to-fix-thinkpad-keyboard-beep/
http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=177672
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.

Offline orzech

  • ***
  • 199
  • Windows 7 Ultimate PL
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Lipiec 2009, 14:12:55 »
Heh, dobre - sam nigdy bym na to nie wpadł. Pierwszy raz słyszę o takim zabezpieczeniu. Jest to wbudowane w windowsa, czy bardziej w jakieś sterowniki IBM'a?
Intel Core Duo T2390 @ 1.86 GHz 1 MB L2 cache | 2GB DDR2 667 MHz | Intel GMA X3100 LCD CrystalBrite. | Windows 7 build 7600 activated.

Offline Wojtek

  • ****
  • 309
Odp: (Dziwne) - Piknięcie podczas wpisywania słowa '*cze'
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lipiec 2009, 14:16:13 »
Heh, dobre - sam nigdy bym na to nie wpadł. Pierwszy raz słyszę o takim zabezpieczeniu. Jest to wbudowane w windowsa, czy bardziej w jakieś sterowniki IBM'a?

Na pewno 'funkcjonalność' nie jest wbudowana w żadne sterowniki, które instalowałem sam - no ale część sterowników tkwi już w bazie sterowników Windows-a, więc może być różnie :)
Może to 'zabezpieczenie' dotyczy wszystkich maszyn, ale nie każdy komputer umożliwia jego wykorzystanie? Nie wiem.
Widziałem w kilku miejscach, że na podobny problem skarżyli się min. użytkownicy Dell-i, więc nie jest to rzecz charakterystyczna tylko dla IBM-a :).
Cieszę się jednak, że w końcu przestało pikać.
Miałem już cały zestaw słów często przeze mnie używanych, przy których słyszałem ten denerwujący odgłos - bywało to irytujące :D
Pozdrawiam,
Wojtek

Niedostępny przez najbliższe tygodnie/miesiące. Nie będę odpisywał w subskrybowanych wątkach, nie będę odpisywał na wiadomości prywatne.