TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Integracja pakietu językowego z płytą instalacyjną Windows 7 - Poradnik

Witam. Szukając po internecie znalazłem poradnik przedstawiający jak stworzyć płytkę instalacyjną Windows 7 ze zintegrowanym pakietem językowym. Instrukcja była niestety po angielsku a nie każdy zna go na tyle, aby przejść przez te wszystkie punkty. Postanowiłem sprawdzić, czy to działa i napisać polską wersję tego poradnika.

Zapewne każdy za was chciałby stworzyć sobie polskie ISO z systemem Windows 7. Zapraszam więc do poradnika integracji krok po kroku.

INTEGRACJA PAKIETU JĘZYKOWEGO Z PŁYTĄ INSTALACYJNĄ WINDOWS 7

Instrukcję przedstawiam na przykładzie Polskiego MUI integrowanego z Buildem 7100 RC1 - wersja x64, ponieważ tylko do niej istnieje pakiet mui w archiwum cab.
Do wersji x86 można użyć 32-bitowego pakietu cab od buildu 7077 (vasill użył właśnie takiego).

Uwaga. Partycja X w poradniku oznacza waszą literę partycji.

A więc do dzieła!

I). Co potrzebne:

-Obraz ISO lub płytka instalacyjna system Windows 7
-Polski Lang Pack (do pobrania [strona nie jest już dostępna] tutaj lub [strona nie jest już dostępna] tutaj)
-GImageX 2.0.15 Beta (do pobrania tutaj)
-ImageX_x86 or ImageX_x64 (dla 32 lub 64-bitowego systemu) (do pobrania tutaj)
-program UltraISO (do pobrania tutaj)
-Ok. 15 GB wolnego miejsca na dysku

II) Przygotowanie
Jeżeli działasz na systemie Windows 7 z zainstalowanym już spolszczeniem przełącz się na język Angielski. W przeciwnym wypadku w dalszej części program DISM.EXE może wywalać ci błąd i kontynuowanie integracji będzie niemożliwe.

-Najpierw utwórz katalog roboczy na dysku. Najlepiej użyć prostej nazwy, np. X:\7Work\
-W katalogu 7Work utwórz 3 podfoldery: "DVD", "WIM" i "LP"
-Rozpakuj GImageX do folderu X:\7Work. Otrzymasz katalog "install"
-Rozpakuj ImageX_x86 lub x64 (zależnie od posiadanej przez ciebie architektury systemu)
do głównego katalogu roboczego
-Zamontuj ISO lub wypal płytkę i skopiuj jej całą zawartość do folderu X:\7Work\DVD
-Skopiuj plik "cab" z pakietem językowym do katalogu E:\7Work\LP i zmień jego nazwę na lp.cab (tak będzie łatwiej)
Struktura katalogów, którą powinieneś posiadać:
[obrazek nie jest już dostępny]
Teraz możesz przejść do modyfikacji instalacji Windows 7.

III) Najtrudniejsza część (proszę czytaj uważnie!!!)

Część Pierwsza - Integracja pakietu językowego do Install.wim

-uruchom GImageX
-kliknij na zakładkę "Mount"
-W polu "Mount point" wybieramy katalog "X:\7Work\WIM" a w polu "Source" plik "X:\7Work\DVD\sources\install.wim"
-Wartość "Image" Ustawiamy na 4
-Zaznaczamy pole "Read and write"
-Klikamy na "Mount" - zawartość obrazu install.wim zostanie wypakowana do katalogu "X:\7Work\WIM"
-Zamykamy program, lecz lepiej zostawić go uruchomionego
[obrazek nie jest już dostępny]

Następny krok: integracja pakietu językowego.

-Uruchamiamy wiersz poleceń (cmd) jako administrator, przechodzimy do katalogu "7Work" i wydajemy polecenie:

DISM.exe /Image:X:\7Work\WIM /Add-Package /PackagePath:X:\7Work\LP\lp.cab
Cały proces może potrwać dość długo w zależności od mocy obliczeniowej komputera. U mnie było to ok. 20 minut.
Jeżeli wszystko poszło dobrze powinnieneś ujrzeć:

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7100.0
Image Version: 6.1.7100.0
Processing 1 of 1 - Adding package Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package
~31bf3856ad364e35~amd64~pl-FPL~6.1.7100.0
[==========================100.0%==========================]
The operation completed successfully.
X:\7Work>

-Jeśli chcesz to możesz teraz wrzucić dodatkowe pliki takie jak np. tapety, kompozycje poprawki tłumaczenia itp.
Ja podmieniłem pliki user32.dll.mui i aero.msstyles.mui na poprawione. Zostaną one zintegrowane z systemem. Pliki należy skopiować do odpowiedniego katalogu w X:\7Work\WIM. Trzeba będzie oczywiście przejąc je na własność i ustawić uprawnienia. Dodałem sobie również polskie tapety do katalogu Windows\Web\Wallpaper.

Następnie musimy ustawić zintegrowany język jako domyślny. W tym celu wydaj polecenie:

intlcfg.exe -all:pl-PL -image:X:\7Work\WIM
Powinieneś ujrzeć:
Input locale has been set to: pl-PL
System locale has been set to: pl-PL
User locale has been set to: pl-PL
UI language has been set to: pl-PL
X:\7Work>

-Teraz musimy wygenerować nowy plik "lang.ini". W tym celu wydaj następujące polecenie:

intlcfg.exe -genlangini -dist:X:\7Work\DVD -image:X:\7Work\WIM
Pojawi się:

Are you sure you want to overwrite the existing Lang.ini file? (Y/N): Y
A new Lang.ini file has been generated
X:\7Work>

-Teraz musimy ustalić domyślny język instalacji: Wydaj polecenie:

intlcfg.exe -defaultlang:pl-PL -dist:X:\7Work\DVD
i potwierdź naciskając Y.

Teraz musimy zapisać zmodyfikowany plik "install.wim"
-Wróc do programu GImageX
-Zaznacz pole "Commit Changes" (WAŻNE! Jeśli tego nie zrobisz obraz install.wim nie zostanie zmodyfikowany)
-Na koniec kliknij na przycisk "Unmount". Poczekaj aż plik zostanie odmontowany i zapisane zostaną w nim zmiany (może to trochę potrwać). Zawartość folderu WIM zostanie usunięta.
To by było na tyle jeśli chodzi o modyfikację samego systemu. Teraz czas na plik boot.wim.

Część Druga - modyfikacjia pliku boot.wim

I) Przygotowanie

-Musimy rozpakować plik "lp.cab" np. WinRar'em
Ja rozpakowałem całą zawartość do katalogu "E:\7Work\LP". Będzie to dużo bo ok. 4000 plików i prawie 3000 folderów.
-Aby ułatwić sprawę możesz usunąć wszystkie pliki i foldery *Z WYJĄTKIEM* folderów "Setup" i "Sources"

II) Do roboty ! (czytaj uważnie!)

-Uruchom ponownie program GImageX
-Przejdź do zakładki "Mount"
-W polu "Mount point" wybieramy katalog "X:\7Work\WIM" a w polu "Source" plik "X:\7Work\DVD\sources\boot.wim"
-Wartość "Image" Ustawiamy na 2
-Zaznaczamy pole "Read and write"
-Klikamy na "Mount" - zawartość obrazu boot.wim zostanie wypakowana do katalogu "X:\7Work\WIM"
-Zamykamy program, lecz lepiej zostawić go uruchomionego

Następny krok:
-Otwórz wiersz poleceń jako administator a następnie przejdź do katalogu X:\7Work
-Wydaj kolejno polecenia:

xcopy DVD\sources\lang.ini WIM\sources\ /cherykimkdir WIM\sources\pl-PLxcopy LP\setup\sources\pl-PL\*.* WIM\sources\pl-PL /cherykixcopy LP\sources\license\*.* WIM\sources\license /cheryki
-Wróc do programu GImageX
-Zaznacz pole "Commit Changes"
-Kliknij raz na "R/W X:\7Work\WIM X:\7Work\DVD\sources\boot.wim 2"
-Kliknij przycisk "Unmount"
-Po zakończeniu operacji zamykamy program

Nowy obraz boot.wim zostanie utworzony. Gratuluję! Teraz możemy utworzyć nowy obraz ISO z systemem. Polecam użyć programu UltraISO. Wystarczy otworzyć w nim obraz płyty, podmienić znajdujące się w nim pliki install.wim, boot.wim i lang.ini na te zmodyfikowane i zapisać zmiany.

UWAGA! Nie używajcie programu vLite do utworzenia bootowalnego obrazu ISO, ponieważ instaluje on Vistowy sektor startowy w obrazie tak, że przy odpalaniu instalatora nie będzię bootscreena Starting Windows, tylko Vistowy pasek ładowania.
Najlepiej podmienić pliki w oryginalny, angielskim, bootowalnym obrazie ISO za pomocą UltraISO lub innego podobnego programu.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2023, 15:57:13 wysłana przez Mirahz »

Próbowałem zintegrować na siłe mui z 7077 do 7100 x86 jeszcze zamim wyszło spolszczenie vasila, ale potrzeba jakiegoś przelącznika bo nie daje się zintegrować poprzez DISM (wywala bład że mui niekompatybilne z buildem który chcemy zintegrować).

Można ewentualnie poeksperymentować ze spolszczeniem od scooby'ego. Tylko nie wiem jak wprowadzać do instalatora zmiany w rejestrze.
Chociaż może to nie jest konieczne, gdyż być może wystarczą tylko zmiany w lang.ini.

Offline matys1

  • ****
  • 275
egonek dzieki za info ale jak zmodyfikujesz x86 z pakietem od scoobiego^ lub innym (moze nie dlugo wyjdzie jakis oficjalny dla 7100)to poprosze o wystawienie tego iso.

egonek dzieki za info ale jak zmodyfikujesz x86 z pakietem od scoobiego^ lub innym (moze nie dlugo wyjdzie jakis oficjalny dla 7100)to poprosze o wystawienie tego iso.

Bardzo bym chciał wystawić ISO, ale to niemożliwe. Przy uploadzie 32kb/s to miesiąc bym wrzucał. Dlatego właśnie napisałem ten poradnik, aby każdy mógł sobie sam zrobić polskie ISO i nie ściągać prawie 3GB. Poradnik jest tak łatwy, że każdy da sobie radę ;)

Offline pionner

  • *****
  • 662
  • piąty pancerny ;)
zobaczę jak będzie lp x86 7100 ;D

proponuję przypiąć temat

Offline matys1

  • ****
  • 275
egonek dzieki za info ale jak zmodyfikujesz x86 z pakietem od scoobiego^ lub innym (moze nie dlugo wyjdzie jakis oficjalny dla 7100)to poprosze o wystawienie tego iso.

Bardzo bym chciał wystawić ISO, ale to niemożliwe. Przy uploadzie 32kb/s to miesiąc bym wrzucał. Dlatego właśnie napisałem ten poradnik, aby każdy mógł sobie sam zrobić polskie ISO i nie ściągać prawie 3GB. Poradnik jest tak łatwy, że każdy da sobie radę ;)
ok to moze ktos sprobuje ten pack od scooby^ zaimpletowac w iso i napisac jak to zrobil byloby super

ok to moze ktos sprobuje ten pack od scooby^ zaimpletowac w iso i napisac jak to zrobil byloby super

Trzeba czekać na polskiego "caba" x86, ponieważ nie wiem jak wprawadzić zmiany w rejestrze obrazu WIM. Co z tego, że wgram do obrazu spolszczenie od scooby'ego jak system nie będzie go wykorzystywał po instalacji bez modyfikacji rejestru. Proponuje najpierw zintegrować spolszczenie z pliku Cab z instalatorem (dokona on wszystkich zmian tak aby system korzystał z polskiego mui) i dopiero wtedy nałożyć na to spolszczenie scooby'ego.

W końcu udało mi się zintegrować spolszczenie scoobyego z obrazem 32 bitowego Windows 7 build 7100. Działa w pełni, można wybrać język między polskim a angielskim na początku instalacji. Dodatkowo zintegrowałem polskie tapety. Jezeli ktoś jest chętny to przetestować to mogę zuploadować.

Offline sCooBy^

  • *****
  • 1190
  • GG: 9706662
1. No to integrujemy pakiet scoobiego ;) Rozpoczynamy instalację, następnie kiedy już system zostanie zainstalowany i uruchomi się kreator wstępnej konfiguracji (proszący o podanie nazwy komputera, daty i godziny itp.), należy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL-SHIFT-F3. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu w Audit Mode, specjalnym trybie preinstalacyjnym, z którego korzystają między innymi firmy OEM podczas dostosowywania komputera przed dostarczeniem go klientom. Tryb ten nie wymaga podawania żadnych danych personalizacji i włącza wbudowane konto administratora bez hasła. Następnie otwarte zostanie okno programu Sysprep.

2. Gdy wykonamy wszystkie czynności spolszczające, należy z menu programu Sysprep wybrać opcję Enter System Out-of-Box Experience (OOBE), zaznaczyć opcję Generalize i pozwolić na zamknięcie systemu.

3. Tworzenie obrazu instalacyjnego

Obraz systemu można wykonać tylko w trybie offline, czyli system źródłowy musi być wyłączony. Bardzo ważne jest, aby po generalizacji systemu źródłowego nie uruchamiać go już ponownie - w przeciwnym wypadku trzeba będzie całość powtarzać od zera. Oznacza to więc, że aby przystąpić do tworzenia obrazu należy albo uruchomić inny system z zainstalowanym pakietem Windows Automated Installation Kit (WAIK), albo uruchomić wiersz polecenia w środowisku WinPE z dodanymi programami ImageX oraz PostReflect.

4. Ssamy WAIK http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=C7D4BC6D-15F3-4284-9123-679830D629F2&displaylang=en

5. Tworzymy obraz WinPE: [strona nie jest już dostępna]

6. Do utworzenia samego obrazu służy natomiast narzędzie wiersza polecenia ImageX.exe. Jest ono również dostępne w pakiecie Windows Automated Installation Kit (WAIK). Składnia polecenia ImageX.exe jest następująca:

imagex /compress maximum /flags "Ultimate" /capture D: C:\install.wim "Windows 7 Ultimate"



Parametr flags określa edycję system źródłowego, parametr capture najpierw określa lokalizację systemu źródłowego, a później lokalizację, do której zapisany zostanie nowy obraz. Następnie podaje się opis obrazu. Jeśli źródłowy system to nie Windows 7 w edycji Ultimate, w pierwszym parametrze należy podać HomeBasic, HomePremium, Starter, Enterprise lub Business (koniecznie bez spacji) - zależnie od posiadanej edycji. Proces zapisu przy maksymalnej kompresji jest długotrwały. I podmianka install.wim w obrazie płyty Windows 7
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2023, 15:53:09 wysłana przez Mirahz »
Zapraszam do grupy "Windows 8 pre-release testers group" na Facebook

Dokładnie tak zrobiłem, tryb Audit Mode daje ogromne, praktycznie nieograniczone mozliwości modyfikacji systemu. Ja dodatkowo jeszcze zmodyfikowałem boot.wim metodą z pierwszego posta żeby instalator był po polsku.

Offline matys1

  • ****
  • 275
Dokładnie tak zrobiłem, tryb Audit Mode daje ogromne, praktycznie nieograniczone mozliwości modyfikacji systemu. Ja dodatkowo jeszcze zmodyfikowałem boot.wim metodą z pierwszego posta żeby instalator był po polsku.
Cala Polska czeka na linki!!! Nie zebym byl leniwy... czasu malo.

Przy wolnym łączu moge dać co najwyżej screeny i krótki opis:

[strona nie jest już dostępna]
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2023, 15:53:37 wysłana przez Mirahz »

Offline matys1

  • ****
  • 275
Jezeli ktoś jest chętny to przetestować to mogę zuploadować.
Urban92 swietna robota ale liczylem na to. Jakis maly torrencik. Ja bym dodal jeszcze tylko ten gadzet i zintegrowal klucz i plytka wypas.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2009, 20:14:05 wysłana przez matys1 »

Torrenta moge zrobić ale by musiało być dużo chętnych bo mogę seedować powiedzmy do 1 w nocy. Mógłbym zrobić żeby system instalował się już aktywowany bez podawania seriala, ale to by było średnio legalne :)