TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Problem z podłączeniem dysku twardego SATA przez kieszeń USB w laptopie

Na wstępie specyfikacja:

Dysk twardy: Seagate Barracuda 200 gb ST3200827AS
Kieszeń USB (z interfejsem SATA): Chieftec Black Box

Problem jest następujący: próbuję podłączyć ten dysk do laptopa przez interfejs USB. W managerze urządzeń podłączonych do USB wykrywa mi go jako External, jednak nie mogę w żaden sposób dostać się do danych na dysku zawartych, gdyż system nie widzi partycji. Próbowałem różnych ustawień zworek (nie ma ich dużo, bo panel zworek jest 4-pinowy), niestety wciąż nie mogę dostać się do danych. Jeśli ktoś ma pomysł, jak tę sytuację rozwiązać (zależy mi na danych, więc formatowanie dysku raczej odpada) to byłbym wdzięczny za jakiekolwiek instrukcje.

Możliwe jest że Windows nie nadał literki temu dyskowi, dlatego nie widać go w oknie Komputer. Sprawdzić to możesz przez wejście w Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Narzędzia administracyjne Włącz zarządzanie komputerem po lewej wybierz zarządzanie dyskami i zobacz czy na dole okna jest partycja z nie przypisaną literą.

Podejrzewam, że to powinno wyświetlać jako Dysk 1. Więc Dysk 1 widać, jednak ma adnotację "Nieprawidłowy", partycji żadnych nie widać, a  po kliknięciu nań na "Właściwości" w zakładce Woluminy pokazuje wszędzie wartość 0 MB.

firefighter1

miałem podobnie ale z dyskiem eSata, dopiero upgrede biosu pomógł

Hmm... Chciałem spróbować tego, co radzisz, upgrade BIOSu, jednak... Nie mogę tego zrobić. Ściągnąłem ze strony ACER-a nową wersję BIOS-u (v. 1.10 w stosunku do obecnie zainstalowanej 1.9), jednak gdy próbuję ją zainstalować (plik flash.bat) pojawia mi się komunikat "Open flash.sys fail". Nie pomogło ani ponowne ściągnięcie pliku (sądziłem, że może coś jest walnięte) ani odpalenie pliku w trybie "uruchom jako administrator".

firefighter1

ale flash nie rób w windowsie, tylko programem zgodnym z Twoją płytą:
UniFlash - uniwersalny program do uaktualniania BIOSu, dostępny razem z kodem źródłowym
AwdFlash - program firmy Award
AmiFlash - program firmy American Megatrends
AFlash - program firmy ASUS

Wygląda na to, że nie mam BIOSu żadnej z tych trzech firm, a Phoenix technologies. Znasz może program do aktualizacji tego typu biosów? Uniflash się u mnie nie odpala, zresztą w Readme jest napisane, że obsługuje do 2gb RAMu, a u mnie jest 4 gb, więc może dlatego.

firefighter1

ze strony acera jak pobierasz plik biosu w zip to wszystko tam jest, program w katalogu dos. Pamiętaj aby przy tej operacji mieć podłączone stałe źródło zasilania
A tu jest jakiś poradnik z poziomu windy przy oprogramowaniu Acera:
http://komku.blogspot.com/2008/03/how-to-update-acer-bios.html

daj jeszcze chwilę mam kawałek acera zaraz zobaczę jak to działa pod windą

pod windą też działa, jest program zamieszczony winPhlash (wyłączone wszelkie antywiry oraz sieć) klikasz, pokazujesz plik z nowym biosem nadpisuje startuje i masz nowy bios
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2010, 15:58:22 wysłana przez firefighter1 »

Po kolei:

Mój laptop to Acer AS-5740G.

Wchodzę na stronę Acera, w dziale Serwis wybieram swój model laptopa, wchodzę w zakładkę BIOS. Tam mam 3 wersje: 1.10 (opisaną po prostu BIOS), 1.16 (Changes battery critical from 3% to 5% and battery warning from 5% to 7%) oraz 1.22 (Updates ATI VBIOS (Discrete) & Intel VBIOS (UMA)).

Ściągam wersję 1.10, rozpakowuję, przechodzę do katalogu DOS. Oba pliki (ACERACDC.EXE oraz phlash16.exe) po uruchomieniu pokazują "Błąd podczas wykonywania programu", natomiast gdy uruchomię je jako administrator, pojawia się komunikat o niezgodności wersji. Jest to o tyle dziwne, iż w zakładce BIOS nie mam możliwości wyboru wersji systemu (32- albo 64-bit), jest tylko jedna wersja każdego pliku.

Gdy z kolei cofam się do katalogu głównego, w readme jest napisane, że plik główny to flash.bat. Uruchamiam go, pojawia się okienko "Nuvoton Flash Update Tool" które pyta o rozpoczęcie procesu ściągania. Gdy kliknę "yes", proces przechodzi, pojawia się komunikat "The system flash was updated successfully". W tym samym czasie pojawia się drugi komunikat: "Open flash.sys fail", kurtyna opada, koniec. Ten tutorial, który podałeś, niestety mi się nie przyda, bo to inna wersja oprogramowania.