TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

instalacja XP na lapku z Vista

instalacja XP na lapku z Vista
« dnia: 15 Grudzień 2009, 15:56:29 »
siostra poprosila mnie o reinstalacje systemu na jej laptopie. ja osobiscie wczesniej nawet nie dotknalem laptopa palcem, ciagle siedze przy PC. moje zapytanie brzmi czy system instaluje sie dokladnie tak samo na lapku jak na PC? zamierzam pozbyc sie partycji RECOVERY z Vista (laptop nie jest juz na gwarancji) i zainstalowac zmodyfikowany przeze mnie XP. sporo z niego wywalilem ale raczej pod katem peceta. co jest absolutnie konieczne do poprawnego funkcjonowania sprzetu?

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2009, 15:58:56 »
system instaluje się bardzo podobnie, nawet tak samo jak na pc. Jeżeli z instalki xp nie usuwałeś żadnej obsługi danego sprzetu i jakiś ważnych sterowników to powinno być ok.

Offline Gicu

  • *
  • 17
  • Sanepid ;]
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2009, 19:21:44 »
Ten xpek musi mieć sterowniki do dysków sata inaczej nie wykryje żadnych napędów  podczas instalacji.
Windows 7: Ultimate on Laptop TOSHIBA
Windows 7: Home Premium on Desktop PC

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2009, 19:45:15 »
nie musi mieć. Wystarczy że w biosie uruchomi sata w trybie emulacji ata. Dyski w laptopach są zazwyczaj na tyle wolne (choć nie wolne w sensie wydajności tylko w stosunku do pecetowych twardzieli) że uruchomienie sata w trybie emulacji nie powoduje absolutnie żadnego spadku wydajności. A ew spadek w przypadku braku np ncq jest niewielki. A poza tym sterowniki sata to jest mały szczegół.

Offline izaw

  • ***
  • 121
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2009, 19:57:48 »
@hubert1 bzdura.
Sata jest znacznie wydajniejsza. Np. hibernacja i wybudzenie, czyli właściwie tylko zapis na dysk i odczyt z dysku) na sata trwa kilkakrotnie mniej.

Podobnie z przy pracy i zapisie odczycie dużej liczby danych.

Skąd masz te "informacje"?
"Nie ma programów bezpiecznie działających, są co najwyżej niedostatecznie przetestowane"
Prawo Murph'ego

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2009, 23:24:40 »
hmm, transfer dysku (celowo nie pisze czy jest szybki czy wolny) wynosi np 60 mb/s, a dla ata ograniczenie to 133 mb/s.  dla dysków powyżej np 100 warto mieć ustawione sata. Sata jest po prostu bardziej przyszłościowy. Napisz mi np czemu przejściu z sata na sata 2 a sata 3 nie ma żadnych różnic wydajności? bo to dysk jest ograniczeniem a nie interfejs. Prawda jest taka że wydajność w przypadku sata i ata jest podobna, czasy dostępu również choć zależy jakiego dysku używamy bo może się zdarzyć że to jednak interfejs stanie się ograniczeniem. Jedyne co tracimy w trybie ata to tryb kolejkowania NCQ. Jeżeli dysk obsługuje tą funkcję to tracimy kilka procent, a jeśli nie to wydajność jest bez zmian.

Ale musimy wziąć pod uwagę i rozróżniać kiedy to dysk jest ograniczeniem a kiedy interfejs. Najlepiej wykonać jakieś testy np hdtach. Ze swojej strony napiszę tylko tyle że jutro wykonam testy i zamieszczę wyniki.

Offline Gicu

  • *
  • 17
  • Sanepid ;]
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Grudzień 2009, 16:03:58 »
I pytanie po co tak kombinować jak lepiej zainstalować to od razu z wykorzystaniem interfejsu sata... . ???
Windows 7: Ultimate on Laptop TOSHIBA
Windows 7: Home Premium on Desktop PC

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2009, 22:32:34 »
no niby tak. Ale jak kto woli
Miałem zamieścić wyniki więc zamieszczam
Sata

Ata

Jak pisałem wcześniej. U mnie spadek wydajności tj. czas dostępu i minimalnie odczyt średni zanotowałem prawdopodobnie z powodu wyłączenia NCQ. Wydajność jest praktycznie ta sama.

Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudzień 2009, 01:34:15 »
ok, sprawa u mnie wyglada tak z tym laptopem
okazalo sie ze Dell do tego modelu (Inspiron 1721) nie oferuje wsparcia dla XP ale sterowniki sie znalazly tak czy siak od osoby ktora tez chchiala zrobic downgrade i znalazla linki do driverow, zintegrowalem te do SATA z moja edycja XP i do dziela sie zabralem

najpierw zainstalowalem XP Pro bez usuwania partycji Recovery i jakichs dwoch pozostalych ukrytych, jedna miala 110MB bez etykiety, druga miala 2,5GB z etykieta MEDIAcostam, jedna z nich FAT, druga FAT32

system sie normalnie zainstalowal, sprawdzilem drivery i wszystko ok

no to chce zainstalowac drugi raz juz finalnie i usunac powyzsze niepotrzebne mi partycje. w instalatorze XP robie to calkowicie normalnie i na koniec tworze 1 partycje dla systemu zajmujaca caly dysk, potem quick format NTFS i po skopiowaniu plikow restart komputera

i tu sie pojawia maly zonk, zamiast od razu uruchomic dalsza czesc instalacji XP pokazuje mi sie ekran wyboru systemu, dostepne mam dwie opcje tak samo sie nazywajace czyli w skrocie MS Windows XP Pro

pierwsza uruchamia dalsza czesc instalacji XP, druga wyswietla problem: brak plikow bla bla bla (norma, w koncu zrobilem format przy ponownej instalacji)

skad w ogole wzial sie nagle ten ekran wyboru skoro zrobilem format??? jak sie pozbyc tej drugiej pozycji zeby system od razu startowal bez koniecznosci wyboru?

pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2009, 01:39:56 wysłana przez Convict »

Offline hubert1

  • *****
  • 650
  • "bo liczą się wspomnienia, prawda, prawda" :D
Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudzień 2009, 16:29:26 »
jak ci nie zależy to sformatuj partycję/dysk i jeszcze raz zainstaluj windowsa. Po zainstalowaniu jeżeli masz 2 wpisy to wyedytuj plik boot.ini albo ustaw swojego windowsa we właściwościach systemu jako domyślny/zmien czas pokazywania listy systemów.

Odp: instalacja XP na lapku z Vista
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Grudzień 2009, 18:15:17 »
zrobilem wg tego co napisali tutaj http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1393,2,Konsola_odzyskiwania.aspx
najpierw dla pewnosci naprawilem MBR poprzez konsole odzyskiwania systemu XP wpisujac FIXMBR, udalo sie ale nadal sa widocznie 2 wpisy

no to wykonalem nastepny krok czyli bootcfg /list ktory pokazuje ponoc wszystkie systemy, jest na liscie tylko jeden
ustawilem go domyslnie poprzez bootfcg /default i po restarcie nadal sa 2 wpisy widoczne...

zastanawiam co jest powodem tego ze tak sie dzieje, boje sie ze jak bede probowal znowu zainstalowac XP to wyswietli sie 3 pozycja przy starcie. dokladnie w taki sam sposob instaluje XP na PC i nigdy nie mialem tak jak tutaj.

EDIT
edycja boot.ini i usuniecie drugiego wpisu powiodlo sie. sprobuje jeszcze raz zainstalowac XP zeby sprawdzic czy bedzie inaczej teraz. dzieki!

EDIT2
po ponownej instalacji wszystko gra, widzi jeden system
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2009, 21:33:50 wysłana przez Convict »