TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Inicjowanie nowego dysku. Opcja MBR czy GPT

Inicjowanie nowego dysku. Opcja MBR czy GPT
« dnia: 16 Marzec 2012, 19:32:39 »
Witam

Dzisiaj kupiłem do komputera 2 dysk twardy. Po instalacji nie jest widoczny przez system i trzeba go zainincjować. Znalazłem taką opcje w windowsie i w pewnym momencie pojawia się pytanie czy dysk ma być w formacie MBR czy GPT. Co oznaczają te opcje i którą wybrać?


Odp: Inicjowanie nowego dysku. Opcja MBR czy GPT
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2012, 10:26:34 »
MBR to master boot record, czyli kawałek kierujący na instrukcje rozruchowe systemu (chociaż teraz widzę że chyba nie tylko - najwyraźniej trzyma ogólnie wszystkie informacje o partycjach na tym dysku, w tym czy dana partycja jest systemowa i bootowalna). Wszystkie dyski partycje systemowe z jakimi się dotąd spotkałem miały właśnie to, więc i ten wybór bym zalecił, ale z drugiej strony nie kojarzę czym może być GPT..no i widzę że to niekoniecznie ma być dysk systemowy.
Z paru notek znalezionych po sieci na szybko wynika że GPT jest używane raczej w serwerach, więc pewnie i tak lepsze będzie w twoim przypadku MBR
Więcej musiałbyś sam poczytać na Microsoftowym technecie
artykuł o stylach partycji: http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc738081(v=WS.10).aspx

edit: ale głupot nawpisywałem, co znalazłem to się poprawiło, ale radzę jednak zasięgnąć lektury fachowej a na moje wypociny z przymrużeniem oka paczeć
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2012, 12:26:23 wysłana przez Drakoni »